Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před časem jsem tu psal, že jsem si nainstaloval FreeBSD 9.2. Ano uběhl nějaký čas a povýšil jsem na 9.3. OS skvěle funguje.
Zamyslel jsem se nad tím, jaký mám používat window manager. Říkal jsem si. Mate, GNOME, KDE jsem zavrhl okamžitě, až mne napadla spásná myšlenka: „Vyzkouším po létech TWM.” Ano, ten prastarý manager, co skoro nikdo už nepoužívá.
Začal jsem pátrat jak nejlépe ho využít, jak mu dát tapetu a nastavit klávesnici aby psala jak česky, tak anglicky. A zjistil jsem, že starý dobrý FEH, zajistí tapetu, a připsání několika příkazů do .bashrc stačí, aby se spouštěly aplikace a přepínala se klávesnice.
Rychlý, snadno ovladatelný, konfigurovatelný, pokud bych ho chtěl vylepšovat do podoby, jaké jsem našel na netu. Ale nechal jsem ho skoro jak je. jen jsem mírně upravil .xinitrc a jak říkám, funguje jak potřebuji.
Můj .bashrc
# $FreeBSD: releng/9.3/share/skel/dot.shrc 222932 2011-06-10 13:47:11Z jilles $ # # .shrc - bourne shell startup file # # This file will be used if the shell is invoked for interactive use and # the environment variable ENV is set to this file. # # see also sh(1), environ(7). # # file permissions: rwxr-xr-x # # umask 022 # Enable the builtin emacs(1) command line editor in sh(1), # e.g. C-a -> beginning-of-line. set -o emacs # Uncomment this and comment the above to enable the builtin vi(1) command # line editor in sh(1), e.g. ESC to go into visual mode. # set -o vi setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,cz_qwerty # some useful aliases alias h='fc -l' alias j=jobs alias m=$PAGER alias ll='ls -laFo' alias l='ls -l' alias g='egrep -i' feh --bg-scale Downloads/The_Royal_Navy_in_the_Interwar_Period_Q70606.jpg # # be paranoid # alias cp='cp -ip' # alias mv='mv -i' # alias rm='rm -i' alias mt=mutt alias ft='fetchmail -d 60' alias ek=elinks alias gw='gwenview &' alias as='aspell -d cs -c' alias lb='libreoffice &' alias vl='vlc &' alias sx=startx alias em=emacs alias kn='konsole &' alias ej='eject /dev/cd1' alias fx='firefox &' alias ab='abcde -d /dev/cd1' export PATH=$PATH:/usr/local/texlive/2018/bin/amd64-freebsd # # set prompt: ``username@hostname$ '' # PS1="`whoami`@`hostname | sed 's/\..*//'`" # case `id -u` in # 0) PS1="${PS1}# ";; # *) PS1="${PS1}$ ";; # esac # search path for cd(1) # CDPATH=:$HOME
Můj .xinitrc
#!/bin/sh userresources=$HOME/.Xresources usermodmap=$HOME/.Xmodmap sysresources=/usr/local/etc/X11/xinit/.Xresources sysmodmap=/usr/local/etc/X11/xinit/.Xmodmap # merge in defaults and keymaps if [ -f $sysresources ]; then xrdb -merge $sysresources fi if [ -f $sysmodmap ]; then xmodmap $sysmodmap fi if [ -f "$userresources" ]; then xrdb -merge "$userresources" fi if [ -f "$usermodmap" ]; then xmodmap "$usermodmap" fi # start some nice programs if [ -d /usr/local/etc/X11/xinit/xinitrc.d ] ; then for f in /usr/local/etc/X11/xinit/xinitrc.d/?*.sh ; do [ -x "$f" ] && . "$f" done unset f fi twm & xclock -geometry 50x50-1+1 & firefox & konsole & exec xterm -geometry 80x66+0+0 -name login
Tohle funguje a zlehka se ovládá. Jinak pošta MUTT, Fetchmail, procmail esmtp. Miluji tyhle staré aplikace. Jo jo
Tiskni
Sdílej: