Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Projekt obrovité cívky umístěné ve skalním tunelu těsně pod povrchem země počítá s rozměry 1km průměr a 19m výška. Je v ní možno uložit energii 5000 MWh a účinnost jejího uložení a uvolnění je 93-95% (přečerpávací elektrárny mají účinnost asi 75%).
Tak tohle jsem našel v Materiálech pro elektrotechniku pro ČVUT a docela mne to překvapilo i potěšilo. Možná časem dojde ke kvalitativní změně v používání energie i chování lidí.
Tiskni
Sdílej:
Jak to funguje? To jako ji stejnosměrně zapnu, vytvořím magnetické pole na něčem hodně těžkém, a když se proud vypne, odbourává se to magnetické pole zpět do napětí?
Moc se mi to nezdá, protože vím, jak se normální cívka chová na strídavém napětí, kde svou "setrvačností" spožďuje proud za napětím a kde jí ta setrvačnost stačí po vypnutí pouze na jeden velký a rychlý zoufalý výkřik.
Já si tro představuju tak, že v té cívce proudí proud i bez vnějšího zdroje - že ho tak lze uchovat, uskladnit. Pokud se nepletu, tak supravodivost funguje při stejnosměrném napětí ("nulovou rezistivitu mají supravodiče jen ve stejnosměrném režimu").
Obecně je použití (zatím) supravodivých materiálů v oblastech: