Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Kdo o mne niečo viem, vie, že sa veľmi rád hrám s programmy Mozilly (hlavne Firefox). Napísal som o ňom aj osem dielny seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami. S Vami, milí čitatelia, sa chcem podeliť o svoje skúsenosti so zachraňovaním Firefoxu po havárii.
Ak si nainštalujete rozšírenie, ktoré pridáva Firefoxu bočný panel, vždy pred jeho odinštalovaním tento panel zavrite. Inak sa Vám stane, že po ďalšom spustení Firefoxu sa Vám otvorí prázdny bočný panel a na nástrojovej lište sa nezobrazia záložky. Toto sa bude opakovať po každom otvorení prehliadača, bez ohľadu na to, či panel neskôr zavriete, alebo nie.
Firefox ukladá stav okna pri jeho zatváraní do súboru <profile>/localstore.rdf
. Je to XML/RDF súbor (RDF je gramatika XML formátu). V našom haváríjnom prípade Firefox uloží do tohto súboru stav bočného panelu, aj s informáciou, aký bočný panel je otvorený.
Keď sa Firefox bude spúšťať najbližšie, pokúsi sa otvoriť naposledy otvorený bočný panel. Keďže ten je už odinštalovaný aj s rozšírením, ktoré ho pridávalo, niekde v JavaScripte Firefoxu vznikne výnimka. Vzniknutá výmnimka je pravdepodobne neošetrená a tak spôsobí ochromenie celého podsystému ukladania stvu bočného panelu. To znamená, že sa otváranie bočného panelu zastavý, ešte predtým, ako pridá záložky na nástrojový panel.
Riešenie je jednoduché. Vyhľadajte v uvedenom súbore <profil>/localstore.rdf
výskyty reťazca search-box
(presnejšie chrome://browser/content/browser.xul#sidebar-box
). Mal by sa vyskytovať v hodnotách atribútov tagov. Všetky tieto tagy vymažte (tag zaťína znakom < a končí >
). Súbor uložte a spustite Firefox. Teraz by už mal fungovať bezchybne.
Tiskni
Sdílej:
~/.mozilla
a bylo hotovo.