Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Vůbec si nemyslím, že abíčko umírá, jen žije jinak. Vidím že já sám osobně patřím mezi lidi, co mají potřebu psát jiné věci, protože třeba mají jiné potřeby a my, co jsme měli před léty nějakou představu o fungování komunity, najednou zjišťujeme, že k tomu co je nově preferováno, nemáme potřebu něco extra říkat.
Už dávno mne nebaví psát blogy o politice, blogy o ekonomice, ale spíš o svých pocitech, osobních preferencích, pohledu na život, nebo na lidské děje. Psát blogy o radostech a potížích s Linuxem, zřejmě baví už málokoho. Všechno většinou funguje, dokonce, nic není problém, podobně jako u Slackwaru, protože neznám snadnější instalaci, než je nainstalovat Slackware. Stačí si zapamatovat postup, ten se nemění a mohu klidně nainstalovat jen základní prostředí a pak vše potřebné postupně doinstalovat. Stejně tak u FreeBSD.
Takže, lidé zde mají jiné preference a zřejmě zbude malá komunita nadšenců, co se bude zabývat jen a jen technickými záležitostmi a nebude se zabývat liskými životy. Ale tehdy, když Linux byl nový a změna operačního systému mohla změnit i život, protože aby člověk zprovoznil, pochopil, musel věnovat více času a úsilí, spojoval se s lidmi, co měli jiné potřeby, jiné zájmy, odděloval se od části společnost, která nechápala jeho potřebu mít svobodu i v tom operačním systému.
O ekonomiku také šlo, proto ten tehdejší zájem o možnost o finanční efekt, který provozování Linuxu mělo, neb koupit si Windows, či jiný OS, bylo poměrné nákladné. S tím přícházel i zájem o ekonomické dění, politické preference se odvíjely u mnohých v souvislosti představami, že co funguje u Linuxu, může fungovat jinak. Důkazy o pravicové a levicové výhodnosti se jen na Abíčku míhaly.
Ano s Linuxem přišla jiná životní filozofie, kterou ti lidé vyznávali, přišla představa o spolupráci, která měla svou dynamiku, leč nadšenci stárli, děti a složenky přibývaly. A všední starosti najednou utlumily starost o Linux. Ona se dokonce mění i feťácká komunita, nejen ta linuxová. Takže i na tom je vidět, že vše se mění. Vše plyne.
Prostředí se měnilo, Linux se měnil, přicházeli lidé s jinými představami, požadavky. A najednou bylo všechno jinak. A mnozí se divili, ač údajně mladí, odolní, nemohli unést změnu, co nastala. Pokoušeli se vrátit něco někam, kde to podle jejich představ bylo, ale to je stejný jako chtít aby Linux byl ve stavu jako byl, v roce 2002, kdy jsem ho začal používat. Madrake 9 a něco. Už si přesně nevzpomínám. Prostě se nejde vrátit.
Abíčko několikrát změnilo majitele, myslím, že i to se podepsalo, nové Abíčko čistě pro nadšence nevzniklo a dnes je jiné. I blogy jsou jiné, píší je lidé s jinými prioritami a představami o světě. Osobně jsem odešel, protože jsem už tu nic nenacházel, co by mne oslovilo. Kvality je málo. A co mne zajímá, je fakt jinde snadnější a kvalitnější než tady. A sekacka, či dad nejsou mírou co kvalitu určuje.
A pokud si někdo stěžuje na mé minulé chování, pak si většinou o to chování jen řekl. S tím jsem se nikdy netajil, že nemám problém být sprostý na ty, co jsou sprostí. A není-li jim z toho dobře, pak si jen o to, být jim špatně, řekli. Mě hned tak špatně není. A nepovažuji to za vadu. A měl-li, čí má někdo potřebu investovat energii do mé změny, nechť si poslouží. Vděku z mé strany nedojde. Dostane se mu zcela něčeho jiného.
Tiskni
Sdílej:
A pokud si někdo stěžuje na mé minulé chování, pak si většinou o to chování jen řeklJaký je to pocit používat stejnou rétoriku jako násilníci, co mlátí ženy?
A co mne zajímá, je fakt jinde snadnější a kvalitnější než tady.Čo sa týka komunity, tak sem chodí kopec výborných ľudí a aj keď som občas na niekoho bol hulvát, tak ma to dodatočne mrzelo. Na sesterskom slovenskom portáli zďaleka nie je tak živo, ale zas sme si pred dvoma týžďami spravili peknú stretávku a padla mi sánka, koľko šikovných ľudí z komunity tam je. Vxmery nahodil tému ako sa kto dostal k Linuxu a čo robí, to bolo super a aj srandy kopec. Vekové spektrum od vysokej školy po tuším osemdesiatnika.