Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Čistě pro zábavu jsem si udělal benchmark tří počítačů, které mám momentálně v dosahu. Jedná se v zásadě o tři generace procesorů Intel. Benchmarků je sice plný internet, ale málokdy člověk narazí na přímé srovnání starého a nového hardwaru. Zříkám se vědeckých ambicí: testované počítače mají různé pevné disky, různé verze OS a různé verze programů použitých pro měření (Python, GCC). Ovšem stáří HW v mém případě koresponduje se stářím SW, takže měřím vlastně obecný pokrok v IT. (Zároveň ale platí Wirthův zákon: “Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster." )
První počítač je můj skoro šest let starý notebook s procesorem Centrino Duo. Tedy dvoujádro, první generace architektury Core, běží na 1.66 GHz. Má gigabajt paměti a bydlí na něm Ubuntu 8.10.
Druhý počítač je má stanice v práci. Je to Core i5 první generace (tedy nikoliv Sandy Bridge) na 3.2 Ghz, 4 GiB RAM, 32 bitové Ubuntu 10.10. Procesor je dvoujádrový a má hyperthreading, tedy 4 virtuální jádra.
Třetí je zbrusu nové Core i3 Sandy Bridge, 3.1 GHz, 8 GiB RAM, 64 bitové Ubuntu 11.10. Pravých a falešných jader má stejně jako starší i5.
Můj první benchmark je pystone z Pythonu. Je to jednovláknový aritmetický test. Pustíte jednoduše.
python -c "from test import pystone;pystone.main()"
V pystone jasně zvítězila i3, ale těžko říct, nakolik za to můžou optimalizace v Pythonu samotném.
Druhý test je překlad Linuxu 3.2. Na tomto benchmarku lze zkoumat paralelní výkon. Test se provede nějak takto.
cd linux-3.2 make mrproper; make defconfig time -p make -j1 all
Kde parametr -j určuje, na kolik podprocesů se úloha rozdělí.
Při jednovláknovém překladu opět jasně vyhrála i3, ale zajímavé je, že nejmenšího možného času dosáhla i5. Paralelizace se zde opravdu hodí, nicméně HT neurychlí nic (ale nevylučuji, že má kladný vliv na odezvu). Za další zajímavost považuji, že můj mobilní procesor je sice opravdu pomalý, nicméně výkon vztažený k jednomu megahertzu není oproti Sandy Bridge nijak tragický.
Protože tyto testy si může lehce udělat každý z vás, přikládám odkaz na google document, kde můžete doplnit svoje výsledky. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom i5 poslední generace. Uvidíme, kolik je tu vandalů.
CPU Benchmark - Public (Google Spreadsheet)
Tiskni
Sdílej: