abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Způsob a vzhled hodnocení článků a blogů

    19.11.2005 20:02 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Anketa | Přečteno: 2023× | Komentářů: 15, poslední 20. 11. 2005 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Leoš před chvílí nasadil novou verzi Abíčka, která umožňuje (mimo jiné) i hodnotit zápisky v blogu - stejně jako bylo doposud možné hodnotit články. Doufáme, že to přispěje k tomu, aby se čtenáři mohli snadněji zorientovat v materiálu, který se v sekci blogy objeví.

    A já teď řeším otázku vzhledu toho hodnocení. V současné době máme "teploměr", který ukazuje na stupnici od 0 do 3, jak si článek/zápis stojí. Hodnocení se provádí kliknutím přímo na hodnotu u té stupnice. To celé se pro blogy moc nehodí, protože uživatelům s menším rozlišením obrazovky se ten teploměr nemusí vejít mezi levý a pravý sloupec (u článků to nevadí, protože tam pravý sloupec není).


    Je nutné používat Javascript?

    19.11.2005 19:58 lama_log | derddddd | Programování (všeobecně) | Přečteno: 1797× | Komentářů: 12, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 17 % (6 hlasů)

    Úvod do problematiky...

    Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...

    Mé používání Javascriptu

    Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).


    Ako si Češi a Slováci nerozumejú..

    19.11.2005 19:10 Hello_world | zenek | Různé | Přečteno: 2916× | Komentářů: 26, poslední 20. 3. 2007 | Hodnocení: 71 % (8 hlasů)

    Už jste někdy psali blog na požádání? Já ne, tak zkouším, jaký je to pocit. :-)


    Moje iniciály - MS

    19.11.2005 18:57 Yinotopia | Yin | osobné | Přečteno: 1771× | Komentářů: 16, poslední 20. 11. 2005 | Hodnocení: 31 % (16 hlasů)

    Volám sa, ako sa volám, ale dlho už nebudem. Jednu z najväčších priorít na mojom zozname má návšteva matriky. Moje meno bude: Matej 'Yin' Sadovský (iniciály MS). Prisiel som na to akurát dnes, tesne potom, ako Leoš ohlásil nové featury blogu... povedal som si: "prečo ich neodskúšať?"


    Další vylepšení Abíčka

    19.11.2005 17:58 LL | Leoš Literák | Abíčko | Anketa | Přečteno: 1859× | Komentářů: 17, poslední 20. 11. 2005 | Hodnocení: 91 % (26 hlasů)

    Pokud to někoho zajímá, nechť ráčí vstoupit.


    Chci cílenou reklamu

    19.11.2005 17:51 alblog | alblaho | Ani zbla | Anketa | Přečteno: 903× | Komentářů: 14, poslední 23. 3. 2006 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Občas sleduji televizní stanici Óčko. Mám rád hudbu, jsem rád za český hudební kanál. Jsem smířen s tím, že kromě klipů, které mám rád uvidím i spoustu věcí, které rád nemám. Jsem smířen i s reklamami, pokud mají aspoň náznak nápadu (což se občas stává), tak mi nevadí.

    Nesnesu vše


    --

    19.11.2005 14:57 Cubix | ABCLinuxuIsAlive | Legalix | Komentářů: 25, poslední 7. 7. 2006 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    --

    zjistil jsem že ...

    19.11.2005 14:43 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 847× | Komentářů: 3, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    NetBSD také umí českou klávesnici, a že chyba jako obvykle byla mezi židlí a klávesnicí. Jo jo, ta klávesnice. Dělá si co chce.


    Mám rád rezonanci

    19.11.2005 00:01 zápisky | GeBu | Linux | Komentářů: 1, poslední 24. 3. 2008 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Rezonance je jedním z nejúžasnějších přírodních jevů. Kdo studoval elektrotechniku tak si jistě vzpomene na trápení se SRO a PRO - sériový a paralelní rezonanční obvod: http://en.wikipedia.org/wiki/RLC_circuit.

    Jako každý jev v přírodě ji lze využívat, ale také nám občas způsobí problémy. Jedním z nejslavnějších případů je katastrofa visutého mostu u Tacoma Narrows ve státě Washington, ke které došlo roku 1940. Vzpomínám si jak nám video záznam destrukce mostu promítali ve fyzice na FELu. Občas jsem si na tento případ vzpomněl, že by bylo super to promítnout studentíkům při výuce. Konečně jsem něco našel. Tady je pár odkazů.

    Něco v češtině

    Počítačové simulace

    Fotografie

    A nakonec to nejlepší: na už uvedené stránce Wikipedie je video ve formátu OGG


    Tak jsem ten Debian přemohl silou

    18.11.2005 23:56 Plastique | Vlastimil Ott | Linux | Přečteno: 1942× | Komentářů: 3, poslední 19. 11. 2005

    Minule jsem psal, že přecházím na debian. Myslel jsem si dosud, že jsem taky napsal, jak se mnou deb vyběhl, ale asi se mi to zdálo, protože zápis nevidím.


    .

    18.11.2005 21:10 ... | ...... | ostatní | Komentářů: 55, poslední 12. 2. 2006 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    .

    .

    18.11.2005 20:57 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 15, poslední 20. 11. 2005

    .

    Pozvánka na IT Security Giga Con

    18.11.2005 20:23 smazano | doubleZ | smazano | Přečteno: 954× | Komentářů: 1, poslední 19. 11. 2005

    Konference IT SECURITY GigaCon Srdečně Vás zvu k účasti na konferenci IT SECURITY GigaCon: Bezpečnost a spolehlivost informačních systémů (bývalý BIST) organizovanou týmem Software-Konferencje. Konference se zabývá nejnovějšími řešeními a technologiemi, které zajišťují spolehlivost informačních systémů a uskuteční se 23. listopadu 2005 v pražském hotelu Step.


    Zkusil sem si VIM

    18.11.2005 18:42 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1147× | Komentářů: 56, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Protoze sem otrla natura a dam na "starsi" a zkusenejsi, zkusil sem VIM. Urcite je to klasika a je to opravdu skvely editor. Priznam se ze jsem tedy dal na pany Satrapu a Kysilku.


    Xorg cvs 200511171822

    18.11.2005 17:09 SlaNé roury | stativ | linux | Přečteno: 1586× | Komentářů: 14, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Tak zkousim nejnovejsi Xorg stazena z cvs 17.11. 2005 v 18:22 (to znamena i ten "kod" v titulku)


    Co stojí za to

    18.11.2005 15:57 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 1527× | Komentářů: 12, poslední 8. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Asi musim být pěkně starej, když se mi chce tohle šířit.


    Genuine Wine

    18.11.2005 15:18 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Přečteno: 2125× | Komentářů: 12, poslední 18. 11. 2005 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Asi už každý z vás slyšel o programu "Windows Genuine Advantage", jehož cílem je poskytnout legálním vlastníkům Windows výhody v podobě přídavného software. Ano, bohužel jsem legálním vlastníkem jedné kopie Windows, která teď sídlí ve VMware.


    CD rootkit od Sony obsahuje kód od "DVD Jona"

    18.11.2005 14:52 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2232× | Komentářů: 2, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Typicky rejpavý a vtipný článek o tom vyšel na The Register. Musím říct, že mě to pobavilo. Ať už je to sebevětší mezinárodní gigant, vždycky se nakonec ukáže, že jde o obyčejnou práci obyčejných lidí. Tentokrát firmy Firts4Internet, jejíž programátoři byli buď moc líní nebo moc hloupí na to, aby funkce začleněné v té slavné ochraně proti kopírování zvládli napsat sami...


    GCC 4

    18.11.2005 14:16 Blog... | David Watzke | (bez kategorie) | Přečteno: 1851× | Komentářů: 36, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Taak a máme tu pátek. Pochopitelně mám hodně času na blbinky, takže proč si netestnout GCC 4?


    Kvalitní framework pro PHP?

    18.11.2005 02:02 Jaderný blog | Mikos | Linux | Přečteno: 2494× | Komentářů: 8, poslední 20. 9. 2007 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Existuje nějaký dobrý MVC framework pro PHP, který by se pokud možno co nejvíce podobal Ruby on Rails? Koncepce Ruby on Rails se mi totiž velmi zamlouvá, nicméně nechci se učit Ruby (a hlavně na žádném z běžných levnějších hostingů bych stejně neměl možnost Ruby používat).


    Jak jsem vyrostl z C++

    18.11.2005 00:11 Paskmův blog | paskma | Plané filozofování | Přečteno: 1838× | Komentářů: 26, poslední 12. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Brouzdal jsem na disku a narazil na jeden svůj starý projekt. Něco přes 10k řádek v C++ a něco málo v Object Pascalu.


    Tvorba posteru

    17.11.2005 23:29 Joseho_blog | jose17 | Komentářů: 16, poslední 18. 11. 2005 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Máte niekto skúsenosti s tvorbou vedeckého posteru na konferenciu? Doporučíte mi, v ktorom programe by som ho mal pripraviť? Počul som nejaké negatívne recenzie na PowerPoint, vraj je to dosť piplačka. Díky, jose

    Vlajka

    17.11.2005 22:40 eXtempore | xkesh | politika | Komentářů: 47, poslední 6. 4. 2008

    Na vysvětlenou: tiskový mluvčí prezidenta o tomto. Nepošleme Klause radši do Turecka?


    Po týždni s vimom

    17.11.2005 21:54 Joseho_blog | jose17 | Přečteno: 1310× | Komentářů: 9, poslední 18. 11. 2005

    Cca pred týždňom som sa trošku vážnejšie začal zaoberať s vimom. Nejak som chcel prísť na kĺb tomu, prečo ho každý tak vychvaľuje. Naviac ma mcedit, ktorý som do tej doby používal, tiež párkrát napálil.

    KUbuntu jde pryc!!!!!!!

    17.11.2005 20:44 i hate mondays;) | eXces | Linux | Komentářů: 11, poslední 18. 11. 2005

    --- censored ---

    měl jsem klidný den

    17.11.2005 20:19 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1128× | Komentářů: 31, poslední 18. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Po dlouhé době jsem měl relativně volný den. Využil jsem ho že jsem naistaloval na notebook Acer 2313NLM, Freebsd. Všechno proběhlo normálně, žádný problém. Až na jeden, který zřejmě je hardwarový, nebo možná softwarový.


    iPod Shuffle a Linux

    17.11.2005 20:11 Gustav I | Gustav | Abort, retry, fail? (počítače) | Přečteno: 2071× | Komentářů: 2, poslední 17. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.

    Co na to (GNU/)Linux?


    Kde nic není, ani smrt nebere

    17.11.2005 19:31 ze_zivota | anicka | Přečteno: 2038× | Komentářů: 29, poslední 30. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Ti, co věří na hvězdičky, to svádějí na Mars a Saturn. My ostatní hledáme vysvětlení, jak se dá. Jak už tady padlo, tento týden je opravdu příšerný. A co sakryš s ním?


    Mambo / Joomla výhody a nevýhody

    17.11.2005 18:44 benyho | Karel Benák | Počítače | Přečteno: 7726× | Komentářů: 13, poslední 6. 4. 2007

    Před nedávnem jsem byl upozorněn na poměrně zajímavý CMS systém Mambo. Řekl jsem si, že by nebylo od věci jej pořádně vyzkoušet. Instalace je poměrně triviální i pro naprostého laika a produkt je použitelný pro jednodušší webové projektíky a stránky, které vyžadují CMS.


    Amarok z druhé strany

    17.11.2005 16:17 Spáleniště | VícNežNic | První linie | Přečteno: 1506× | Komentářů: 33, poslední 18. 12. 2005

    Po přečtení článku o přehrávači Amarok jsem se rozhodl ho vyzkoušet v náročném provozu :-) Jak to dopadlo?


    konecne prekompilovani X

    17.11.2005 15:40 SlaNé roury | stativ | linux | Přečteno: 1313× | Komentářů: 14, poslední 18. 11. 2005

    Tak jsem se konecne rozhodl zkompilovat si na svym slacku Xorg 6.8.2 misto distribucniho


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.