Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jako zaklad bych navrhoval pivo z Plzne - PU a G. Pak Budvarek, Krusovice, Staropramen, Radegast, Bernard,... Zkuste jeste doplnit o nejaky ten znamejsi pivovarek napada me treba Holba, ale nepiste prosim naky tutovy "samosery" tzn neco konstruktivniho:-).
Tak pokud se tu sejde jeste par typu dam do jako navrh do ankety a ne z ebudete remcat ze tam nejaka ta vase oblibena znacka chybi:-)
Na tuto anketu by pak asi navazala druha anketa kolik piv tydne, mesicne, nebo rocne vypijeste.
Škoda že pod náborovým článkem není diskuse. Takhle o tom musím napsat do blogu.
Už zhruba rok používám Mandrake - Mandrivu a jsem s ní (nebo s ním?) víceméně spokojený.
Nový cyklus vydávání Mandrivy se mně ale moc nezdá - bude vycházet jednou za rok. Navíc se teď poměrně o kousek minula s novou verzí Openoffice.org a nebude tam ani KDE 3.5 (oboje bude pouze pro členy klubu).
Koukám na iDNES a co nevidím...
Ředitel terezínského památníku Jan Munk podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli grafickým montážím na webu Vesjolije Kartinki. Terčem drsného humoru tvůrců satirického serveru se totiž tentokrát stalo terezínské ghetto, "přestupní stanice" do koncentračních táborů.
A tak dále... Tak si říkám, jestli se mi to nezdá. Humor by měl být trestný?
Zajimalo by me, jestli je mozne opustit nasi planetu rychlosti mensi nez kosmickou za predpokladu nevycerpatelneho zdroje paliva?
On The Streets of America (budete potřebovat Windows Media Player plug-in, ale stojí to za to.)
Člověk si říká, jak by to asi změnilo jeho myšlení, kdyby zažil něco jako nine eleven, ale tohle je fakt moc...
Tak jsem si pročetl zprávičku 10 věcí, které na unixech nenávidím. Btw, těch -10 v url je jen náhoda )? Trochu jsem si pročetl odkazovaný článek. Přestože má, podle mě, v několika věcech pravdu, ve spoustě zase mluví bludy.
Dnes už každý stredoškolský lammer skúšal "programovať" v JavaScripte. Každý ho pozná a pritom o ňom vie drvivá väčšina prd (česť vínimkám a návštevníkom AbcLinuxu.cz). Nieže by som bol hotový expert na JavaScript, ale snažím sa s ním pracovať aspoň trochu profesionálne, využívajúc všetky jeho mocné charakteristyky.
Prečo za mnou nevidieť žiadne výsledky? A čo mám proti debugovaniu JavaScriptu? A čo vlastne s tým Kdo-vie-čoScriptom robím?
Nedávno mi vyhořel počítač, který mi dlouho věrně sloužil a odnesl sebou do věčných lovišť i většinu komponent. Nastává mi tedy povinnost poohlédnout se po novém stroji. Po krátké úvaze jsem se rozhodl pro notebook. Popíšu zde pár zjištěných poznatků, třeba to někomu pomůže.
Dneska jsem si udělal radost. Koupil jsem si klávesnici Genius KB-21e. Přiznám se, že před jejím nákupem jsem se zrovna moc neinformoval jak je to s ní v Linuxu. Bylo to hlavně tím, že jsem věděl o existenci LinEAKu a jeho (dost vyspělých) schopnostech.
Mezi Administrativními požadavky se objevil následující. Vkládám jej sem i s mojí odpovědí, abych předešel případným dalším nejasnostem v budoucnu.
Hlásím podivnou chybu. Zmizel mi odtud můj námět na anketu. Nevím, jestli byl chybně položen nebo v čem byl problém, ale rád bych věděl, jednak proč k tomu došlo a druhak odpovědi zdepřítomných uživatelů na mou otázku. Bylo by možné zjednat nápravu, popřípadě poslat mi na můj emil upozornění, že jsem problematický a ať odtutd táhnu (nebo cokoliv v tom duchu)? Děkuji
==============
Ahoj,
"The [Linux] desktop has become a lot like teenage sex: a lot of people are talking about it but not many people are doing it."
Matthew Szulik, Red Hat CEO
Zdroj:Nat
Vzhledem k tomu, že jsem v posledních dvou týdnech velmi intenzivně pracoval s ntfsprogs a to především s jeho čerstvou omezenou podporou pro zápis přes FUSE, tak mě napadlo, že by mé zkušenosti mohl ocenit i někdo jiný, kdo možná uvažuje o podobném činu a nemá dostatek odvahy se do toho pustit.
Chatování na xchat.cz v prohlížeči Firefox žere až 70% výkonu procesoru na mém 1,5GHz Pentiu. Na Windows je to o poznání méně, ale přesto Firefox velmi zatěžuje procesor. U jiných stránek jsem takové vytížení nepozoroval, Je chyba na xchat.cz, ve FF, v Linuxu, v Jakosnovi, a jak ji opravit?
V poslední době jsem si tak trochu hrál se serverem Apache a narazil jsem na velmi nepříjemné omezení. Pokud bych chtěl povolit uživatelům na serveru používání .htaccess souborů, nemůžu zcela přesně nastavit, jaké konkrétní direktivy v .htaccess mají být povoleny. Např. kdybych chtěl uživatelům povolit jen používání mod_rewrite, musel bych jim umožnit AllowOverride All. Apache se mi v tomto jeví jako velmi neflexibilní a nechápu, že za dobu jeho existence toto ještě nikdo nenapravil (nebo o tom alespoň nevím).
Jelikož moc neumím programovat v C/C++ (abych mohl napsat patch na httpd, který by toto omezení řešil), napsal jsem si alespoň jednoduchý bashový skript, který toto omezení obchází.
Tak jsem se konečně naštval na lenost Sage pod Firefoxem a začal hledat alternativu. Mile mne potěšilo to, co přinesl emerge liferea. Příjemně rychlou rss čtečku, která umí vše, v co jsem doufal.
Dovolím si parafrázovat film Vesmírná pěchota a volám Zničte brouka! Pár jsem jich dneska oddělal. A než na mně Greenpeace pošle policii, dodám, že jde o brouka počítačového, hezky česky bug. A kteréžto chybičky to odnesly?
Pozor, tento spot odhaluje data, která ČSOB považuje za důvěrná bez jejího souhlasu!
Příjemcem jsem se stal jen díky překlepu v adrese, nicméně je zde zveřejňuji navzdory zákazu ze strany ČSOB, protože se domnívám, že nejen osoby napojené na tuto banku mají právo být varováni.
V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.
Předem bych chtěl upozornit, že si jsem vědom, že tento příspěvek svým charakterem nejpravděpodobněji vyvolá reakce říkající, že si nemám na co stěžovat, že jsem na tom ještě hodně dobře, a můžu být rád, že jsem nedopadl tak a tak, že jsou mnohem důležitější problémy, na které je třeba upozorňovat apod. Chci se s čtenáři jen podělit o svoji zkušenost a především, bude-li to možné, srovnat ji s jejich zkušenostmi, abych věděl, jak jsou mé nářky časté nebo naopak vzácné.
Postupne sa zabývavam na novom mieste v centre Európy a tak by som ho snáď, tak trochu predstavil (nielen) z technickej stránky.