Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Microsoft dnes zveřejnil zásadní Interoperability Principles, jehož 4 principy implikují, mimo jiné: specifikace pro všechny MS protokoly zdarma (a patenty za rozumných nediskriminujících podmínek), specifikace všech API svých produktů, která sám Microsoft používá, slib nežalování všech open-source vývojářů, kteří dané materiály použijí, podpora standardů. Týká se produktů: Vista, .NET, Server 2008, SQL Server 2008, Office 2007, Exchange Server 2007 a SharePoint Server 2007. Oznámení.
Tiskni
Sdílej:
Microsoft will covenant not to sue open source developers for development and non-commercial distribution of implementations of these Open Protocols.Non-commercial. NON-COMMERCIAL. NON-COMMERCIAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Microsoft is providing a covenant not to sue open source developers for development or non-commercial distribution of implementations of these protocols. These developers will be able to use the documentation for free to develop products. Companies that engage in commercial distribution of these protocol implementations will be able to obtain a patent license from Microsoft, as will enterprises that obtain these implementations from a distributor that does not have such a patent license.hop?
Takže kdybych byl vývojář OpenOffice.org a omylem bych zhlédnul specifikace k formátu DOC, tak nesmím dále OpenOffice.org vyvíjet, protože by pak Sun nebo Software 602 nesměl komerčně OpenOffice.org šířit s jejich placenou podporou.To je spíš problém těch komerčních organizací než toho vývojáře. Navíc si myslím, že dotyčné patenty budou porušovány už teď...
Takže kdybych byl vývojář OpenOffice.org a omylem bych zhlédnul specifikace k formátu DOC, tak nesmím dále OpenOffice.org vyvíjet, protože by pak Sun nebo Software 602 nesměl komerčně OpenOffice.org šířit s jejich placenou podporou.Ja si myslim, ze Microsoft to nijak tvrde hlidat a postihovat nebude -- vzdyt v mnoha pripadech je aplikace schopna pracovat s jejich formaty pro ne spis pozitivem (u OOo tomu zrovna asi tak neni, ale u mnoha read-only aplikaci zcela urcite -- z evidentnich duvodu).
Přečtěte si, co o tom napsali fantici na Žive. To se fakt pobavíte.
Mnoho účastníků internetových diskuzí tento krok rezolutně zatracuje a označuje nátlak Evropské komise jako nepřijatelný.Muhehehe, to je fakt síla
Mě hlavně pobavila věta:
Prozatím není jasné, kdy Microsoft s interoperabilitou začne, nicméně bude velice zajímavé sledovat, jak předejde bezpečnosti a případnému úniku takovýchto citlivých dat.
Prozatím není jasné, kdy Microsoft s interoperabilitou začne, nicméně bude velice zajímavé sledovat, jak předejde bezpečnosti a případnému úniku takovýchto citlivých dat.Tak to je kruté, MS se tedy bude snažit předejít tomu, aby to bylo bezpečné
Our mission is to establish Microsoft's platforms as the de facto standards throughout the computer industry. Our enemies are the vendors of platforms that compete with ours: Netscape, Sun, IBM, Oracle, Lotus, etc. The field of battle is the software industry. Success is measured in shipping applications. Every line of code that is written to our standards is a small victory; every line of code that is written to any other standard, is a small defeat. Total victory, for DRG [Developer Relations Group], is the universal adoption of our standards by developers, as this is an important step towards total victory for Microsoft itself: 'A computer on every desk and in every home, running Microsoft software.A dál to pokračuje ještě drsněji. Pak mi někdo tvrďte, že Microsoft není ztělesněním zla