Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Gmail je vychytany web mail, ale nerekl bych, ze je dokonaly.
Ze strany googlu mi asi nejvic vadi to, ze pristup "Search, don't sort" je doveden do extremu. Jak treba pristupujes k mailum, ktere archivujes. Jak si vytvoris nejakou slozku? To musis znovu a znovu hledat nejakou jasne vymezenou skupinu mailu, ktera by se dala primocare zatridovat do slozky?
Nicmene nejvetsi problem je v nepripravenosti technologii na sofistikovane webove aplikace. Vetsina webovych aplikaci, co znam, je pomala, nespolehliva, nemotorne ovladatelna, zabugovana. Gmail samozrejme patri k tem nejlepsim, ale nekterym vecem se proste nevyhne.
Nedavno jsem se zamyslel nad prave napsanym mailem a v podstate podvedome jsem misto na "Send" kliknul na to tlacitko, ktere pouziva vetsina lidi jednoznacne nejcastej, a to "Zpet". Prisel jsem tim o pekny kus mailu. Nezachranil me ani autosave s nekolikaminutovym intervalem. Rozumne desktopove aplikaci se samozrejme nic takoveho nestane, proste si kazdou nebezpecnou akci necha potvrdit.
Taky interaktivni veci typu popup menu, nebo treba kalendare, jsou bud neskutecne pomale, nebo zatizene tunami JavaScriptu, se kteryma maji nektere prohlizece (Opera 8) vazne problemy.
A takovych drobnosti je tu spousta.
Labely jsou skoro složky, akorát ty položky zůstanou v inboxu. Jediná alternativa je maily (konverzace) archivovat, ale obsah archivu se AFAIK dá zobrazit jen přes položku All Mail, takže tím se vyhodí jen z inboxu, ale nijak se to neseparuje, spíš naopak.
Prostě labely jsou celkem fajn, ale nedají se použít na vyhazování bordelu z inboxu. Na to se hodí archiv. Když se navíc udělá "uplné pokrytí" mailů z archivu labelkami, tak je problém v podstatě vyřešen.
Uznávám, naprosté většině uživatelů to stačí.
Tiskni
Sdílej: