Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
V uplynulých dnech jsme mohli sledovat bouřlivé diskuse doprovázející každou zprávu o tom, že firma Microsoft se "otevírá". Tím je myšleno zpřístupnění dokumentace k binárním formátům DOC, XLS a PPT, které používá aplikace MS Office do verze 2007 jako výchozí. Otázka teď zní, je toho dobrá zpráva?
V první chvíli poté, co jsem tuto zprávu zahlédnul jsem se domníval, že je na místě začít slavit. Po mnoha letech konečně přichází okamžik, kdy OpenSource silou své otevřenosti dotlačil největší softwarovou firmu světa ke spolupráci. Jak čas plynul, přicházely další informace, většinou zpřesňující. Jejich účinek byl vesměs vystřízlivující.
Za velice důležitou informaci považuji reakci uživatele disorder ve zdejší diskusi, který citoval detailní licenční ujednání spojené s otevřením zmíněné dokumentace. V něm se praví, že podmínkou pro volné nakládání se specifikacemi formátů je nekomerční vývoj. Nejsem právník, ale napadá mě otázka, zda je vývoj např. OpenOffice.org zcela nekomerční. Firmy typu Sun, Novel a 602 Software přispívají k vývoji OpenOffice.org s komerčním cílem. Na podpoře OpenSource produktů vydělávají poskytováním placené podpory. Může Microsoft napadnout vývoj OpenOffice pro porušení této licence? Může Microsoft alespoň tvrdit, že je tato licence porušována a najít si tak další záminku pro výhrůžky, že bude žalovat koncové uživatele? Mám obavy, že může. Působí to na mě totiž tak trochu jako návnada. Celé je to nějak moc hezké na to, aby to mohla být pravda. Je mi divné, že by tímto krokem komerční firma, kterou Microsoft je, nesledovala nějaký potenciální zisk.
Objevují se také názory, že zveřejnění specifikace formátů má za úkol otupit argumenty odpůrců formátu OpenXML. Jedním z argumentů proti OpenXML je úzká provázanost právě na formáty DOC, XLS a PPT. Ty byly do této chvíle uzavřené. Myslím, že v tomto případě bylo jejich zveřejnění dobře připravovaným tahem. I když jsou nyní veřejné, nejsou rozhodně "open". Alespoň ne pro komerční vývoj. Věřím, že se ISO nenechá opít rohlíkem a odmítne přistoupit na představu, že DOC, XLS a PPT jsou nyní zcela volné a otevřené formáty.
S naprosto odlišným názorem komentoval otevření specifikace server Živě.cz. Ten konstatoval, že "Mnoho účastníků internetových diskuzí tento krok rezolutně zatracuje a označuje nátlak Evropské komise jako nepřijatelný." Vzhledem k tomu, že své tvrzení nepodložil žádnou statistikou nebo alespoň odkazem na příslušnou diskusi, nezbývá mi než konstatovat, že se server Živě.cz opět pohybuje na tenké hranici mezi postřehem autora článku (Jana Sedláka) a FUDem. Závěrečná věta ze zmíněného článku je velmi výstižná: "Prozatím není jasné, kdy Microsoft s interoperabilitou začne, nicméně bude velice zajímavé sledovat, jak předejde bezpečnosti a případnému úniku takovýchto citlivých dat."
Závěrem mi dovolte malý bonmot:
Microsoft se otevírá. Ale to krokodýl, který chce kousnout, taky.
Tiskni
Sdílej: