Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Je to poněkud absurdní představa. Server o Linuxu a navazování partnerských vztahů? Jenže kde jinde má linuxář hledat linuxářku a naopak? .o)
Tak už se to konečně stalo! Přechod z KDE na něco "lehčího" jsem plánoval už hodně dlouho, jenom nebyl čas. Ten jsem si ale nedávno našel.
Dlouhou dobu mi přišlo, že mi v fvwm náhodně přestávají fungovat klávesové zkratky. Ukázalo se, že problém byl mezi monitorem a židlí. Ono totiž když si člověk zapne NumLock, přidá se z hlediska fvwm další modifikátor ke každé stisknuté klávese. Kdybych si býval pořádně přečetl FAQ...
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
Když už se tady hodně mluví o vimu, a je zde i pokus jednoho našeho kolegy o konverzi na vim, zkusme se vzájemně podělit o svoje soubory vimrc, kteréžto ukládají startovací konfiguraci vimu.
$ cat /usr/bin/controlplayer #!/bin/bash if [ `dcop amarok player "isPlaying()"` == true ]; then case $1 in "next") dcop amarok player "next()";; "prev") dcop amarok player "prev()";; "paus") dcop amarok player "playPause()";; "stop") dcop amarok player "stop()";; esac else case $1 in "next") beep-media-player -f;; "prev") beep-media-player -r;; "paus") beep-media-player -t;; "stop") beep-media-player -s;; esac fiVo
~/.fluxbox/keys
potom pri príslušných multimediálnych klávesoch len volám exec controlplayer next, prev, paus, stop
.
Tento text vznikl díky dotazům lidí, kteří si neradi čtou {man,info} gcc
. Trochu nepochopitelně nenese žádné prohlášení a ani nechce vyvolávat flame, za což se omlouvám .
Přijde mi trochu divný se na tohle ptát v diskusi, tak se zeptám tady, protože tady se smí všecho (jak nám tu někteří dokazují).
Rád bych nějaký šachy. Po tom, co jem zahlíd GNUChess radši zmíním, že musí mít GUI. ;) Pokud žádný nejsou, tak jestli znáte nějaký menší pro Windows, abych emuloval. Nepožaduju po nich nic extra, jen nastavení obtížnosti. :)
Netajím sa tým, že veľmi obľubujem kávu. Začal som s ňou v 16-tich... dnes som s ňou skončil... asi nadobro :(
A radím aj Vám: Dajte si poriadny pozor na životo správu. Toto je varovný zápis!
Ano je to tak jsem bez víry, Vim, Vi ani Emacs jsem nepochopil, proto používám to co používám, v textu mcedit grafice pak Kate. To je celé :)
Hip hip hurá! Už je to tady! Po čtrnácti dnech neustálého kompilování jádra, zjišťování komponent a vyrábění initramdisků jsem konečně zjistil, proč ten krám na bedně jede a na notebooku ne.
Protože se zde množí zápisky na téma vim, ať už od lidí, kteří se vážně ptají, zda se jim vyplatí jít do vimu, nebo zesměšňující zápisek, který vim haní, rozhodl jsem se, že ve zkratce napíšu, co oceňuji na vimu já a bez kterých vlastností bych nemohl být.
Moderujem nejeden mailing list a tak ma priebežne štvú všetky možné a najmä nemožné archívy a vyhľadávania. Už dávno som plánoval s tým niečo urobiť, ale akosi nebol čas, alebo nálada na dokončenie. Časy sa však menia.
Co jsem komu udělal, že kdykoli otevřu WWW prohlížeč, tak mi tam naskočí reklama na VyVolené a podobné další týpky. Těch reklam je tolik, že mi občas z toho už ani CPU nestihá, vážně! No alespoň, že je tu i nějaká parodie na ty hrůzy. Doporučuju VyBydlení - http://vybydleni.hopto.org
Vlastně ani nechci tento problém příliš rozebírat, protože jej téměř každý z nás důvěrně zná. Ale přesto, možná se zde nachází někdo, kdo má lepší řešení. Jde mi o přepínání mezi US/EN a CZ klávesnicí. Používáte někdo nějaké neoficiální, přesto však praktické rozložení klávesnice, které by potřebu přepínání odstranilo, nebo alespoň eliminovalo?
Zdravim
Dnes je den blbec. Za prvé se mě u zubaře snažilo zabít probíjející křeslo, zadruhé tam budu muset ještě dvakrát a za třetí jsme sjezdil celé město jen proto abych navštívil billu, plus i penny market abych zjistil, že ani v jednom nemají kostelecké párky v plechovce a tudíž jsem s dotyčnou plechovkou nemohl jít do domácích potřeb abych koupil plastové víčko neznaje z hlavy průměr plechovky. Následkem toho víčka nemám a budu muset za anténou změřit průměr, na druhý konec města koupit víčka, zpět k anténě a až následně jet anténu namontovat. Hatí mi to plány. A mimoto mě chtěli zabít, jakožto elektrikář moc dobře poznám klepající se sanici v rytmu 50Hz.
No je tohle normální?
Zdeněk
Na svůj pokusný počítač o konfiguraci Pentium 133 Mhz, 128 MB RAM a 8 GB pevném disku, jsem se konečně rozhdl naistalovat Gentoo. Instalaci jsem zkusil od stage 2. Po asi 6 dnech kompilování a nastavování mám konečně spustitelný systém. Teď mě ještě čeká dalších pár dní (týdnů? :-D)kompilování a budu mít plně funkční Gentoo Linux :-)
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Zdravím,
či už tento príspevok pochopíte ako provokáciu k flame alebo obyčajný skúmavý dotaz, chcel by som sa spýtať, čo môže editor Vim ponúknuť niekomu ako ja a teda človeku, ktorý:
Poznám základné vimovské príkazy (:w, :wq! apod.), viem že existujú dva módy, medzi ktorými sa dá prepínať, ale užitočnosť či efektívnosť tohto spôsobu práce mi zatiaľ uniká. A či ako smrteľník nejak vo veľkom budem potrebovať makrá..
Díky za názory,
-- jose
ps: Ak sa nazdávate, že i pre mňa by bol Vim vhodný, prosím doporučte mi Váš obľúbený (online) manuál/how-to.
Před pár dny jsem uveřejnil svůj zápis o peripretiích s výberem notebooku. Nyní se již blížím do finále, kdy co nejdříve objednám svůj nový notebook. Předtím jsem ale prošel stránky mnoha internetových obchodů a výrobců notebooků, a také mnoho různých diskusí a fór. Zdejší zápis je shrnutím některých získaných poznatků, píšu je s cílem, aby to bylo užitečné někomu, kdo taktéž zrovna vybírá notebook a doufám, že mě doplníte, pokud někde ujedu, nebo napíšu něco nesprávného.
smazáno z osobních důvodů
Programové knihovny se často šíří pod licencí LGPL, není to však pravidlem. Někdy to bývá GPL, což nepovažuji za úplně nejlepší nápad - i když má každý samozřejmě právo zvolit si licenci dle svého uvážení. Každopádně považuji LGPL za jednoznačně nejlepší licenci pro knihovny, ať si kdo chce co chce říká...