Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Objevil jsem existenci video kodeku "Ogg Theora", stahuju z AVC SH ČVUT a občas je i možnost "vzít" něco jiného, než DivX.
Tak jsem neodolal, přece jen 696.7MB DivX nebo 182.5 Theora je dost rozdíl (to je konkrétně velikost přednášek o Kosmickém záření), ještě vyzkouším, jak se dá Theora používat a přenášet a budu jí dávat přednost. Navíc mam o Theoře taky už staženou přednášku, i když v angličtině.
Píšu o tom, že mne to dost překvapil ten (ne)poměr, zdálo se mi, že DivX je špička a teď takhle dostává na pozadí?
Tiskni
Sdílej:
No, my někteří jsme konzervativní a tudíž si stojíme na vedení O existenci ffmpeg vím, ale o tom jsem měl pocit, že je to nějaká náhražka DivXu. No, asi není
Snad nepřekoukl, na tomhle odkazu to tak je - ale zatím nevím, jaká je kvalita obou zmíněných souborů a zda obsahují tentýž film.
P-II 350 nezvlada grabovat video z TV karty a pomoci ffmpeg2theora ho streamovat prostrednictvim icecastuVěř mi, že P-II 350 toho nezvládá víc.
Mou PII/350 a Aopen desku zdědili rodiče, zatim jim fachá, na net stačí, o víc se nepokoušíme.
jde o zatížení patenty a to u Theory není jednoznačně známo, protože třeba podle známého vývojáře MPlayeru používá stejné techniky jako MPEG-1, na nějž se řada patentů vztahuje).Na druhou stranu, který ztrátový kodek nepoužívá stejné techniky jako mpeg1? Rozsekání na bloky, jejich převedení do frekvenční domény (ať už klasicky pomocí DCT nebo do waveletů) a následná kvantizace je základ snad úplně všech ztrátových kodeků. Jestli je patentované tohle, tak je patentované všechno. Naštěstí v evropě je to fuk.