Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Je až neuvěřitelné, kolik polopravd a mýtů člověk chytne z televize. Ale ani knihy jich nejsou ušetřeny a dokonce i takové, od nichž by to nikdo nečekal a kterým máme tendenci naprosto věřit. A tím nemyslím knihy o IT, nebo náboženské svitky. Mluvím o úplně obyčejných pohádkových knížkách.
Vynecháme zjevné mýty, jako žili spolu šťastně až do smrti (což je silně závislé na době až do smrti), Honza ležel za pecí a pak dostal půl království a princeznu a podobné věcičky.
No a dostáváme se k jádru věci. Každý, kdo zná knížku Povídání o pejskovi a kočičce, nejspíše zná díl Jak pejsek a kočička vařili dort. To je ta kapitola, kdy oba naházeli do dortu co se dalo. Nakonec se z toho pes, který jim dort ukradl*, málem otrávil. No a tam je jedna, na první pohled, nevinná poznámka, že jak pejsci, tak kočičky nejedí chleba. Takže ho do toho dortu vůbec nedávali.
Ale to, co považuji za zvláštní, že prakticky všichni to přijali za pravdu. Bohužel, jak náš pes, tak ani naše kočka tuhle povídku neznají a tak nevědí, že jim chleba vlastně nechutná. Naopak, oba (suchý) chleba jí. Jenže díky této pohádce mám tohle tvrzení tak zafixované, že mě to ještě občas překvapí, když je vidím si pochutnávat na chlebu.
* pejsek a kočička mají štěstí, že pocházeli z rozumné doby. Dnes by jim hrozilo trestní stíhání a vazba za ublížení na zdraví chudáka psa, který neudělal nic tak špatného, jen jim ukradl dort.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Co je na nich antropomorfního?
Přiznejme si otevřeně, úroveň vzdělání naši zvěře je mizerná. Nejen že psi žerou chleba zapovězený Čapkem, ale třeba ptáci včely, kterým se mají podle knih odborných vyhýbat. Hnízdí si to kde chce, žere si to co chce... chovaj se jako lidi!
Neberte ty pohádky doslova! Já Vás varuju. Kolikrát jsem byl v noci v lese! A myslíte že jsem potkal dvanáct měsíčků? Že mi dali jahody? Prdlačku! Jenom pět jich tam sedělo kolem ohně -- ostatní měli náhradní volno, červen cumlal lahváče, čuměl na debilbednu a nadal mi ani loknout, natož jahody!
Ještě tu máme výklad pohádek dle Freuda, či Junga. Zde by dort představoval orgasmus a chleba nejspíš kastrační komplex. Podle Junga se jedná o archetypy a tvorba dortu je symbolem pro výrobu kamene mudrců. Pak jsou tu výklad hermetiků, ale ty jsou hermetické a esoteriků, ale ty jsou esoterické a tak šmytec, konec a smajlík nakonec, aby to někdo nevzal vážně.
když to tak nepochybně je.