Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Je až neuvěřitelné, kolik polopravd a mýtů člověk chytne z televize. Ale ani knihy jich nejsou ušetřeny a dokonce i takové, od nichž by to nikdo nečekal a kterým máme tendenci naprosto věřit. A tím nemyslím knihy o IT, nebo náboženské svitky. Mluvím o úplně obyčejných pohádkových knížkách.
Vynecháme zjevné mýty, jako žili spolu šťastně až do smrti (což je silně závislé na době až do smrti), Honza ležel za pecí a pak dostal půl království a princeznu a podobné věcičky.
No a dostáváme se k jádru věci. Každý, kdo zná knížku Povídání o pejskovi a kočičce, nejspíše zná díl Jak pejsek a kočička vařili dort. To je ta kapitola, kdy oba naházeli do dortu co se dalo. Nakonec se z toho pes, který jim dort ukradl*, málem otrávil. No a tam je jedna, na první pohled, nevinná poznámka, že jak pejsci, tak kočičky nejedí chleba. Takže ho do toho dortu vůbec nedávali.
Ale to, co považuji za zvláštní, že prakticky všichni to přijali za pravdu. Bohužel, jak náš pes, tak ani naše kočka tuhle povídku neznají a tak nevědí, že jim chleba vlastně nechutná. Naopak, oba (suchý) chleba jí. Jenže díky této pohádce mám tohle tvrzení tak zafixované, že mě to ještě občas překvapí, když je vidím si pochutnávat na chlebu.
* pejsek a kočička mají štěstí, že pocházeli z rozumné doby. Dnes by jim hrozilo trestní stíhání a vazba za ublížení na zdraví chudáka psa, který neudělal nic tak špatného, jen jim ukradl dort.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Co je na nich antropomorfního?
Přiznejme si otevřeně, úroveň vzdělání naši zvěře je mizerná. Nejen že psi žerou chleba zapovězený Čapkem, ale třeba ptáci včely, kterým se mají podle knih odborných vyhýbat. Hnízdí si to kde chce, žere si to co chce... chovaj se jako lidi!
Neberte ty pohádky doslova! Já Vás varuju. Kolikrát jsem byl v noci v lese! A myslíte že jsem potkal dvanáct měsíčků? Že mi dali jahody? Prdlačku! Jenom pět jich tam sedělo kolem ohně -- ostatní měli náhradní volno, červen cumlal lahváče, čuměl na debilbednu a nadal mi ani loknout, natož jahody!
Ještě tu máme výklad pohádek dle Freuda, či Junga. Zde by dort představoval orgasmus a chleba nejspíš kastrační komplex. Podle Junga se jedná o archetypy a tvorba dortu je symbolem pro výrobu kamene mudrců. Pak jsou tu výklad hermetiků, ale ty jsou hermetické a esoteriků, ale ty jsou esoterické a tak šmytec, konec a smajlík nakonec, aby to někdo nevzal vážně.
když to tak nepochybně je.