Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Zrovna jsem poslal jeden mail z Gmailu. Neznal jsem přesnou adresu adresáta, ale našel jsem ji podle pár písmenek z domény v seznamu kontaktů. Napsal jsem zprávu, nechal zkontrolat na překlepy. Příloha se nahraje hezky na pozadí a vše se automaticky uloží pro případ výpadku spojení nebo prohlížeče.
Gmail prostě dokonalá aplikace. Vše je tam, kde by to člověk čekal, není tam nic navíc a nic nechybí. Funguje to rychleji a spolehlivěji než desktopová aplikace.
Napadlo mě, co je potřeba pro vytvoření dokonalé aplikace. Armáda lidí s Ph.D. z informatiky čí matematiky? Dát každému pěšákovi z té armády možnost jeden den v týdnu pracovat na nějakém soukromém "výzkumném" projektu? Dostatek času na plánování, vývoj a testy? Nápoje zdarma? Špičkové (project)manažery? Sto tisíc serverů? Vlastní hasičská jednotka?
Tiskni
Sdílej:
Gmail je vychytany web mail, ale nerekl bych, ze je dokonaly.
Ze strany googlu mi asi nejvic vadi to, ze pristup "Search, don't sort" je doveden do extremu. Jak treba pristupujes k mailum, ktere archivujes. Jak si vytvoris nejakou slozku? To musis znovu a znovu hledat nejakou jasne vymezenou skupinu mailu, ktera by se dala primocare zatridovat do slozky?
Nicmene nejvetsi problem je v nepripravenosti technologii na sofistikovane webove aplikace. Vetsina webovych aplikaci, co znam, je pomala, nespolehliva, nemotorne ovladatelna, zabugovana. Gmail samozrejme patri k tem nejlepsim, ale nekterym vecem se proste nevyhne.
Nedavno jsem se zamyslel nad prave napsanym mailem a v podstate podvedome jsem misto na "Send" kliknul na to tlacitko, ktere pouziva vetsina lidi jednoznacne nejcastej, a to "Zpet". Prisel jsem tim o pekny kus mailu. Nezachranil me ani autosave s nekolikaminutovym intervalem. Rozumne desktopove aplikaci se samozrejme nic takoveho nestane, proste si kazdou nebezpecnou akci necha potvrdit.
Taky interaktivni veci typu popup menu, nebo treba kalendare, jsou bud neskutecne pomale, nebo zatizene tunami JavaScriptu, se kteryma maji nektere prohlizece (Opera 8) vazne problemy.
A takovych drobnosti je tu spousta.
Labely jsou skoro složky, akorát ty položky zůstanou v inboxu. Jediná alternativa je maily (konverzace) archivovat, ale obsah archivu se AFAIK dá zobrazit jen přes položku All Mail, takže tím se vyhodí jen z inboxu, ale nijak se to neseparuje, spíš naopak.
Prostě labely jsou celkem fajn, ale nedají se použít na vyhazování bordelu z inboxu. Na to se hodí archiv. Když se navíc udělá "uplné pokrytí" mailů z archivu labelkami, tak je problém v podstatě vyřešen.
Uznávám, naprosté většině uživatelů to stačí.