Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Tak si tu čtu ten hlahol kolem pana Plešingera. Musím říci, že jsem docela překvapený jací jste většinou citlivky. Někdo má trochu jiný názor a už jste ochotni v něm vidět nepřítele lidstva a linuxové komunity.
Z hlediska mnohých si "dovolil" dost. Má pochybnosti a říká to jak umí. A vy to vnímate taky jak umíte. A ani jedna strana tedy nic moc. Má-li technické námitky vyvraťte je. Sděluje-li je hrubě a nepřijatelně pro kohokoliv z vás ohraďte se. Ale zatím co jsem četl nic tak extra hrubého. Bohužel nejsem dostatečně odborně fundovaný abych mu mohl říci v tomhle se mýliš a tomhle se můžeme sejít. Odešel jsem od woken, protože mi padaly, zavirovávaly se a neposkytovaly mi tolik příležitostí si konfigurovat (jak říká má přítelkyně Justýna, hrát si) aby mě to uspokojilo.
Unix a lidé kolem něj mě baví právě tím, že ti opravdu velcí, které jsem četl a čtu říkají: "V tomhle jsme dobří, tohle je naše výhoda v tomhle se to musíme zlepšit" A já si můžu hledat, ptát se, učit zkoušet. Je to pro mne hračka a doufám, že se to nepodaří zas až tolik zkomercionalizovat. Proto mě přestal bavit Mandrake, Suse a Fedora. Klikat můžu ve woknech
Doufám že stále budou lidé jako Richard Stallman,Patrick Volkerding a jim podobní, kteří budou mít sny a ideály, kteří půjdou cestou spolupráce a cestou poznání.
Vždy se najdou jiní, kteří to zpochybní. Z nejrůznějších důvodů. Ale musím říct, že já si tu zábavu hledání vzít nenechám. Možná jednou budu diskutovat o jádru, zatímco dnes diskutuji o připojení čtečky a nebo zprovoznění televizní karty. Musím říct, že to že se mi podařilo připojit jak čtečku tak flashdisk, mi pro dnešní den udělao skutečně radost. Mordoval jsem se s tím dost dlouho. A vzpomínám jakou jsem měl radost, když se mi ve Slackwaru podařilo rozchodit televizní kartu.
Jestli se necháte otrávit jiným názorem, není to chyba jiného názoru, ale vaše, protože nejste schopni snášet zátěžovou situaci, která se jmenuje "jiný pohled, jiné priority, jiný názor"
Tiskni
Sdílej:
Má-li technické námitky vyvraťte je. Sděluje-li je hrubě a nepřijatelně pro kohokoliv z vás ohraďte se.Přesně to se už mnohokrát stalo...
jiný pohled, jiné priority, jiný názorJe rozdíl mezi prezentací názoru a cílenou, opakovanou provokací.