Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Čítal som si všeobecné zmluvné podmienky k jednému takému produktu. Nie celé, ale zaujalo ma čo sa myslí pod pojmom "poistná udalosť - infarkt". Prirodzene, nie je infartk ako infarkt. Mal som pocit, že v tej zmluve je slovne popísané, ako musí vyzerať krivka EKG (div že tam nebolo napísané pod akým uhlom ako dlho stúpa a klesá) a výsledky ďalších meraní, na to aby to bolo uznané ako infarkt. Celkom jednoznačne to človek, ktorý nie je kardiológ nemá šancu pochopiť. Ako môžu odo mňa očakávať, že podpíšem zmluvu, v ktorej sú state, ktorým nerozumiem ani zbla?
Videl som, ale aj produkt pri ktorom tam človek vrazí na začiatku vyššiu sumu, keď sa to rozhodnem zrušiť, tak dostanem naspäť to čo som ta vrazil plus aspoň 3 percentný úrok. Ak zomriem, dostane moja rodina to čo som tam vrazil, plus úrok, plus poistnú sumu. Tá môže byť napr. tak veľká, ako to čo som tam vrazil. Nie sú v tom žiadne úrazy, náhrady ušlého zisku, nič podobné. Buď som mŕtvy, alebo nie. Moc tam nie je kam uhnúť. Pripadá mi to lepšie ako bežný hlúpy účet v banke.
Naštěstí spoluhráč ze sportovního oddílu do "toho" dělá taky, tak mi "namíchal" Důchodové pojištění s garantovanou dobou výplaty, když se mi něco stane, tak to rodina dostane celé najednou, pokud to přežiju, tak mám dostat invalidní důchod. Když dožiju konce, dostanu to naspořené. Životní pojištění mi nutil taky, ale na to jsem si nedokázal dát peníze na stranu (rád bych ho, ale nějak na něj nezbývá).
Ako som zistil, tak to nemusí byť pravda. Ako jeden z prvých produktov mi ponúkali jeden, pri ktorom by som tam do dôchodkového veku navkladal vyše 800000, pričom vyplatené by som dostal niečo okolo 130000. Jednu osminu!
Tiskni
Sdílej: