Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Čistě pro zábavu jsem si udělal benchmark tří počítačů, které mám momentálně v dosahu. Jedná se v zásadě o tři generace procesorů Intel. Benchmarků je sice plný internet, ale málokdy člověk narazí na přímé srovnání starého a nového hardwaru. Zříkám se vědeckých ambicí: testované počítače mají různé pevné disky, různé verze OS a různé verze programů použitých pro měření (Python, GCC). Ovšem stáří HW v mém případě koresponduje se stářím SW, takže měřím vlastně obecný pokrok v IT. (Zároveň ale platí Wirthův zákon: “Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster." )
První počítač je můj skoro šest let starý notebook s procesorem Centrino Duo. Tedy dvoujádro, první generace architektury Core, běží na 1.66 GHz. Má gigabajt paměti a bydlí na něm Ubuntu 8.10.
Druhý počítač je má stanice v práci. Je to Core i5 první generace (tedy nikoliv Sandy Bridge) na 3.2 Ghz, 4 GiB RAM, 32 bitové Ubuntu 10.10. Procesor je dvoujádrový a má hyperthreading, tedy 4 virtuální jádra.
Třetí je zbrusu nové Core i3 Sandy Bridge, 3.1 GHz, 8 GiB RAM, 64 bitové Ubuntu 11.10. Pravých a falešných jader má stejně jako starší i5.
Můj první benchmark je pystone z Pythonu. Je to jednovláknový aritmetický test. Pustíte jednoduše.
python -c "from test import pystone;pystone.main()"
V pystone jasně zvítězila i3, ale těžko říct, nakolik za to můžou optimalizace v Pythonu samotném.
Druhý test je překlad Linuxu 3.2. Na tomto benchmarku lze zkoumat paralelní výkon. Test se provede nějak takto.
cd linux-3.2 make mrproper; make defconfig time -p make -j1 all
Kde parametr -j určuje, na kolik podprocesů se úloha rozdělí.
Při jednovláknovém překladu opět jasně vyhrála i3, ale zajímavé je, že nejmenšího možného času dosáhla i5. Paralelizace se zde opravdu hodí, nicméně HT neurychlí nic (ale nevylučuji, že má kladný vliv na odezvu). Za další zajímavost považuji, že můj mobilní procesor je sice opravdu pomalý, nicméně výkon vztažený k jednomu megahertzu není oproti Sandy Bridge nijak tragický.
Protože tyto testy si může lehce udělat každý z vás, přikládám odkaz na google document, kde můžete doplnit svoje výsledky. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom i5 poslední generace. Uvidíme, kolik je tu vandalů.
CPU Benchmark - Public (Google Spreadsheet)
Tiskni
Sdílej: