Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vůbec si nemyslím, že abíčko umírá, jen žije jinak. Vidím že já sám osobně patřím mezi lidi, co mají potřebu psát jiné věci, protože třeba mají jiné potřeby a my, co jsme měli před léty nějakou představu o fungování komunity, najednou zjišťujeme, že k tomu co je nově preferováno, nemáme potřebu něco extra říkat.
Už dávno mne nebaví psát blogy o politice, blogy o ekonomice, ale spíš o svých pocitech, osobních preferencích, pohledu na život, nebo na lidské děje. Psát blogy o radostech a potížích s Linuxem, zřejmě baví už málokoho. Všechno většinou funguje, dokonce, nic není problém, podobně jako u Slackwaru, protože neznám snadnější instalaci, než je nainstalovat Slackware. Stačí si zapamatovat postup, ten se nemění a mohu klidně nainstalovat jen základní prostředí a pak vše potřebné postupně doinstalovat. Stejně tak u FreeBSD.
Takže, lidé zde mají jiné preference a zřejmě zbude malá komunita nadšenců, co se bude zabývat jen a jen technickými záležitostmi a nebude se zabývat liskými životy. Ale tehdy, když Linux byl nový a změna operačního systému mohla změnit i život, protože aby člověk zprovoznil, pochopil, musel věnovat více času a úsilí, spojoval se s lidmi, co měli jiné potřeby, jiné zájmy, odděloval se od části společnost, která nechápala jeho potřebu mít svobodu i v tom operačním systému.
O ekonomiku také šlo, proto ten tehdejší zájem o možnost o finanční efekt, který provozování Linuxu mělo, neb koupit si Windows, či jiný OS, bylo poměrné nákladné. S tím přícházel i zájem o ekonomické dění, politické preference se odvíjely u mnohých v souvislosti představami, že co funguje u Linuxu, může fungovat jinak. Důkazy o pravicové a levicové výhodnosti se jen na Abíčku míhaly.
Ano s Linuxem přišla jiná životní filozofie, kterou ti lidé vyznávali, přišla představa o spolupráci, která měla svou dynamiku, leč nadšenci stárli, děti a složenky přibývaly. A všední starosti najednou utlumily starost o Linux. Ona se dokonce mění i feťácká komunita, nejen ta linuxová. Takže i na tom je vidět, že vše se mění. Vše plyne.
Prostředí se měnilo, Linux se měnil, přicházeli lidé s jinými představami, požadavky. A najednou bylo všechno jinak. A mnozí se divili, ač údajně mladí, odolní, nemohli unést změnu, co nastala. Pokoušeli se vrátit něco někam, kde to podle jejich představ bylo, ale to je stejný jako chtít aby Linux byl ve stavu jako byl, v roce 2002, kdy jsem ho začal používat. Madrake 9 a něco. Už si přesně nevzpomínám. Prostě se nejde vrátit.
Abíčko několikrát změnilo majitele, myslím, že i to se podepsalo, nové Abíčko čistě pro nadšence nevzniklo a dnes je jiné. I blogy jsou jiné, píší je lidé s jinými prioritami a představami o světě. Osobně jsem odešel, protože jsem už tu nic nenacházel, co by mne oslovilo. Kvality je málo. A co mne zajímá, je fakt jinde snadnější a kvalitnější než tady. A sekacka, či dad nejsou mírou co kvalitu určuje.
A pokud si někdo stěžuje na mé minulé chování, pak si většinou o to chování jen řekl. S tím jsem se nikdy netajil, že nemám problém být sprostý na ty, co jsou sprostí. A není-li jim z toho dobře, pak si jen o to, být jim špatně, řekli. Mě hned tak špatně není. A nepovažuji to za vadu. A měl-li, čí má někdo potřebu investovat energii do mé změny, nechť si poslouží. Vděku z mé strany nedojde. Dostane se mu zcela něčeho jiného.
Tiskni
Sdílej:
A pokud si někdo stěžuje na mé minulé chování, pak si většinou o to chování jen řeklJaký je to pocit používat stejnou rétoriku jako násilníci, co mlátí ženy?
A co mne zajímá, je fakt jinde snadnější a kvalitnější než tady.Čo sa týka komunity, tak sem chodí kopec výborných ľudí a aj keď som občas na niekoho bol hulvát, tak ma to dodatočne mrzelo. Na sesterskom slovenskom portáli zďaleka nie je tak živo, ale zas sme si pred dvoma týžďami spravili peknú stretávku a padla mi sánka, koľko šikovných ľudí z komunity tam je. Vxmery nahodil tému ako sa kto dostal k Linuxu a čo robí, to bolo super a aj srandy kopec. Vekové spektrum od vysokej školy po tuším osemdesiatnika.