NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Zrovna jsem poslal jeden mail z Gmailu. Neznal jsem přesnou adresu adresáta, ale našel jsem ji podle pár písmenek z domény v seznamu kontaktů. Napsal jsem zprávu, nechal zkontrolat na překlepy. Příloha se nahraje hezky na pozadí a vše se automaticky uloží pro případ výpadku spojení nebo prohlížeče.
Gmail prostě dokonalá aplikace. Vše je tam, kde by to člověk čekal, není tam nic navíc a nic nechybí. Funguje to rychleji a spolehlivěji než desktopová aplikace.
Napadlo mě, co je potřeba pro vytvoření dokonalé aplikace. Armáda lidí s Ph.D. z informatiky čí matematiky? Dát každému pěšákovi z té armády možnost jeden den v týdnu pracovat na nějakém soukromém "výzkumném" projektu? Dostatek času na plánování, vývoj a testy? Nápoje zdarma? Špičkové (project)manažery? Sto tisíc serverů? Vlastní hasičská jednotka?
Tiskni
Sdílej:
Gmail je vychytany web mail, ale nerekl bych, ze je dokonaly.
Ze strany googlu mi asi nejvic vadi to, ze pristup "Search, don't sort" je doveden do extremu. Jak treba pristupujes k mailum, ktere archivujes. Jak si vytvoris nejakou slozku? To musis znovu a znovu hledat nejakou jasne vymezenou skupinu mailu, ktera by se dala primocare zatridovat do slozky?
Nicmene nejvetsi problem je v nepripravenosti technologii na sofistikovane webove aplikace. Vetsina webovych aplikaci, co znam, je pomala, nespolehliva, nemotorne ovladatelna, zabugovana. Gmail samozrejme patri k tem nejlepsim, ale nekterym vecem se proste nevyhne.
Nedavno jsem se zamyslel nad prave napsanym mailem a v podstate podvedome jsem misto na "Send" kliknul na to tlacitko, ktere pouziva vetsina lidi jednoznacne nejcastej, a to "Zpet". Prisel jsem tim o pekny kus mailu. Nezachranil me ani autosave s nekolikaminutovym intervalem. Rozumne desktopove aplikaci se samozrejme nic takoveho nestane, proste si kazdou nebezpecnou akci necha potvrdit.
Taky interaktivni veci typu popup menu, nebo treba kalendare, jsou bud neskutecne pomale, nebo zatizene tunami JavaScriptu, se kteryma maji nektere prohlizece (Opera 8) vazne problemy.
A takovych drobnosti je tu spousta.
Labely jsou skoro složky, akorát ty položky zůstanou v inboxu. Jediná alternativa je maily (konverzace) archivovat, ale obsah archivu se AFAIK dá zobrazit jen přes položku All Mail, takže tím se vyhodí jen z inboxu, ale nijak se to neseparuje, spíš naopak.
Prostě labely jsou celkem fajn, ale nedají se použít na vyhazování bordelu z inboxu. Na to se hodí archiv. Když se navíc udělá "uplné pokrytí" mailů z archivu labelkami, tak je problém v podstatě vyřešen.
Uznávám, naprosté většině uživatelů to stačí.