Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Server Živě.cz informoval o tom, že v Norsku se uskutečnila demonstrace odpůrců formátu OOXML. V moderované diskusi pod článkem se rozhořela výživná diskuse, ve které zazněly poměrně zajívamé názory.
V této diskusi například redaktoři serveru obhajovali použítí termínu "extrémista" pro označení demostrujících. Norští aktivisté usoudili, že demonstrace je vhodným způsobem, jak na problém upozornit veřejnost. Jejich názor však není vůbec nic extrémního, zvolili pouze poměrně okatý způsob vyjádření svého názoru. Nálepka "extrémisté" je tak háže do stejného pytle jako například krajní strany politického spektra. Porovnám-li slovní výrazivo, které pro podobné situace používá např. ČT, tak nadydu dojmu, že redaktoři Živě.cz se dopustili přinejmenším určité nekoreknosti.
Výrok týdne však v diskusi pronesl redaktor serveru Živě.cz pan Jakub Čížek, který elektronicky pronesl: "Státní správa by se měla řídit selským rozumem a dokumenty distribuovat především v tom formátu, který je nejpoužívanější. Běžného daňového poplatníka (který je zmiňován v komentářích výše) nějaký ISO standard vůbec nezajímá (ať už ODF nebo OXML), jde mu o to, aby 'TO' otevřel 'v tom svém kancelářském balíku'." Přijmeme-li tuto, dle mého názoru nebezpečnou, hypotézu, tak můžeme argumentovat tím, že nemá význam budovat bezbariérové vstupy do státních budov, protože "běžný občan" může použít schody. Státní správa je tu od toho, aby své služby poskytovala všem občanům bez rozdílu. To je v praxi nemožné, tak je třeba alespoň se k tomuto cíli blížit. Narozdíl od komerčních firem, které mají plné právo optimalizovat své služby s cílem maximálního zisku, státní správa takovýmto luxusem neoplývá. Státní správa by měla sledovat jiné cíle než ten "běžný občan". Měla by se pokusit zaručit dostupnost svých dokumentů co nejširší skupině občanů. Toho dosáhne použitím formátu ODF. Formát ODF je ISO normou, tedy je dobře dokumentovaný a i pro budoucí pokolení bude stále možnost data v ODF zobrazit, protože se neodkazuje na žádné proprietární a nedokumentované formáty. Narozdíl od OOXML není ODF tak úzce svázán s jednou komerční společností, která se navíc potýká s protimonopolními opatřeními v EU. Tato firma je známa tím, že vyhrožuje patentovými žalobami. ODF je implementováno v balíku OpenOffice, který je zdarma dostupný pro širokou škálu platforem. OOXML je implementovaný pouze v MS Office, který je pouze pro jednu platformu a není zdrama.
Závěrem si dovolím malou tabulku, ve které porovnám naplnění různých cílů, které by měla státní spráa očekávat od formátu pro své dokumenty.
Cíl: | ODF: | OOXML: |
Dostupnost pro občany: | zdarma pro celou škálu platforem, licence navíc umožňuje vlastní distribuci balíku OpenOffice přímo státní správou, pokud by z nějakého důvodu přestal být tento dostupný z oficiálního zdroje | dostupný pouze pro jednu a to placenou platformu a navíc třeba zaplatit za balík, který jej implementuje |
Dostupnost pro budoucnost: | zcela transparetně popsán bez odkazů na proprietární normy | také transparetně popsán, ale svázán se společností, která čelí antimonopilnímu řízení s komisí EU a která otevřeně vyhrožuje patentovými žalobami koncovým uživatelům |
Náklady státní správy: | nasazení OpenOffice nevyžaduje placení licencí | třeba neustále platit licence za nové verze, protože staré verze přestanou být podporované |
Tiskni
Sdílej:
To dosahuje kvalit nekterych flejmu pod clankama cerstvy mysiFreshmousovi články mají narozdíl od živě jednu výhodu: Mají úroveň :)
Já osobně mám (l)živě rád, nikde jinde (samozřejmě až na jeden nejmenovaný blogísek) se tak dobře nenasměju.Zkus Haló noviny. Pravda, je to trochu drsnější.
Kapitán Morgan by ale taky nebyl špatnej režim státní správy, řekl bych, že by to krátkodobě našemu státu zcela jistě prospělo...
nicméně naslouchají připomínkámZ nouze cnost.
Z nouze cnost.Trzni nutnost. Sun take nasloucha pripominkam jen kdyz ho k tomu okolnosti dotlaci.
The word "defeatist", for example, has no particular political connotations now. But in Germany in 1917 it was a weapon, used by Ludendorff in a purge of those who favored a negotiated peace. At the start of World War II it was used extensively by Churchill and his supporters to silence their opponents. In 1940, any argument against Churchill's aggressive policy was "defeatist". Was it right or wrong? Ideally, no one got far enough to ask that.
Opovaž se posílat mi ho mailem. Už ho mám dávno staženejJá bych nemíchal dvě naprosto odlišné věci: datový formát a konkrétní program. Samozřejmě že pro státní správu nepřipadá OpenOffice v úvahu. Už jenom z otho důvodu, že je zdarma a není zde moc prostoru pro "optimalizaci zisku" dodavatelů (a zadavatelů). Je potřeba si klást reálné cíle. Reálným cílem bylo (bohužel, nyní již nastal čas pro minulý čas) dosáhnout, aby Microsoft implementoval ODF a ten se používal ve státní správě. Všichni by byli spokojeni: úředníci by se nemuseli nic učit, státní peníze by bez narušení tekly, lidé mimo sféru vlivu Microsoftu by nemuseli pořád řešit soubory v podivném formátu.. Myslím tu OO 3 - beta. Ale moc se mi nelíbí způsob, jakým je ta aplikace udělaná... Nicméně, v tomhle máš pravdu, MS Office není zdarma a státní správa by rozhodně ušetřila, kdyby nasadila OpenOppice.
... Hlavní tvůrce ODF je Sun Microsystems...Prdlačky švagrová, hlavním tvůrcem ODF je OASIS, přesněji její pracovní skupina pro ODF. Tato skupina má několik členů mezi nimiž ze začátku byla taková nějaká firma, Microsoft se tuším jmenuje. Fakta, fakta, to je co má váhu, ne nějaké domněnky. To, že, když Microsoft zjistil, že činnost té skupiny není schopen úspěšně blokovat, ji nakonec sám opustil, to je jiná.
Prdlačky švagrová, hlavním tvůrcem ODF je OASIS, přesněji její pracovní skupina pro ODF.
To, že, když Microsoft zjistil, že činnost té skupiny není schopen úspěšně blokovat, ji nakonec sám opustil, to je jiná.Microsoft se na to vykaslal, protoze vedel, ze Sun a IBM by nikdy nedovolili tak zasadni zmeny do ODF, aby ten format plne pojal veskerou funkcionalitu MSO07 a i kdyby, tak dohadovani by tvralo extremne dlouhou dobu. To uz ale taky vi vsichni, bylo to verejne tajemnstvi celou dobu od zacatku, takze i tenhle svuj "objev" zase rychle schovej
PDF je jenom pro čtení, co chceš dělat v případě, že to bude nějaký formulář?Co treba to vubec nedistribuovat ve forme souboru? Proc by veskere formulare, ktere statni sprava potrebuje, nemohly byt jako online webove aplikace?
Má-li to být dynamické, tak to něco musí pohánět.To by me mozna i napadlo
Startuje-li aplikace více než 4 vteřinyTak to by u mého počítače moc aplikací neprošlo
jako bylo třeba u přihlašování do bankJo, jo, Komercka u me tim jejich flash/java paskvilem definitivne skoncila.... Nic proti Java appletum (rychlost startu se posledni dobou znatelne zlepsila a uz ani nezakousavaji prohlizec) nebo celkem nadejnym JavaFX, ale kdyz se to pouzije blbe, tak to je na vodstrel...
Popisovat GUI imperativním programovým kódem je strašlivá zvrhlostNo tak jsem to samozrejme nemyslel
Navíc, dokument Vám nikdy nebude vypadat 100% stejně v různých systémech.pokud "100%" stejně vztahuješ na věci nesouvisející s konkrétním zobrazovacím zařízením nýbrž pouze na věci abstraktní, jako rozložení stránky, tedy ne to, že jedna tiskárna má 600 DPI a druhá 1200 DPI, a jedna má trochu světlejší toner a druhá trochu hustší, atp., tak se musím zeptat ... říká ti něco TeX?
i pro budoucí pokolení bude stále možnost data v ODF zobrazit, protože se neodkazuje na žádné proprietární a nedokumentované formátyMa to byt narazka na to, ze OOXML tak cini? Pokud ano, tak urcite budes schopen ukazat kde ve specifikaci tomu tak je (hint: nebudes
Narozdíl od OOXML není ODF tak úzce svázán s jednou komerční společnostíLOL
dostupný pouze pro jednu a to placenou platformu a navíc třeba zaplatit za balík, který jej implementujeImplementace bude v OOo 3 + existuji uz velmi pokrocile konvertery. Uzij si tenhle argument, protoze bude platit nanejvys nekolik mesicu.
třeba neustále platit licence za nové verze, protože staré verze přestanou být podporovanéA az bude podpora OOXML v OOo?
Až bude podpora OOXML v OpenOffice, tak můžeme podiskutovat znova, zatím moje argumenty platí.No jo, jenze potencialni prechod statni spravy na nektery z tech formatu se stejne bude dit az za nejaky cas a to uz bude implementace OOXML v OOo IMHO pouzitelna. Takze ty argumenty jsou ted trochu prazdne.
MS udělá vše pro to, aby jeho implementace OOXML byla malinko odlišná a aby se dokumenty v OpenOffice zobrazovaly "divně".Jenze to by proti sobe jeste vice postval EU a vsechny firmy, jejichz SW by na OOXML zavisel napr. z hlediska importu a ktere by na OOXML ISO spolehaly -- a to vsechno v dobe, kdy je pro nej ODF realnou konkurenci minimalne v oblasti statnich sprav (coz je nezanedbatelna cast).
I když teď se prý o to snaží.No tak vidis
Ten zmiňovaný pan redaktor je podle mého ryze osobního názoru silně omezený člověk, který by raději veřejně neměl psát a když už ano, raději ne o informačních technologiích.
Pokaždé jdu do vrtule, když si někdo myslí, že znalost jednoho jediného operačního systému mu dává patent na rozum. Nerad bych někde nadával předřečníkům do idiotů, ale co když jimi opravdu jsou?
Chápu to správně tak, že sice většina zemí „souhlasila“ (po úplatcích a výměně všech členů příslušných komisí) se schválením toho formátu, ale že ještě existují možnosti, jak toto nesmyslné rozhodnutí zvrátit?