V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
set viminfo='10,\"100,:20,%,n~/.viminfo
au BufReadPost * if line("'\"") > 0|if line("'\"") <= line("$")|exe("norm '\"")|else|exe "norm $"|endif|endif
a už to nejakým spôsobom funguje. akurát si to pamätá len číslo riadku. ak by ste mali niekto niečo lepšie, plz dajte vedieť.
:colorscheme midnight, pokud to nebude fungovat, pak mrkni na http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=253
ad. 3: :help map.txt
ad. 4: :help :!
"#set t_Co=16 syntax enable hi clear let g:colors_name = "cool" hi cIncluded ctermfg=darkred hi cbrackets ctermfg=lightcyan hi Normal ctermfg=gray ctermbg=darkblue hi Constant ctermfg=gray hi String ctermfg=darkgreen hi Character ctermfg=darkgreen hi Statement ctermfg=yellow hi Preproc ctermfg=lightred hi Type term=none ctermfg=yellow hi Special ctermfg=lightgreen hi Comment ctermfg=darkyellow hi ErrorMsg ctermfg=yellow hi WarningMsg ctermfg=cyan hi MoreMsg ctermfg=yellow hi Error ctermfg=red hi Todo ctermfg=black ctermbg=darkYellow hi Cursor ctermfg=black ctermbg=white hi Search ctermfg=black ctermbg=darkYellow hi IncSearch ctermfg=black ctermbg=darkYellow hi StatusLineNC ctermfg=black ctermbg=cyan hi StatusLine ctermfg=green ctermbg=white hi clear Visual hi Visual ctermfg=black ctermbg=darkCyan hi DiffChange ctermbg=darkGreen ctermfg=black hi DiffText ctermbg=lightGreen ctermfg=black hi DiffAdd ctermbg=blue ctermfg=black hi DiffDelete ctermbg=cyan ctermfg=black hi Folded ctermbg=yellow ctermfg=black hi FoldColumn ctermbg=gray ctermfg=black
set viminfo='10,\"100,:20,%,n~/.viminfo
au BufReadPost * if line("'\"") > 0 && line("'\"") <= line("$") | exe "normal g`\"" | endif
ad 2:
colo blue
Tiskni
Sdílej: