Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Keďže som dostal štipendium, rozhodol som sa kúpiť si nejaký počítač. Za 2000 Sk mám Celeron 333MHz so 128MB RAM a 4GB diskom. Pôvodne sme mali doma iba jeden počítač Sempron 2400, na ktorom beží Gentoo a používa ho celá rodina. Keďže sa oň skoro bijeme, povedal som si, že spravím z Celerona tenkého klienta. ssh -X mi pripadalo ako nepohodlné riešenie a tak som hľadal niečo iné. A našiel som XDMCP.
XDMCP funguje tak, že namiesto lokálneho [xkg]dm sa objaví vzdialený [xkg]dm a po prihlásení beží cez sieť celý správca okien (window manager).
Informácie som čerpal z XDM and X Terminal mini-HOWTO. Keďže používam KDM a KDE, menil som natavenia pre KDM. Keď človek pustí kcontrol a nakliká nastavenia KDM, všetky komentáre z kdmrc sa zmažú. A to ma dosť naštvalo a na jednu vec som prišiel až dnes.
Teraz to však už beží a som dosť prekvapený rýchlosťou. Za 2000 Sk a 100Sk za sieťový kábel som získal plnohodnotný druhý počítač. Záťaž servera je okolo 5-15%. Dokonca mplayer pustený na fullscreen cez sieť robí celkovo iba 25%. A aby som nezabudol, na Celerone 333 beží Debian.
Tiskni
Sdílej: