Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Čistě pro zábavu jsem si udělal benchmark tří počítačů, které mám momentálně v dosahu. Jedná se v zásadě o tři generace procesorů Intel. Benchmarků je sice plný internet, ale málokdy člověk narazí na přímé srovnání starého a nového hardwaru. Zříkám se vědeckých ambicí: testované počítače mají různé pevné disky, různé verze OS a různé verze programů použitých pro měření (Python, GCC). Ovšem stáří HW v mém případě koresponduje se stářím SW, takže měřím vlastně obecný pokrok v IT. (Zároveň ale platí Wirthův zákon: “Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster." )
První počítač je můj skoro šest let starý notebook s procesorem Centrino Duo. Tedy dvoujádro, první generace architektury Core, běží na 1.66 GHz. Má gigabajt paměti a bydlí na něm Ubuntu 8.10.
Druhý počítač je má stanice v práci. Je to Core i5 první generace (tedy nikoliv Sandy Bridge) na 3.2 Ghz, 4 GiB RAM, 32 bitové Ubuntu 10.10. Procesor je dvoujádrový a má hyperthreading, tedy 4 virtuální jádra.
Třetí je zbrusu nové Core i3 Sandy Bridge, 3.1 GHz, 8 GiB RAM, 64 bitové Ubuntu 11.10. Pravých a falešných jader má stejně jako starší i5.
Můj první benchmark je pystone z Pythonu. Je to jednovláknový aritmetický test. Pustíte jednoduše.
python -c "from test import pystone;pystone.main()"
V pystone jasně zvítězila i3, ale těžko říct, nakolik za to můžou optimalizace v Pythonu samotném.
Druhý test je překlad Linuxu 3.2. Na tomto benchmarku lze zkoumat paralelní výkon. Test se provede nějak takto.
cd linux-3.2 make mrproper; make defconfig time -p make -j1 all
Kde parametr -j určuje, na kolik podprocesů se úloha rozdělí.
Při jednovláknovém překladu opět jasně vyhrála i3, ale zajímavé je, že nejmenšího možného času dosáhla i5. Paralelizace se zde opravdu hodí, nicméně HT neurychlí nic (ale nevylučuji, že má kladný vliv na odezvu). Za další zajímavost považuji, že můj mobilní procesor je sice opravdu pomalý, nicméně výkon vztažený k jednomu megahertzu není oproti Sandy Bridge nijak tragický.
Protože tyto testy si může lehce udělat každý z vás, přikládám odkaz na google document, kde můžete doplnit svoje výsledky. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom i5 poslední generace. Uvidíme, kolik je tu vandalů.
CPU Benchmark - Public (Google Spreadsheet)
Tiskni
Sdílej: