Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Uživatelé operačního systému Linuks mají komunitu. Říkají si tam co kde nastavit, jak rozchodit ten či onen program, kdy vyjde nová verze programu, co bude obsahovat a jaká je nejlepší distribuce. Uživatelů operačního systému Windowz je podle mě daleko více. Rozložení znalostní úrovně bude podobné. Tak jako jsou lidé, kteří neumí zprovoznit na Linuxksu češtinu, tak jsou mezi námi tací, kteří si neumí přidat do Windows základní fonty pro správné zobrazení arabštiny a čínštiny.
Co jsem ale doposud nezaznamenal je existence Windouwzové komunity. Proč taková komunita není? Proč nejsou lidé kteří by si říkali co kde nastavit, aby operační systém fungoval tak či onak. Proč nikdo neřeší co všechno má být nainstalovaného a nastaveného, aby ti fungovala nějaká hra?
Můj pocit je ten, že nikdo nepotřebuje nic nastavovat, a pokud ano, není v tom takový problém, že by to nedokázal sám. To že v operačním sytému Windowz jde všelicos nastavit doufám není pochyb. Jde toho více než se zdá, ale uživatel je postaven před systém, který funguje, není problém nainstalovat program, hru, nebo jinou kulišárnu. Asi prostě není tolik lidí, aby zakládali spolky, kde by se něco podobného řešilo, nebo jsem si jich nevšiml. Krom uměle vytvořených a komerčně podporovaných jakoby sdružení.
Jediné komunity o kterých vím a které navštěvují uživatelé Windowz jsou úzce specializované. Kupříkladu developerské, 3dgafické, filmové, CADovské, FEMovské a podobně.
Tiskni
Sdílej:
<nadsázka>
Jsou tedy bagety to jediné, co je na Microsoftu
opravdu dobré?
</nadsázka>
Určitě ne - Microsoft dělá ty nejlepší myši. A to i bez nadsázky!<nadsázka>
Jsou tedy bagety to jediné, co je na Microsoftu opravdu dobré?
</nadsázka>
<nadsázka>
Na myši já nejsem, jejich pojídání do našeho kraje ještě
nedorazilo. Zůstávám u baget. Sóóry.
Když už se ta Linuxová komunita podle Jindry Plešingera vždycky
snaží překonávat Microsoft... Vy víte o někom, kdo rozdává
bagety s Linuxem?
</nadsázka>
<flame>
Proč Microsoft a ne třeba Logitech?
</flame>
<nadsázka>Jen počkejte, až k vám dorazáí hladomor...
Na myši já nejsem, jejich pojídání do našeho kraje ještě nedorazilo. Zůstávám u baget. Sóóry.
Když už se ta Linuxová komunita podle Jindry Plešingera vždycky snaží překonávat Microsoft... Vy víte o někom, kdo rozdává bagety s Linuxem?
</nadsázka>
Protože mi padne do ruky<flame>
Proč Microsoft a ne třeba Logitech?
</flame>
"The important lesson from these two distinct situations is that both Torvalds and Behlendorf, as consumers of computer software, needed a product that did not exist on the market. In creating it themselves, other consumers with similar demand characteristics used their products and joined their respective development communities, demonstrating that there was indeed a market for these goods. One possible economic explanation for this situation of independent development is that the cost posed to profit-maximizing firms of meeting these unique demand characteristics with an enhanced or new product was greater than the collectable value of that product in the market. As a consequence, profit-maximizing firms did not go forth with development in spite of a market demand. This then, it seems, led to the formation of the aforementioned open source development communities. Similar situations and incentives may in fact explain the emergence of many other such open source development communities." (Some Economic & Legal Aspects of Open Source Software, Jonathon J. Frost)btw: zdroj dobreho cteni na dlouhe vecery
Ahoj.
Proc neni komunita kolem Woken (tak velka jako u Linuxu)? Protoze nikdo, krome samych tvurcu softu do toho binarniho molochu nevidi. Potrebujes proprietalni dokumentaci, licence, vyvojove nastroje, knowledge base a ty nejsou u woken volne, legalne, prirozene dostupne _od podstaty_. Jednim z dulezitych faktoru prezivsi komunity je neco, co dava komunite smysl. A jak muzes predat nekomu neco, v cem je restriktivni politika prirozenosti a ukryvani znalosti podstatou existence.
Velke Win komunity jsou okolo viru, cervu, atd, cracku. Nic neni cernobile, treba jsou lidi okolo linuxu jen vic extrovertni ;)
Zcela vážně.
Nemyslím si, že by ve Windows bylo ovládání "intuitivnější". Je to ale logika, která se na ovládání prosadila (postupné rozbalování nabídek a podobné).
Začátečník u Win. má v naprosté většině případů kolem sebe množství lidí, kteří už s tím alespoň trochu umí a na začátku, který je nejhorší, mu pomohou. Začátečník na Linuxu musí hledat ve větším okruhu.
Linux si pořizují spíš lidé, kteří chtějí věci porozumět. Kdo shání "něco" na čem může psát a posílat poštu, ten se o Linuxu ani nedozví. Posaděj (prodaj mu) ho před comp s naintalovanými Windows a on píše a mejluje. Ten druhý hledá dál a vytváří komunitu.
Pokud chce Linux prosadit, musí vypadat tak, jak si přejí "sekretářky", "bfu" a ne tak, jak by vypadat "měl". A nebo vyvětlit, ukázat, uživatelům že způsob Linux je lepší. Ale není to nutné, také může zůstat pro "fajnšmekry" a neztrácet energii na přizpůsobování se.
BTW. Budu teď připravovat starý počítač pro tatínka (80), co neumí sám pustit cd v přehrávači. Tak, aby si mohl něco psát. Původně jsem automaticky chtěl použít Win, ale došlo mi, že Linux můžu nastavit na "intuitivnější" ovládání. Pro něj představa nějakého klikání myší je divoká. Když jsem mu místo toho nabídl, že tedy může napsat "něco" a ono se otevře "cosi" na psaní, tak to prý jo. Já vím, že by to asi šlo tak i na Win, ale proč to dělat složitě... :)
Pokud chce Linux prosadit, musí vypadat tak, jak si přejí "sekretářky", "bfu" a ne tak, jak by vypadat "měl". A nebo vyvětlit, ukázat, uživatelům že způsob Linux je lepší. Ale není to nutné, také může zůstat pro "fajnšmekry" a neztrácet energii na přizpůsobování se.
Nic proti BFU, ale ak mam na vyber
Já jsem také pro první možnost. Jenom jsem chtěl říct, že všechno má své dvě stránky. Málo uživatelů je i malá podpora u výrobců, malá váha hlasu...etc
Koneckonců to, že tahle věc vznikla a funguje je zázrak, co by se nemohl stát další a uživatelé si oblíbí třeba Vim, grep...? Ono to píšu už trochu jako vtip, ale stát se může nakonec všechno.
Nadruhou stranu - v oblasti vývojářu a administrátorů je Windows komunita určitě srovnatelná. Živí mě architektura a nasazování systémů, které využívají potenciál Windows (serverů) naplno, takže můžu s klidem říct, že prostředí známTak to zní docela optimisticky. Přiznám se bez mučení, že mám prostě pohled, s touto komunitou jsem se prostě nikdy nesetkal. MS má neuvěřitelnou podporu pro vývojáře, ale jejich dokumentace ne vždy řeší realitu. Kdyby neexistovala funkční komunita, asi bych byl bez práce
(ačkoliv je to smutné). Jako vývojář nebo administrátor systému mám cca 95% šanci, že můj problém má popsané řešení, které lze najít přes Google. Na Linuxu je tohle procento takových 85% (obě dvě čísla jsou moje zkušenost).
Co se tvého dotazu týče - otevřu-li konzoli pro změnu vlastníka objektu, jsem snad schopen zaškrtnou jediný checkbox, který se jmenuje "Replace owner on subcontainers and objects". Takže Tvůj dotaz nebyl ani snad míněn vážně ...Dotaz byl míněn smrtelně vážně. Checkboxy si můžu zaškrtnout a není to nic platné. Nechá to spoustu souborů s původním vlastníkem a nastavením práv - konkrétně veškeré adresáře
.svn
a jejich obsah.
Další nápad?
Já mu to věřím. Na jeho textech jsem měl většinou výhrady proti kontroverzní formě podání a ne proti myšlence.
Mizive mnozstvi to rozhodne neni, procentuelne vzhledem k celkovemu poctu lidi uzivajich Windows mozna. Cemu se divit, Windows jsou proste vsude, v bance, na nadrazich, proste vsude. Lide je obsluhujici nepotrebuji Windows rozumet, ukony jez provadeji to nevyzaduji. V tom je ten rozdil. Navic netusim, proc by melo byt obtiznejsi naucit se dobre Windows nez se naucit dobre Linux.
A to ze si nekdo za sve know-how necha platit, to je snad prece normalni ne? Pokud me neco stalo more casu, penez, cekoholiv tak se to budu snazit vyuzit. Jednoduchy trzni mechanismus.
...Lide jej obsluhujici nepotrebuji Linuxu rozumet, ukony jez provadeji to nevyzaduji. Navic netusim, proc by melo byt obtiznejsi naucit se dobre Linux nez se naucit dobre Windows...
Nebo ne?Jistě, já prostě myslel právě ten poměr lidí, co jsou ochotni se o své know-how podělit jen tak. To je přeci základní podmínka "komunity".Mizive mnozstvi to rozhodne neni, procentuelne vzhledem k celkovemu poctu lidi uzivajich Windows mozna.
A to ze si nekdo za sve know-how necha platit, to je snad prece normalni ne? Pokud me neco stalo more casu, penez, cekoholiv tak se to budu snazit vyuzit. Jednoduchy trzni mechanismus.