Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V uplynulých dnech jsme mohli sledovat bouřlivé diskuse doprovázející každou zprávu o tom, že firma Microsoft se "otevírá". Tím je myšleno zpřístupnění dokumentace k binárním formátům DOC, XLS a PPT, které používá aplikace MS Office do verze 2007 jako výchozí. Otázka teď zní, je toho dobrá zpráva?
V první chvíli poté, co jsem tuto zprávu zahlédnul jsem se domníval, že je na místě začít slavit. Po mnoha letech konečně přichází okamžik, kdy OpenSource silou své otevřenosti dotlačil největší softwarovou firmu světa ke spolupráci. Jak čas plynul, přicházely další informace, většinou zpřesňující. Jejich účinek byl vesměs vystřízlivující.
Za velice důležitou informaci považuji reakci uživatele disorder ve zdejší diskusi, který citoval detailní licenční ujednání spojené s otevřením zmíněné dokumentace. V něm se praví, že podmínkou pro volné nakládání se specifikacemi formátů je nekomerční vývoj. Nejsem právník, ale napadá mě otázka, zda je vývoj např. OpenOffice.org zcela nekomerční. Firmy typu Sun, Novel a 602 Software přispívají k vývoji OpenOffice.org s komerčním cílem. Na podpoře OpenSource produktů vydělávají poskytováním placené podpory. Může Microsoft napadnout vývoj OpenOffice pro porušení této licence? Může Microsoft alespoň tvrdit, že je tato licence porušována a najít si tak další záminku pro výhrůžky, že bude žalovat koncové uživatele? Mám obavy, že může. Působí to na mě totiž tak trochu jako návnada. Celé je to nějak moc hezké na to, aby to mohla být pravda. Je mi divné, že by tímto krokem komerční firma, kterou Microsoft je, nesledovala nějaký potenciální zisk.
Objevují se také názory, že zveřejnění specifikace formátů má za úkol otupit argumenty odpůrců formátu OpenXML. Jedním z argumentů proti OpenXML je úzká provázanost právě na formáty DOC, XLS a PPT. Ty byly do této chvíle uzavřené. Myslím, že v tomto případě bylo jejich zveřejnění dobře připravovaným tahem. I když jsou nyní veřejné, nejsou rozhodně "open". Alespoň ne pro komerční vývoj. Věřím, že se ISO nenechá opít rohlíkem a odmítne přistoupit na představu, že DOC, XLS a PPT jsou nyní zcela volné a otevřené formáty.
S naprosto odlišným názorem komentoval otevření specifikace server Živě.cz. Ten konstatoval, že "Mnoho účastníků internetových diskuzí tento krok rezolutně zatracuje a označuje nátlak Evropské komise jako nepřijatelný." Vzhledem k tomu, že své tvrzení nepodložil žádnou statistikou nebo alespoň odkazem na příslušnou diskusi, nezbývá mi než konstatovat, že se server Živě.cz opět pohybuje na tenké hranici mezi postřehem autora článku (Jana Sedláka) a FUDem. Závěrečná věta ze zmíněného článku je velmi výstižná: "Prozatím není jasné, kdy Microsoft s interoperabilitou začne, nicméně bude velice zajímavé sledovat, jak předejde bezpečnosti a případnému úniku takovýchto citlivých dat."
Závěrem mi dovolte malý bonmot:
Microsoft se otevírá. Ale to krokodýl, který chce kousnout, taky.
Tiskni
Sdílej: