Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Kdo o mne niečo viem, vie, že sa veľmi rád hrám s programmy Mozilly (hlavne Firefox). Napísal som o ňom aj osem dielny seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami. S Vami, milí čitatelia, sa chcem podeliť o svoje skúsenosti so zachraňovaním Firefoxu po havárii.
Ak si nainštalujete rozšírenie, ktoré pridáva Firefoxu bočný panel, vždy pred jeho odinštalovaním tento panel zavrite. Inak sa Vám stane, že po ďalšom spustení Firefoxu sa Vám otvorí prázdny bočný panel a na nástrojovej lište sa nezobrazia záložky. Toto sa bude opakovať po každom otvorení prehliadača, bez ohľadu na to, či panel neskôr zavriete, alebo nie.
Firefox ukladá stav okna pri jeho zatváraní do súboru <profile>/localstore.rdf
. Je to XML/RDF súbor (RDF je gramatika XML formátu). V našom haváríjnom prípade Firefox uloží do tohto súboru stav bočného panelu, aj s informáciou, aký bočný panel je otvorený.
Keď sa Firefox bude spúšťať najbližšie, pokúsi sa otvoriť naposledy otvorený bočný panel. Keďže ten je už odinštalovaný aj s rozšírením, ktoré ho pridávalo, niekde v JavaScripte Firefoxu vznikne výnimka. Vzniknutá výmnimka je pravdepodobne neošetrená a tak spôsobí ochromenie celého podsystému ukladania stvu bočného panelu. To znamená, že sa otváranie bočného panelu zastavý, ešte predtým, ako pridá záložky na nástrojový panel.
Riešenie je jednoduché. Vyhľadajte v uvedenom súbore <profil>/localstore.rdf
výskyty reťazca search-box
(presnejšie chrome://browser/content/browser.xul#sidebar-box
). Mal by sa vyskytovať v hodnotách atribútov tagov. Všetky tieto tagy vymažte (tag zaťína znakom < a končí >
). Súbor uložte a spustite Firefox. Teraz by už mal fungovať bezchybne.
Tiskni
Sdílej:
~/.mozilla
a bylo hotovo.