V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Pozor, tento spot odhaluje data, která ČSOB považuje za důvěrná bez jejího souhlasu!
Příjemcem jsem se stal jen díky překlepu v adrese, nicméně je zde zveřejňuji navzdory zákazu ze strany ČSOB, protože se domnívám, že nejen osoby napojené na tuto banku mají právo být varováni.
V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.
Předem bych chtěl upozornit, že si jsem vědom, že tento příspěvek svým charakterem nejpravděpodobněji vyvolá reakce říkající, že si nemám na co stěžovat, že jsem na tom ještě hodně dobře, a můžu být rád, že jsem nedopadl tak a tak, že jsou mnohem důležitější problémy, na které je třeba upozorňovat apod. Chci se s čtenáři jen podělit o svoji zkušenost a především, bude-li to možné, srovnat ji s jejich zkušenostmi, abych věděl, jak jsou mé nářky časté nebo naopak vzácné.
Postupne sa zabývavam na novom mieste v centre Európy a tak by som ho snáď, tak trochu predstavil (nielen) z technickej stránky.
Jsem sokovan neduraznym pristupem ozbrojenych sil ke vznikajici obcanske valce na predmestich Parize. Stejne, jako jsem nesouhlasil s americkou invazi a okupaci Iraku, uz kvuli nepravdivym argumentum prezentovanym nejvyssimy predstaviteli USA v RB OSN, jsem ted jednoznacne na strane zakona.
Trochu ze zvědavosti jsem nainstaloval na notebook Aspire 1412WLMi nové SUSE 10.0 (ne openSUSE, ale tu tzv. Evaluation verzi). A ačkoliv už tam předtím byl Debian a byl jsem téměř úplně spokojen, vážně teď uvažuji o tom, že bych si na notebooku SUSE nechal jako hlavní systém. To jsem nečekal.
Pár drobností mě však zpočátku pořádně rozčilovalo...
Ešte som o ničom ako stretnutie Linuzákov v Košiciach nepočul... (okrem oficiálnych podujatí, LugCon-like typu). Podobné stretnutia má každá ceská dedinka a väčšie slovenské mesto... ale zatiaľ som nenarazil na žiadne oznámenie o stretnutí v Košiciach.
Když Česko vstupovalo do EU, dohodlo si výjimku z obecných pravidel - a sice, že tu cizinci nebudou smět kupovat nemovitosti. Prý by nám skoupili naši vlast, a s kousky půdy a s baráky by spekulovali. No... V každém případě je pravda, že na špinavé machinace si tu vystačíme sami.
Tuhle jsem seděl ve školní knihovně a četl dobrou knížku o návrhových vzorech, která byla ovšem příšerně přeložena*. Když v tom jsem od vedlejšího stolu zaslechl jakou si "technickou" diskusi. Seděla tam parta lidí, evidentně zobáci-prváci, měli před sebou notebook a nějakou knížku o Linuxu pro začátečníky. Na noťasu běžely obligátní XPéčka a na nich cygwin.
Ti lidi se hádali, jestli je Linux case-sensitive při práci se soubory, či nikoliv. V příručce psali, že ano, ovšem chlapečkovi před notebookem se podařilo vymazat soubor příkazem rm POKUS
soubor, jež před tím vytvořil příkazem touch pokus
. A nešlo mu to do hlavy.
Je to k neuvěření, ale mimořádně masivní mediální kampaň o hrozivých virech ptačí chřipky a s ní spojená panika lidí navštěvujících houfně lékařské ordinace, konečně nakrkla lékaře k tomu, aby veřejně sdělil to, co sice dávno vědí lékaři mezi sebou, co se dozví i každý laik, který se začne problematikou hlouběji zabývat, ale o čem se na veřejnosti z různých důvodů příliš nemluví.
Severní Korea vyhlásila válku dlouhým vlasům zní nadpis článku na bbc. Opravdu jsem nevěděl, že moje krátké vlasy jsou důkazem mého veskrze socialistického a vojenského smýšlení. Argumenty typu
Dlouhé vlasy spotřebovávají příliš mnoho živin a mozku se tak nedostává dost energie.mi připomněly obrázky z koncentračního tábora Mauthausen, kde byly vystaveny "vědecké" publikace, v nichž se to hemžilo bakteriemi ve tvaru davidových hvězd a srpů s kladivy.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Sedim včera na přednášce z Algoritmizace, poslouchám o JBuilderu, že jsou v něm karty, kouzelník a vyjmenovaná slova a nějak mi to nejde přijmout, abych to používal taky, místo toho říkám záložky, průvodce a klíčová slova.
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!
Minule som si povedal že už nastal čas aby som si zmenil wallpaper. Pri tejto príležitosti som si ich stiahol rovno 150 :). Povedal som si že si z nich vyberem jeden ktorý bude NAJ. Samozrejme vybrať si bolo veľmi obtiažné, a tak som sa to rozhodol riešiť inak. Spravil som si bash skript ktorý mi pri každom spustení Fluxboxu vyberie náhodný obrázok z adresára a nastaví ho ako wallpaper.
Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.
Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.
A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!
Při probírání
minulého zápisu jsme narazili na zajímavý problém selekcí v GIMPu. Protože je na tom dobře vidět myšlení vývojářů software, dovolím si malé ohlédnutí za touto zajímavostí...
Na latrýně to nikdo s určitostí nevěděl, třeba to někdo bude vědět tady.
Zdravím případné čtenáře. Nějakou dobu jsem se teď zabýval DVB kartami v linuxu a streamováním DVB-T televize po síti. Své poznatky a poznámky jsem sepsal, snad se někomu budou hodit. Protože by mi blog asi nevzal původní formátování, dávám sem jen odkaz.