Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tímto zápisem bych rád poděkoval redakci serveru Živě.cz za to, že mě utvrdili v přesvědčení, že žijeme v zemi s nesmírnou mírou svobody slova. Snůška polopravd, které předvedl pan Sedlák ve své bilanci událostí v IT z minulého týdne, svědčí o tom, že si skutečně každý může říkat, co chce.
Začněme například citací nadpisu jeho posledního článku: "Týden v IT: Češi kradou a vozí se po Microsoftu". To je nádherná ukázka strategie FUD. Co má z nadpisu vyznít? Zaprvé, že Češi jsou strašná sebranka a zadruhé, že trápí chudáka MS. Jak by tedy měli své schování napravit? Zřejmě přestat krást (= začít používat produkty MS) a nevozit se po něm. Představa, že firma s výrazným oligopolním postavením na trhu s OS pro domácí PC se stává jakýmsi otloukánkem národa je skutečně docela úsměvná. Udělat z MS nějakého odstrkánka, po kterém se zlí Češi vozí, je konstrukce pocházející z velice bujné fantazie.
Pokračujme však další citací: "Pokud podáte žebrákovi ruku, chytne se příležitosti, stáhne vás s sebou a pořádně toho využije. Ač nedobrovolně, softwarový moloch Microsoft podal takovou ruku českému open-source zastoupení. Se svou kampaní proti nelegálnímu softwaru se stal terčem parodování a přiživování se v podobě kampaně legalnisystem.cz." Po přečtení jsem zřejmě měl nabýt dojmu, že open-source komunita je skupina žebráků stahující slušné IT společnosti typu MS na dno. Dejte Linuxákovi jeden bit a ukousne vám celý terabajt! Nevšiml jsem si, že by MS svou kampaní za legální Windows, která implicitně sugeruje, že PC bez MS Windows není legální, podal open-source nějakou ruku.
Zábava však zdaleka nekončí a pokračuje tvrzením: "Už deváté pokračování RedHatové odrůdy zůstává věrné trendu většiny Linuxů – nové verze jsou uváděny jako na běžícím pásu, přičemž žádná z nich neni dostatečně inovativní na to, aby si je některá komerční firma dovolila vydat jako novou finální verzi." Naznačuje pan Sedlák, že většina komerčních Linuxových distribucí nemá finální verze? Co třeba Suse, openSuse, Mandriva, Red Hat a mnoho dalších? V rámci objektivity je však hodno dodat, že pan Sedlák konstatuje, že Fedorou nebudete zklamáni.
Závěrem nutno konstatovat, že článek pana Sedláka je dle mého soudu značně tendenční a to i přes některé okamžiky, kdy poměrně objektivně komentuje činnost BSA a dokonce se několika slovy i kladně zmiňuje o distribuci Linux Fedora. Článek velice vtipně varuje, že se jedná o názor redakce. Nejedná se však o zápis v blogu, a tak by měl být posuzován podle přísných měřítek novinářské etiky. Já osobně se domnívám, že neobstojí. Článek hodnotím známkou nedostatečná. Jak jej hodnotíte vy?
Tiskni
Sdílej:
Málokdo to dokáže opravdu fundovaně posoudit, a proto pak čteme na Živě a ABC takovýhle nesmyslný plky.pro mě bude jednodušší považovat ho za snůšku plků a dál se jím nezabývat.
> Pokud máš vhodnost posoudit komplexně, musíš se rozhodovat mezi mnoha mnoha věcmi: TCO, dostupnost podpory, ale i čas/cena potřebná na zaškolení koncových uživatelů atd.Marketing speak. Vždy keď sa ide niekde nasadzovať alebo obnovovať výpočtová technika, tak s tým prídu do styku dva druhy ľudí: 1) IT laici, ktorým je nejaké TCO, support, čas/cena zaškolenia jedno 2) IT znalci, ktorých je 20x menej a ktorí majú na TCO, support, školenie svoj vyhranený názor - i.e. kašlú naň. Prvá skupina support nepužíva, druhá ho nepotrebuje. Prvá skupina školenie prespí, druhá sa bez neho obíde. TCO je fuk obom, ale šek vypisuje človek, ktorý ani nepoužíva support(resp. v prípade problémov volá skupinu 2) ani nechodí na školenie ani nerieši problémy, ktoré s celým cirkusom nastanú. Jediný, kto je komptentný sa vyjadriť je skupina 2.
> To není tak jednoduché jak si to pravděpodobně představuješ. A už tuplem je blbost věta typu "No a pak přijde rozhodování, kde se téměř nikdy neptají lidí, co IT rozumí". Tím chceš říct, že kdyby se zeptali někoho, kdo IT rozumí (což je samo o sobě hloupost, rozumnět IT znamená co? Odborník na SW, HW, jednotlivé služby typu mail, ...?),"lidi, co IT rozumí" sú ľudia, ktorý rozumejú potrebám konkrétneho nasadenia. Pokiaľ niekde treba spravovať web/mail/dns/bakcup server tak je celkom ľahké určiť, kto tomu rozumie a kto nie.
> automaticky by produkty MS zavrhl?Podsúvaš niečo čo nebolo povedané - len to akosi automaticky predpokladáš zaujatosť diskutujúcich.
Ten kdo rozumí HW nemusí umět programovat JSP a přesto se může jednat o opravdového odborníka. Ten kdo zase umí programovat JSP nemusí umět programovat v SAPu atd., těch příkladů bude víc.A všichni tihle lidé budou jakémmukoliv IT problému rozumět lépe, než manažer. A ne vždy se jich někdo ptá; dost často jsou postaveni před hotovou věc - řekne se jim "tohle jsme my manažeři vybrali a vy ajťáci teď udělejte svůj díl práce a rozběhejte to, co po vás chceme." Pokud chceš detaily, jak takový výběr vypadá, tak viz blog Aleše Kapici tady na ábíčku.
pak mi ukaž na dobrého manažera, který ti to nepřiplácne.Je tam jedno důležité slovo, které označuje vlastnost, která není vždy splněna.
Aha, takže slovíčkaření.Jaké slovíčkaření? Ty jsi začal s tím, že máme brát moft jako obyčejnou komerční firmu. Pokud slovo obyčejnou považuješ za natolik nedůležité, že jeho připomenutí považuješ za slovíčkaření, proč jsi ho tam psal? A je zjevné, že obyčejná firma (její zástupce) si s [doplň politika ve vrcholné funkci] nepopovídá
Zkrátka já neobviňuji MS, že se pokusí něco někomu dávat. Já mám problém s těmi, kteří od něj berou (navíc jsou to často lidé placeni z našich daní). Kdyby nebyli neměl by MS komu dávat a neměl by protěšek na uzavírání smluv.To je ale poněkud dvojí metr ne? Zatímco dávání úplatků je v pořádku, jejich přijímání už ne? To je podobně logické, jako to, že držení drogy je legální, ale její výroba či nákup ne.
Zatímco dávání úplatků je v pořádku, jejich přijímání už ne?
Nenapsal jsem ani jedno, ani druhé. Kdo je více motivován? No přece ten kdo dává. Protože z toho má výhody. Těchto je také více.
Pokud uplatím nějakého úředníka, tak on není špatný z důvodu toho, že můj úplatek přijal (no proč by taky nepřijal), ale je špatný samotný fakt, že ten úředník a celý úřad vůbec existuje.
A z tohoto pohledu je moft (hezká zkratka) naprosto obyčejná firma. To, co z ní dělá ve vašich očích neobyčejnou je pouze chování různých subjektů vůči ní. A pak je jedno jestli se jedná o stavební firmu, která dostala zakázku v malé obci, nebo o MS, který dostal zakázku od státu. Protože vždy existuje subjekt, který tu zakázku někomu přiklepne. A mě vadí právě existence tohoto přiklepávače.
To, co z ní dělá ve vašich očích neobyčejnou je pouze chování různých subjektů vůči ní.To je ale hodně podivný pohled. Co tedy podle tebe udělá firmu, která není obyčejná?
Pokud uplatím nějakého úředníka, tak on není špatný z důvodu toho, že můj úplatek přijal (no proč by taky nepřijal), ale je špatný samotný fakt, že ten úředník a celý úřad vůbec existuje.Je. Souhlasím s tím, že úřad, kde je potřeba uplácet, aby se něčeho dosáhlo, by neměl existovat, ale to ještě neomlouvá úředníka, který úplatek přijme. Je to úředník, zástupce státní moci, takže by měl být morálně na výši a úplatky nepřijímat. [pauza, během které ve svém pohádkovém světě vyřizuji požadavek vlka na upilování jazyka] A z druhé strany platí to samé - nikdo by neměl uplácet. Zvlášť ne v případech, kdy tím poškodí někoho jiného - což v případě výběru realizátora nějaké zakázky platí. Motivace nehraje roli, pokud někdo nemá na to, aby zakázku získal bez úplatků, tak ať jde do prdele a s sebou ať si vezme třeba počítač - pracovní stanici - za sto tisíc nebo dálnici za 130 miliard.
Protože vždy existuje subjekt, který tu zakázku někomu přiklepne. A mě vadí právě existence tohoto přiklepávače.Jenže tohle někdo udělat musí - jak jinak bys chtěl přidělovat státní zakázky, když se ti nabízí víc realizátorů? Problém je v tom, že čím větší zakázka je, tím větší je motivace uplácet, tím větší jsou úplatky, tím větší škody vziknou na veřejném rozpočtu a tím menší je šance, že bude někdo potrestán.
Je to mimochodem velká konkurence abclinuxu.Jistě
Článek hodnotím známkou nedostatečná. Jak jej hodnotíte vy?Nijak... to jste si ještě nevšimli, že na živě.cz prostě občas vycházejí bludy? Ještě bych pochopil, kdyby si nešťastný fanoušek živě.cz stěžoval na bídnou úroveň článku v komentáři přímo pod článkem... ale proč si dělat násilí a psát o tom celý blogpost, to nechápu. Tyhle zápisky o tom, jak na živě.cz kecají blbosti, na mě působí asi jako kdyby se našinec po návratu z návštěvy Německa pozastavoval nad tím, že tam skoro všichni mluvili německy.
Tyhle zápisky o tom, jak na živě.cz kecají blbosti, na mě působí asi jako kdyby se našinec po návratu z návštěvy Německa pozastavoval nad tím, že tam skoro všichni mluvili německy.No rozdíl je v tom, že zatímco to druhé je vcelku pochopitelné a očekávatelné, to první je pouze (po všech těch zkušenostech) očekávatelné.
co si mysli pan Tomes, co si mysli pan Krcmar z rootu o tom co si mysli pan Tomes na abc ...