abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    poptop - historka se špatným koncem

    24.11.2005 11:50 prizpevy | krnoha | Přečteno: 1465× | Komentářů: 9, poslední 20. 12. 2005 | Hodnocení: 44 % (3 hlasů)

    Kdo zrovna není ve firmě, ale je na Internetu, může pocítit potřebu něco udělat v intranetu, co zvenčí nejde. Třeba se podívat do interního telefoního seznamu, žeano. K tomu právě slouží VPN. S trochou ledabylosti lze říct, že VPN server je virtuální modemový server. Klienti se k němu připojí odkudkoliv místo telefonní linky takovým šifrovanýn tunelem po Internetu. Do toho tunelu klient všecko routuje protokolem PPP. VPN server mu to routuje do intranetu. Zkusili jsme si open sourcový produkt Poptop . Co myslíte, jak to dopadlo?


    DHCP server

    24.11.2005 09:43 ElvisEK-blog | ElvisEK | Linux | Přečteno: 2227× | Komentářů: 2, poslední 24. 11. 2005 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    ... ::: Stavba DHPC servru ::: ...


    Tak jsem potreboval rozjet dhcp-cko, tak jsem hledal a hledal(pekny popis je tady :o) Soukromá síť - II) a nakonec jsem dosel k tomu postupu:

    Bittorent a wifi

    24.11.2005 00:21 miblog | Michal Vyskočil | Linux | Přečteno: 1837× | Komentářů: 25, poslední 26. 11. 2005 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Tak mě kamoš požádal o nový Mandrake, že už má starou verzi. Protože se mi nedařilo najít torrent (jak jsem později zjistil, tak klíčová slova Mandriva 2006 torrent nebyly ty nejlepší), jal jsem se stahovat z ftp.linux.cz.


    Jak jsem si zahrála na script kiddie

    23.11.2005 19:09 ze_zivota | anicka | Přečteno: 2830× | Komentářů: 24, poslední 26. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (19 hlasů)

    Co se škádlívá, to se rádo mívá. Znám spoustu párů, které jsou občas jak hrdličky, jindy po sobě házejí talíře. To ale není nic pro geeky - my se pošťuchujeme po síti.


    Hledám název knížky

    23.11.2005 17:53 LL | Leoš Literák | Bláboly | Přečteno: 2392× | Komentářů: 22, poslední 27. 3. 2006 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Kdysi dávno, snad 15 let tomu, jsem četl jednu detektivku. Moc se mi líbila. Rád bych si ji opět přečetl, ale mám malá problém - nepamatuji si, jak se jmenuje. Třeba mi pomůžete.


    Ustojí váš systém fork-bombu?

    23.11.2005 15:51 Spáleniště | VícNežNic | První linie | Anketa | Přečteno: 2367× | Komentářů: 41, poslední 5. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Rovněž jsem kdysi dával návrh na anketu, který pravděpodobně neprošel ze stejného důvodu, tak stejně využiji prostor v blogu :-)


    Styl odsazování

    23.11.2005 15:34 miblog | Michal Vyskočil | Linux | Anketa | Přečteno: 1859× | Komentářů: 46, poslední 24. 4. 2007 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Kdysi dávno jsem zde pokládal návrh na anketu Jaký používáte styl programování?. Bohužel buďto zapadla, anebo obsahovala odkaz na příslušnou stránku wikipedie (odkazy v anketě tuším ničily layout stránky). Buď jak buď, anketa se nekonala.


    1

    23.11.2005 11:04 plathel | 3018736794024648 | 1 | Komentářů: 15, poslední 24. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    1

    PostScript versus PDF

    23.11.2005 10:03 Holčičí věci | Veronika | Zajímavosti | Komentářů: 0 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Tak jsem si udělala jasno, jaký je vztah postscriptu a PDF. Pokud by v tom někdo taky podobně jako já dosud tápal, tak se mrkněte sem.


    SuSE 10 a multimédiá

    23.11.2005 03:57 dumaru | Dumaru | Moj Linux | Přečteno: 3158× | Komentářů: 17, poslední 1. 7. 2006 | Hodnocení: 83 % (4 hlasů)

    Tiež som sa stretol s problémom podpory multimédií v SuSE 10, v Mandrake som tento problém nikdy nemal no môj prechod na SuSE bol určite správny krok. Kvôli licenciám nemá v sebe SuSE zapustenú podporu prehrávania hudby a videa /väčšiny formátov/.


    Xfce4 a jiní

    23.11.2005 01:18 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1245× | Komentářů: 9, poslední 24. 11. 2005 | Hodnocení: 29 % (8 hlasů)

    Zcela nedávno jsem zavrhl a naprosto opustil KDE. Objevil jsem dva mazané window-managery jeden se jmenuje Fluxbox a druhý Xfce4. Musím říct, že preferuji ten druhý.


    KDE 3.5.0

    23.11.2005 00:43 Blog... | David Watzke | (bez kategorie) | Anketa | Přečteno: 2061× | Komentářů: 15, poslední 24. 1. 2006 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Mě snad vypadnou důlky z očí. :D


    tip na film?

    23.11.2005 00:20 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Přečteno: 1133× | Komentářů: 3, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Objevil jsem v Almě snad zajímavý film, jmenuje se PUTOVÁNÍ TUČŇÁKŮ.


    M$ Office - otevreno neotevreno

    22.11.2005 22:43 darkblair_server | Ondrej | ostatni | Komentářů: 19, poslední 24. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Tak jsem se docetl, ze M$ otevre formaty M$ Office dokumentu. Cin jiste zasluzny. Ale kdyby tu nebyl maly hacek. Jak pisi Financial Times, jedna se pouze o formaty M$ Word, M$ Excell a M$ Powerpoint. Ale co treba Access, Visio, Publisher a jine? No, ale budme radi aspon za toto. Nemusi prset, staci kdyz kape, ze?


    Aqua Data Studio

    22.11.2005 22:24 darkblair_server | Ondrej | ostatni | Komentářů: 4, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Hledal jsem neco na spravu MySQL databaze, co by nebylo phpMyAdmin, nebot zatim nemam na localu nahozeny apache/php (a ani se k tomu nechystam) a na muj serverik druhyho admina davat nebudu. A narazil jsem na tohle. Podle screenu to vypada jako MSSQL query analizer, podle popisu by to mohlo bejt i zajimavy. Znate to nekdo? Je to opravdu tak peknej soft jak si myslim? Jediny o co mi jde abych pres to mohl zadavat SQL dotazy, videt vysledky pripadne si s db trochu pohrat.


    Najhorsi web

    22.11.2005 22:13 pzad | pzad | Komentářů: 36, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Jedna otazka - je niekde nejaka stranka pre najhorsi web?
    Mam jedneho adepta www.martico.sk


    Screenshoty (aneb trocha bonbónků pro oči)

    22.11.2005 21:41 Jaderný blog | Mikos | KDE | Přečteno: 5893× | Komentářů: 37, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Jako každý správný milovník eye-candy si nemůžu odpustit jednou za čas publikovat svoje desktopové screenshoty :-) Vše je foceno pod KDE 3.5 RC1 a mám celkem 2 oblíbené kombinace stylů (+ 1 novou navíc), které se mi osvědčily a už je (s menšími obměnami) používám cca půl roku, možná i déle. Koukněte se, třeba se vám bude některá z nich líbit ;-)


    Ceka Mandrivu 2006 opet odklad ?

    22.11.2005 19:32 Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | NbS | opozdene vydani mandrivy | Přečteno: 983× | Komentářů: 4, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Nedavno jsem zde uvedl svuj rekneme "zlobny" postoj vuci chovani firmy QCM.

    Nová verze GNOME

    22.11.2005 19:28 Zdendův blog | Zdeněk Burda | Linux | Komentářů: 4, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Právě jsem si projížděl hw konferu a narazil na odkaz na GNOME. Docela sem se divil, protože tam mají GNOME, GNOME12 a dokonce i verzi 485 a vše za docela rozumné peníze...


    Vyuzivani shellu vice nez je zdravo...)

    22.11.2005 19:20 Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | NbS | opozdene vydani mandrivy | Komentářů: 21, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Posledni dobou se nejak menim ...)) uz me nebavilo poslouchat ty hrozne zvuky v liteicq nebo kopete a tak jsem si nainstaloval centericq a musim rict ze jsem nadmiru spokojen. Rovnez pozoruji ze i vypalovani treba pres takove cdw je pro me pohodlnejsi - svym zpusobem nez pres k3b :)

    Pochopitelne nesmim zapomenout na muj emacs a jeho doctora :) a to je docela oddychovy "pokec"...
    Abych to nejak zakoncil, tak jak jste na tom vy - ostatni ? Co vsechno takto nahrazujete a jak casto ? :)


    1

    22.11.2005 19:00 Nad_sklenkou_cerveneho | zabza | 3 | Přečteno: 1039× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)


    2 nove 3D RTS pod Linuxem

    22.11.2005 18:03 Psychobláboly | belisarivs | Linux | Přečteno: 1765× | Komentářů: 9, poslední 22. 12. 2006 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Vsem milovnikum RTS a Linuxu (jako treba mne) se blyska na casy. Wildfire Games, kteri se proslavili modifikaci pro fenomenalni Age of Kings a datadisk The Conquerors s nazvem Rome at War zacali vyvijet hned dve zbrusu nove 3D strategie. Jelikoz je mezi vyvojari nekolik Linuxovych nadsencu padlo rozhodnuti udelat tyto hry v OpenGL a taky nativne bezici v Linuxu (takze odpada wine apod).


    1

    22.11.2005 16:04 plathel | 3018736794024648 | 1 | Komentářů: 18, poslední 9. 2. 2022 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    1

    Věda a výzkum na ABCLinuxu.cz

    22.11.2005 15:52 Jaderný blog | Mikos | Věda a technika | Anketa | Přečteno: 1475× | Komentářů: 23, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Protože se mi zdá, že je to tu prakticky samý programátor či síťař (a občas i nějaký ten matematik), rozhodl jsem se udělat anketu o zastoupení lidí studujících či už přímo pracujících v oboru přírodních věd. Prosím všichni již vystudovaní či ještě studující chemici, fyzici, biologové, atd. hlasujte. Snad nás tu není až zas tak málo ;-)


    Byl jsem darovat krev.

    22.11.2005 14:05 Gustav I | Gustav | Jen tak. (co nepatří jinam) | Přečteno: 6741× | Komentářů: 26, poslední 1. 3. 2012 | Hodnocení: 97 % (20 hlasů)

    Přišla mi poštou moje kartička registrovaného dárce krve a koukám, že je na ní mimo jiné i napsáno, že mám získávat dárce mezi svými přáteli. Tak jsem se rozhodl popsat svou zkušenost do blogu. No, nejsem si jist, jestli je to ten nejlepší způsob, publikovat "agitaci" na portále o Linuxu, ale myslím si, že do opravdu nebezpečných zpráv tohoto typu to má daleko. Kdyžtak mě proprdněte v diskuzi pod zápisem.


    Co to jsou ty registry?

    22.11.2005 12:23 prizpevy | krnoha | Přečteno: 2110× | Komentářů: 22, poslední 24. 11. 2005 | Hodnocení: 83 % (4 hlasů)

    Ve Windows to vypadá jasně. Je definována hierarchie proměnných a listy mají zapsány konstantní hodnoty typu string, číslo atd. Program napsaný v některém podporovaném programovacím jazyce si pomocí knihovního volání může přečíst hodnotu některé registrované proměnné. Taky může v registrech něco měnit. Kdesi jsem čtl, že výhoda linuxu je, že žádné registry nemá a konfigurační soubory si může editovat každý jak chce, ne nějakým přiblblým regeditem. Pro programátora to rozhodně výhoda není - kromě svojí aplikace si musí naprogramovat ještě syntaktickou analýzu a diagnostiku konfiguráku. Není to výhoda ani pro nevinného uživatele, protože diagnostika konfiguráku je samozřejmě vždy odfláknutá, chyby to neohlásí a udělá to něco jiného.


    Pane hostinský, platím!

    22.11.2005 11:41 BoodOk | Jiří (BoodOk) Kadeřávek | Přečteno: 1728× | Komentářů: 14, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (23 hlasů)

    Pamatuji si tu hospodu před několika lety. Příjemné prostředí, rychlá a profesionální obsluha, příjemní hosté. Natolik příjemné prostředí, že Vás samotného kultivovalo. V záplavě zaplivaných paluší v okolí skutečná oáza.


    Patří Microsoft do Zpráviček?

    22.11.2005 08:59 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Anketa | Přečteno: 3331× | Komentářů: 26, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Poměrně dlouho jsme odolávali a odmítali všechny zprávičky, které se týkaly Microsoftu. Mnohdy to přineslo rozzlobené reakce jejich zadavatelů, kteří byli přesvědčeni, že ač o Microsoftu, přesto měly jejich zprávičky dopad i na Linux a/nebo open source (a proto měly být vydány).

    Naším argumentem bylo a je, že zprávičky týkající se MS na abclinuxu.cz nepatří prostě proto, že jsme portál se zaměřením na Linux/UNIX a FLOSS - ne všeobecně na obor IT - kromě toho většinou končí zbytečným flamem. Mnohokrát jsme opakovali, že toto odmítání není založeno na nevoli vůči MS - ostatně, většina těchto zpráviček MS spíše kritizovala.

    Uvažujeme však o posunutí této hranice. Začali jsme schválením dnešní zprávičky Microsoft otevře formáty Office! - vliv na open source tam nepochybně je. Textové procesory (OOo, KWord, AbiWord, ...) budou moci implementovat kvalitní podporu těchto formátů, což může pomoci linuxovému desktopu.

    Pomozte nám najít rozumnou hranici.


    Lokalizace manuálů

    22.11.2005 08:50 lama_log | derddddd | Rady začátečníkům | Anketa | Přečteno: 1381× | Komentářů: 6, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    Je důležitá lokalizace?

    Angličtinu docela zvládám, nabízím pomoct či spolupráci...

    Pobídkou je projekt Neoficiální průvodce UBUNTU.. - odkaz


    Málo spánku...

    21.11.2005 23:33 Blog... | David Watzke | (bez kategorie) | Anketa | Přečteno: 2132× | Komentářů: 34, poslední 23. 11. 2005 | Hodnocení: 67 % (5 hlasů)

    Poslední dobou chodím čím dál, tím později spát. Ať už je to proto, že mám rád svý Gentoo (ať už dávám dokupy php, aby jel apache, nebo hraju Enemy Territory) /přísahám, že když jsem měl Windows, už jsem neměl co dělat, znáte to - někteří .../, nebo proto, že si říkám, že ještě chvíli, pak se ukáže, že jsem zapomněl na tohle a támhleto a najednou je vlastně už ráno. Kolem 2/3 hodiny. Někdy je to taky tím, že nemůžu usnout, protože jsem si přes víkend stihl zvyknout. Zrovna třeba včera a dneska.


    Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU

    21.11.2005 23:19 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1095× | Komentářů: 8, poslední 22. 11. 2005 | Hodnocení: 78 % (18 hlasů)

    Pokud tu sleduji diskuse na téma v čem všem je Linux lepší než jeden nejmenovaný OS, obecně v komunitě přezdívaný "Wokna, Widle" většinou se skvěle bavím.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.