Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tento zápisek rozhodně nemá být kritikou operačního systému GNU/Linux nebo dalších aplikací. Se systémem GNU/Linux mám výborné zkušenosti. Používám jej jako výhradní systém na svém notebooku, na desktopu v laboratoři pro ovládání kvantově optických experimentů, ale i na několika drobných servech, které mám na starosti. Dokonce i moje babička používá Mandriva Linux 2010. Přes toto vše jsem však narazil na drobé problémy, se kterými bych si rád nechal poradit.
Problém 1: Připojování zařízení v KDE4
V GNOME nebo i KDE3, jestli si správně pamatuji, se zařízení typu USB disku nebo CD po vložení ihned připojila a nabídnula reprezentující ikonku na ploše. V KDE4 jsem tuto funkci nenašel. Je sice možné si stáhnout Device automount widget, ale ten není součástí mé distribuce Mandriva Linux 2010 a musel jsem jej přeložit ze zdrojového kódu. Docela mi to přijde škoda, že to není snažší a navíc ani toto neposkyne možnost automatického vytvoření ikonek zařízení na ploše. Nemáte nějaké nápady, jak toto řešit?
Problém 2: Pulseaudio/ALSA vs. Skype
U babičky jsem narazil na zajímavý problém. Z nějakého důvodu se po zapnutí PC vypne Mic boost. I když ve správci hlasitosti v KDE4 je tento zapnutý, mikrofon je stále ztlumen. Mám podezření, že za to může aplikace Skype, ale nejsem si zcela jist (plánuji důkladnější šetření). Problém je se zapnutým i vypnutým Pulseaudiem. Nemáte podobné zkušenosti? Není nějaká možnost, jak podrobněji konfigurovat Pulseaudio?
Problém 3: Přehrávání DVD a audio CD v Kaffeine/Dragon
Tento problém se možná týká pouze Mandrivy. I když jsou přehrávače Kaffeine a Dragon nastaveny od výrobce jako výchozí resp. doporučené přehrávače, z nějakého důvodu mi nefunguje postup: vložím DVD, zobrazí se device notifier upozorňující na vložené DVD a nabídne mi přehrávání pomocí Kaffeine. Zvolím-li tuto volbu, spustí se sice Kaffeine, ale video se nepřehrává. Osobně to řeším používáním VLC, ale je docela škoda, že výchozí aplikace nefungují "out of the box". Je docela problém tohle vysvětlit babičce, když si chce přehrát nějaké DVD.
Problém 4: Seek funkce při přehrávání stream videa
Rád si pouštím ČT24 ze záznamu z jejich webu. Docela mi ale chybí možnost v přehrávaném záznamu se posunovat (funkce seek). Zkoušel jsem svého času Real Player, ale od doby, co jsem přešel na 64bitovou platoformu, tak se mi jej nepovedlo rozchodit (nefunguje obraz, pouze zvuk). WMV lze přehrávat výborně ve VLC, ale ten zase nepodporuje posunování. Když mi tak v půlce pořadu zkolabuje připojení k serveru ČT24, tak si musím celý pořad pustit od začátku :(. Nemáte někdo nejaké nápady? Jak toto řešíte vy?
Velice děkuji všem za vaše názory a hlavně případné rady. Jen mi prosím neraďte, ať přejdu na Windows, protože Linux mi nabízí mnohé nepostradatelné funkce, které jsou na Windows obtížně dostupné (transparentní připojení filesystému přes SSH, mocná příkazová řádka, svoboda ve volbě poskytovatele OS - žádný vendor lock-in a další).
Tiskni
Sdílej:
Kde4 - Device Notifier.
Po vlozeni USB disku mi vyzkoci z panelu, ze zarizeni je ready. Kdyz ho chci mountnout, tak na nej klepnu.
Od KDE 4.4 staci v tom seznamu kliknout na tu bilou ikonku vpravo, tim se to jen moutne a nemusi se otvirat Dolphin.
4. Seek funkce při přehrávání stream videaDřív platíval na ČT24 při tvorbě playlistu argument start a end. A také mms a rtsp, ale teď je tam jen http a kupa hasů a UID.
$ cat 633970906845302500.ram rtsp://ctrm.visual.cz/ctupload/reklama/formule-hi.rm rtsp://ctrm.visual.cz/iVysilani.hash?id=Mzc5MzM2MzYzfDYzMzk3MDkwNTc2NzMzMzc1MA==&SESSION_TO_MATCH=a7e342c3e44ae3fb98534218acfacbc5&MATERIAL_IDENTIFIER=209411058041221&CONTENT_NAME=10095426857&TITLE=interview-ct24&GENRE=publicisticke&LIVE=0&start=00:00:00&duration=00:22:07Stačí používat RealMedia verzi. Jednak obsahuje tyto parametry a za druhé se o stream stará RTSP ve kterém by mělo jít seekovat.
alsactl
), načte nastavení, které Skypu vyhovuje, a po jeho ukončení zase obnoví původní nastavení. Bohužel tohle řešení je vhodné jen pro ty, kteří nemají Skype spuštené trvale, ale pužívají ho jen na nezxbytně nutnou dobu hovoru.
Ad 4: Jediné řešení, teré spolehlvivě fubguje, je uložit stream na disk a pak teprve ho přehrát. Jediná nevýhoda je omezení rychlosti uploadu, protože streamovací server to posílá zhruba stejnou rychlostí, jakou je třeba na přehrání videa, takže hodinový pořad se bude tahat hodinu.
Ad 4: Jediné řešení, teré spolehlvivě fubguje, je uložit stream na disk a pak teprve ho přehrát. Jediná nevýhoda je omezení rychlosti uploadu, protože streamovací server to posílá zhruba stejnou rychlostí, jakou je třeba na přehrání videa, takže hodinový pořad se bude tahat hodinu.Netřeba až pak. Já si třeba Vyprávěj poušťím pomocí mencoder -ovc copy -oac copy -o nejaky_soubor url a mplayer -idx nejaky_soubor.