V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Kdo o mne niečo viem, vie, že sa veľmi rád hrám s programmy Mozilly (hlavne Firefox). Napísal som o ňom aj osem dielny seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami. S Vami, milí čitatelia, sa chcem podeliť o svoje skúsenosti so zachraňovaním Firefoxu po havárii.
Ak si nainštalujete rozšírenie, ktoré pridáva Firefoxu bočný panel, vždy pred jeho odinštalovaním tento panel zavrite. Inak sa Vám stane, že po ďalšom spustení Firefoxu sa Vám otvorí prázdny bočný panel a na nástrojovej lište sa nezobrazia záložky. Toto sa bude opakovať po každom otvorení prehliadača, bez ohľadu na to, či panel neskôr zavriete, alebo nie.
Firefox ukladá stav okna pri jeho zatváraní do súboru <profile>/localstore.rdf
. Je to XML/RDF súbor (RDF je gramatika XML formátu). V našom haváríjnom prípade Firefox uloží do tohto súboru stav bočného panelu, aj s informáciou, aký bočný panel je otvorený.
Keď sa Firefox bude spúšťať najbližšie, pokúsi sa otvoriť naposledy otvorený bočný panel. Keďže ten je už odinštalovaný aj s rozšírením, ktoré ho pridávalo, niekde v JavaScripte Firefoxu vznikne výnimka. Vzniknutá výmnimka je pravdepodobne neošetrená a tak spôsobí ochromenie celého podsystému ukladania stvu bočného panelu. To znamená, že sa otváranie bočného panelu zastavý, ešte predtým, ako pridá záložky na nástrojový panel.
Riešenie je jednoduché. Vyhľadajte v uvedenom súbore <profil>/localstore.rdf
výskyty reťazca search-box
(presnejšie chrome://browser/content/browser.xul#sidebar-box
). Mal by sa vyskytovať v hodnotách atribútov tagov. Všetky tieto tagy vymažte (tag zaťína znakom < a končí >
). Súbor uložte a spustite Firefox. Teraz by už mal fungovať bezchybne.
Tiskni
Sdílej:
~/.mozilla
a bylo hotovo.