Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena
Cele hnuti kolem open source ma z meho hlediska nekolik zajimavych rysu. Tyto rysy jsou umocneny i tim, ze se zivim jako psychoterapeut a to predevsim terapii zavislosti. Da se rici, ze jsem stoupenec metody, ktera nuti jedince starat se o sve zalezitosti a byt si za ne odpovedny.
Zpusob me terapie je po ty leta, kdy ji provozuji zameren na presvedceni, ze vetsina mych klientu vi co potrebuje a je schopna si sve potreby obstarat. Navic se ukazuje, ze i tak specializovana zalezitost jako je IT a zaroven terapie zavislosti ma podobny aspekt. Clovek nemusi byt odbornik aby si presto mohl opatrit a vyuzit informnace, ktere potrebuje. Je to otazka motivace a usili o poznani.
Dale mi linuxova komunita ukazala jedem zajimavy aspekt. Velka vetsina mych humanitne zalozenych znamych ma za to ze IT jako takove, jedince odlidstuje a izoluje. Ukazuje se mi, ze je to omyl. Prave existence celosvetove linuxove komunity je dukazem opaku. Tato celosvetova komunita vede jedince, podle meho nazoru k nekolika vecem
Jedna z nich je, ze pokud se staram o sve vzdelavani, stavam se mene zavisly na druhych. Me vzdelavani je mou osobni zalezitosti. Lec a to je nutne zduraznit, vzdelavani vede mimo jine k poznani, ze nikdo neni schopen byt vlastnikem vsech informaci a spoluprace z druhymi lidmi je vyhodna a vede ke zlepseni zivota i programu. Tim vede k odstraneni chyb jak v programech, tak i v osobnim zivote. Viz skupinova terapie. Ta je zalozena na setkani lidi, kteri v urcitem case a za urcitych podminek pomahaji mimo jine druhym nalezt jejich slepa mista.
V linuxove komunite dochazi k necemu podobnemu. Jedni se uci od druhych. Ne vzdy je to uceni prijemne a ne vzdy bezbolestne. Ale efektivni. Jak v IT tak v psychoterapii.
Dale jsem presvedcen o tom, ze nejvyhodnejsi zpusob existence cloveka je spoluprace z druhymi lidmi. A plati to i tehdy kdy si uspokojuje sve zajmy. Erich Raymond napsal: " Kazdy programator resi predevsim sve potreby a problemy". Musim rici, ze jsem velmi pozorne cetl jeho eseje i eseje druhych.
Vzdy jsem byl prekvapen jak komunita zdanlive pouze zamerena na technicke problemy velmi vystizne a strucne dokazala zformulovat pravidla efektivni lidske spoluprace. Linux, FreeBSD a dalsi jsou toho dukazem. Psychologove a filozofove se maji co ucit.
Tim ze vetsina ucastniku trva na tom, "Kazdy at se zkusi postarat sam a teprve potom zada pomoc". Tak kazdemu prispivaji k jeho zvyseni vlastni efektivity i kvality zivota. A prospivaji jedinci v tom ze se citi mnohem schopnejsi sam pred sebou a ve vlastnich ocich. Coz z hlediska terapie neni vubec malo a z hlediska odborneho rustu take ne. Navic dokaze podporit a ocenit jedince, kteri pro druhe udelaji neco navic. Ukazuje se ze pravidlo , ktere rika: "Kdyz ucis druhe, ucis predevsim sebe" funguje.
Samozrejmne nejsem naiva, ktery se domniva ze vsichni jsou nezistni a vsichni se chteji ucit, ale tlak, ktery je vytvaren zrovna tak jako ve skupinove terapii vede ke spolupraci, a vetsinou i k poznani, ze spoluprace se vyplaci. V konecnem dusledku linuxova komunita tak v psychoterapie vede jedince ke svobode a odpovednosti za sebe. A spolehani predevsim na sebe. I kdyz u linuxove komunity toto nebylo cilem. To vse vede k vetsi sebeduvere a sebevedomi. Protoze jsem-li si SEBE VEDOM, jsem si vedom svych limitu, ale take i svych moznosti.
Tiskni
Sdílej:
Pěkné, lahodně znějící.
Ano, velice zajímavý blogpost. Jen je škoda, že autor nepoužil více odstavců. Čtení jinak zajímavého textu se stává malým utrpením. Nic ve zlém...
No ak tam je gpr_... namiesto grp_..., tak to naozaj fungovať nebude. Veľa zdaru pri spojazdňovaní...
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "kbd"
Option "XkbLayout" "cz,us"
Option "AutoRepeat" "500 30"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbOptions" "grp:win_switch,grp:ctrl_shift_toggle,grp_led:caps"
EndSection
-pricemz pro cestinu jsou dulezite polozky XkbOptions a XkbLayout
Koneckonců, i pro takového by to fungovalo. Od závislosti se dá utéct k jiné závislosti -- méně destruktivní. Závislost na IT je méně zhoubná, nežli na heroinu, tak co.
Pro někoho to může být sekta, což neznamená, že pro druhého je to sekta také. Sekta (opravdová) by to byla, kdyby měl přísná pravidla a vyvíjela tlak na členy. Někdo může jednu věc vnímat jako poslání s velkým P a jiný jako koníčka, další jako sektářskou věc a jiný jako otravný zaměstnání. Asi to tak i bude i tady, neb je to tak u všech čiností, kterým se lidé věnují. :)