Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tento zápis je reakcia na blog o Body mass indexe. Môj komentár začal byť príliš dlhý, tak to radšej píšem sem
Podľa mňa BMI nie je dobrý. Je to síce lepšia metóda, ako pravidlo: "človek by mal vážiť toľko kg, koľko je jeho výška v cm mínus 100 cm". Čiže ak mám 186 cm, mal by som vážiť 86 kg. BMI je lepší, ale stále to nie je ono. Poviem aj prečo.
Predstavte si kocku 1x1x1 m. Váži 100 kg. Jej BMI je teda 100 / 1 = 100. Teraz si predstavte kocku 2x2x2 m, pričom je z rovnakého materiálu ako prvá kocka. Podľa je teda logické, aby mala aj rovnaké BMI. Keďže má 8-krát väčší objem, váži 8-krát viac. To je 800 kg. Ale BMI vychádza 800 / 4 = 200. Soudruzi z NDR udělali chybu.
Áno, áno, ľudia nie sú kocky (iba skoro). Takže poviem ešte druhý dôvod. Môj otec je lekár a roky robieval športového lekára. Pri BMI sa mu vždy zježia vlasy. Vezmime si kulturistu s 5 % podkožného tuku a trochu tučnejšieho človeka. Pri rovnakej výške môžu vážiť rovnako, takže majú rovnaké BMI. Pritom kulturista má len príliš veľa svalov.
Najlepší údaj je percento podkožného tuku. Dá sa to zmerať za 5 minút, aj keď neviem, či si to vie zmerať aj človek doma. Doteraz mi to merali vždy lekári.
P.S. Môžu sa vôbec blogy nesúvisiace s Linuxom písať na abclinuxu.cz? Viem, že sa o tom už niekedy diskutovalo, ale neviem, ako to dopadlo.
Tiskni
Sdílej:
Toto s linuxem ale podle me souvisi. Jelikoz problemy s vahou ma velka cast lidi pracujici v IT.To je fakt. Dlouho dobu jsem vážil moc málo
P.S. Môžu sa vôbec blogy nesúvisiace s Linuxom písať na abclinuxu.cz? Viem, že sa o tom už niekedy diskutovalo, ale neviem, ako to dopadlo.Podívej se na můj blog