Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Před časem jsem tu psal, že jsem si nainstaloval FreeBSD 9.2. Ano uběhl nějaký čas a povýšil jsem na 9.3. OS skvěle funguje.
Zamyslel jsem se nad tím, jaký mám používat window manager. Říkal jsem si. Mate, GNOME, KDE jsem zavrhl okamžitě, až mne napadla spásná myšlenka: „Vyzkouším po létech TWM.” Ano, ten prastarý manager, co skoro nikdo už nepoužívá.
Začal jsem pátrat jak nejlépe ho využít, jak mu dát tapetu a nastavit klávesnici aby psala jak česky, tak anglicky. A zjistil jsem, že starý dobrý FEH, zajistí tapetu, a připsání několika příkazů do .bashrc stačí, aby se spouštěly aplikace a přepínala se klávesnice.
Rychlý, snadno ovladatelný, konfigurovatelný, pokud bych ho chtěl vylepšovat do podoby, jaké jsem našel na netu. Ale nechal jsem ho skoro jak je. jen jsem mírně upravil .xinitrc a jak říkám, funguje jak potřebuji.
Můj .bashrc
# $FreeBSD: releng/9.3/share/skel/dot.shrc 222932 2011-06-10 13:47:11Z jilles $ # # .shrc - bourne shell startup file # # This file will be used if the shell is invoked for interactive use and # the environment variable ENV is set to this file. # # see also sh(1), environ(7). # # file permissions: rwxr-xr-x # # umask 022 # Enable the builtin emacs(1) command line editor in sh(1), # e.g. C-a -> beginning-of-line. set -o emacs # Uncomment this and comment the above to enable the builtin vi(1) command # line editor in sh(1), e.g. ESC to go into visual mode. # set -o vi setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,cz_qwerty # some useful aliases alias h='fc -l' alias j=jobs alias m=$PAGER alias ll='ls -laFo' alias l='ls -l' alias g='egrep -i' feh --bg-scale Downloads/The_Royal_Navy_in_the_Interwar_Period_Q70606.jpg # # be paranoid # alias cp='cp -ip' # alias mv='mv -i' # alias rm='rm -i' alias mt=mutt alias ft='fetchmail -d 60' alias ek=elinks alias gw='gwenview &' alias as='aspell -d cs -c' alias lb='libreoffice &' alias vl='vlc &' alias sx=startx alias em=emacs alias kn='konsole &' alias ej='eject /dev/cd1' alias fx='firefox &' alias ab='abcde -d /dev/cd1' export PATH=$PATH:/usr/local/texlive/2018/bin/amd64-freebsd # # set prompt: ``username@hostname$ '' # PS1="`whoami`@`hostname | sed 's/\..*//'`" # case `id -u` in # 0) PS1="${PS1}# ";; # *) PS1="${PS1}$ ";; # esac # search path for cd(1) # CDPATH=:$HOME
Můj .xinitrc
#!/bin/sh userresources=$HOME/.Xresources usermodmap=$HOME/.Xmodmap sysresources=/usr/local/etc/X11/xinit/.Xresources sysmodmap=/usr/local/etc/X11/xinit/.Xmodmap # merge in defaults and keymaps if [ -f $sysresources ]; then xrdb -merge $sysresources fi if [ -f $sysmodmap ]; then xmodmap $sysmodmap fi if [ -f "$userresources" ]; then xrdb -merge "$userresources" fi if [ -f "$usermodmap" ]; then xmodmap "$usermodmap" fi # start some nice programs if [ -d /usr/local/etc/X11/xinit/xinitrc.d ] ; then for f in /usr/local/etc/X11/xinit/xinitrc.d/?*.sh ; do [ -x "$f" ] && . "$f" done unset f fi twm & xclock -geometry 50x50-1+1 & firefox & konsole & exec xterm -geometry 80x66+0+0 -name login
Tohle funguje a zlehka se ovládá. Jinak pošta MUTT, Fetchmail, procmail esmtp. Miluji tyhle staré aplikace. Jo jo
Tiskni
Sdílej: