Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Keďže som dostal štipendium, rozhodol som sa kúpiť si nejaký počítač. Za 2000 Sk mám Celeron 333MHz so 128MB RAM a 4GB diskom. Pôvodne sme mali doma iba jeden počítač Sempron 2400, na ktorom beží Gentoo a používa ho celá rodina. Keďže sa oň skoro bijeme, povedal som si, že spravím z Celerona tenkého klienta. ssh -X mi pripadalo ako nepohodlné riešenie a tak som hľadal niečo iné. A našiel som XDMCP.
XDMCP funguje tak, že namiesto lokálneho [xkg]dm sa objaví vzdialený [xkg]dm a po prihlásení beží cez sieť celý správca okien (window manager).
Informácie som čerpal z XDM and X Terminal mini-HOWTO. Keďže používam KDM a KDE, menil som natavenia pre KDM. Keď človek pustí kcontrol a nakliká nastavenia KDM, všetky komentáre z kdmrc sa zmažú. A to ma dosť naštvalo a na jednu vec som prišiel až dnes.
Teraz to však už beží a som dosť prekvapený rýchlosťou. Za 2000 Sk a 100Sk za sieťový kábel som získal plnohodnotný druhý počítač. Záťaž servera je okolo 5-15%. Dokonca mplayer pustený na fullscreen cez sieť robí celkovo iba 25%. A aby som nezabudol, na Celerone 333 beží Debian.
Tiskni
Sdílej: