Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento zápisek rozhodně nemá být kritikou operačního systému GNU/Linux nebo dalších aplikací. Se systémem GNU/Linux mám výborné zkušenosti. Používám jej jako výhradní systém na svém notebooku, na desktopu v laboratoři pro ovládání kvantově optických experimentů, ale i na několika drobných servech, které mám na starosti. Dokonce i moje babička používá Mandriva Linux 2010. Přes toto vše jsem však narazil na drobé problémy, se kterými bych si rád nechal poradit.
Problém 1: Připojování zařízení v KDE4
V GNOME nebo i KDE3, jestli si správně pamatuji, se zařízení typu USB disku nebo CD po vložení ihned připojila a nabídnula reprezentující ikonku na ploše. V KDE4 jsem tuto funkci nenašel. Je sice možné si stáhnout Device automount widget, ale ten není součástí mé distribuce Mandriva Linux 2010 a musel jsem jej přeložit ze zdrojového kódu. Docela mi to přijde škoda, že to není snažší a navíc ani toto neposkyne možnost automatického vytvoření ikonek zařízení na ploše. Nemáte nějaké nápady, jak toto řešit?
Problém 2: Pulseaudio/ALSA vs. Skype
U babičky jsem narazil na zajímavý problém. Z nějakého důvodu se po zapnutí PC vypne Mic boost. I když ve správci hlasitosti v KDE4 je tento zapnutý, mikrofon je stále ztlumen. Mám podezření, že za to může aplikace Skype, ale nejsem si zcela jist (plánuji důkladnější šetření). Problém je se zapnutým i vypnutým Pulseaudiem. Nemáte podobné zkušenosti? Není nějaká možnost, jak podrobněji konfigurovat Pulseaudio?
Problém 3: Přehrávání DVD a audio CD v Kaffeine/Dragon
Tento problém se možná týká pouze Mandrivy. I když jsou přehrávače Kaffeine a Dragon nastaveny od výrobce jako výchozí resp. doporučené přehrávače, z nějakého důvodu mi nefunguje postup: vložím DVD, zobrazí se device notifier upozorňující na vložené DVD a nabídne mi přehrávání pomocí Kaffeine. Zvolím-li tuto volbu, spustí se sice Kaffeine, ale video se nepřehrává. Osobně to řeším používáním VLC, ale je docela škoda, že výchozí aplikace nefungují "out of the box". Je docela problém tohle vysvětlit babičce, když si chce přehrát nějaké DVD.
Problém 4: Seek funkce při přehrávání stream videa
Rád si pouštím ČT24 ze záznamu z jejich webu. Docela mi ale chybí možnost v přehrávaném záznamu se posunovat (funkce seek). Zkoušel jsem svého času Real Player, ale od doby, co jsem přešel na 64bitovou platoformu, tak se mi jej nepovedlo rozchodit (nefunguje obraz, pouze zvuk). WMV lze přehrávat výborně ve VLC, ale ten zase nepodporuje posunování. Když mi tak v půlce pořadu zkolabuje připojení k serveru ČT24, tak si musím celý pořad pustit od začátku :(. Nemáte někdo nejaké nápady? Jak toto řešíte vy?
Velice děkuji všem za vaše názory a hlavně případné rady. Jen mi prosím neraďte, ať přejdu na Windows, protože Linux mi nabízí mnohé nepostradatelné funkce, které jsou na Windows obtížně dostupné (transparentní připojení filesystému přes SSH, mocná příkazová řádka, svoboda ve volbě poskytovatele OS - žádný vendor lock-in a další).
Tiskni
Sdílej:
Kde4 - Device Notifier.
Po vlozeni USB disku mi vyzkoci z panelu, ze zarizeni je ready. Kdyz ho chci mountnout, tak na nej klepnu.
Od KDE 4.4 staci v tom seznamu kliknout na tu bilou ikonku vpravo, tim se to jen moutne a nemusi se otvirat Dolphin.
4. Seek funkce při přehrávání stream videaDřív platíval na ČT24 při tvorbě playlistu argument start a end. A také mms a rtsp, ale teď je tam jen http a kupa hasů a UID.
$ cat 633970906845302500.ram rtsp://ctrm.visual.cz/ctupload/reklama/formule-hi.rm rtsp://ctrm.visual.cz/iVysilani.hash?id=Mzc5MzM2MzYzfDYzMzk3MDkwNTc2NzMzMzc1MA==&SESSION_TO_MATCH=a7e342c3e44ae3fb98534218acfacbc5&MATERIAL_IDENTIFIER=209411058041221&CONTENT_NAME=10095426857&TITLE=interview-ct24&GENRE=publicisticke&LIVE=0&start=00:00:00&duration=00:22:07Stačí používat RealMedia verzi. Jednak obsahuje tyto parametry a za druhé se o stream stará RTSP ve kterém by mělo jít seekovat.
alsactl
), načte nastavení, které Skypu vyhovuje, a po jeho ukončení zase obnoví původní nastavení. Bohužel tohle řešení je vhodné jen pro ty, kteří nemají Skype spuštené trvale, ale pužívají ho jen na nezxbytně nutnou dobu hovoru.
Ad 4: Jediné řešení, teré spolehlvivě fubguje, je uložit stream na disk a pak teprve ho přehrát. Jediná nevýhoda je omezení rychlosti uploadu, protože streamovací server to posílá zhruba stejnou rychlostí, jakou je třeba na přehrání videa, takže hodinový pořad se bude tahat hodinu.
Ad 4: Jediné řešení, teré spolehlvivě fubguje, je uložit stream na disk a pak teprve ho přehrát. Jediná nevýhoda je omezení rychlosti uploadu, protože streamovací server to posílá zhruba stejnou rychlostí, jakou je třeba na přehrání videa, takže hodinový pořad se bude tahat hodinu.Netřeba až pak. Já si třeba Vyprávěj poušťím pomocí mencoder -ovc copy -oac copy -o nejaky_soubor url a mplayer -idx nejaky_soubor.