V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Pred par dnami som zacal pracovat na dvoch zaujimavych prezentaciach. Jedna o Unixe a unixovych systemoch a druha o kaskadovych styloch. Chcem ich vyuzivat pri osvete "na divoko zijuceho" obyvatelstva. Povedal som si, ze to ukazem svetu... mozno to vyuzije a mozno sa mi dostane aj prospesnej negativnej kritiky.
Prezentacie:
Len dodam, ze este nemam ani uplnu predstavu o tom, co v tych slidoch chcem mat - asi vsetko. Nechcem ich tu propagovat, aby som niekomu otravil zivot 'nedodelkami', alebo ukazoval ako malo vlastne viem... chcem sa nieco naucit a o cosi uzitocne sa pokusit.
Ulohu vytvorit tieto prezentacie som dostal zo skoly. Nechcem si ulahcovat pracu, prezentacie odovzdavam tento tyzden a nemam privelky problem ich dokoncit sam. Ak mi ale prispejete svojou troskou, rad vas spomeniem pri prednaske a zaradim medzi spoluautorov.
Este raz a naposledy - som si vedomy, ze je tam zatial plno blbosti, namatkovo vyberam citat: "Unix je prilis dobry na to, aby ho vystriedal lepsi OS" - Eric S. Raymond to nikdy nepovedal a je to nepodarena interpretacia myslienky z knihy Art Of Unix Programing. Alebo: "Unix bol prvy OS so suborovym systemom" - to som si len domyslel, lebo Rudd Canaday v tom case na vyvoji FS pracoval (zdroj). A vobec cely ten slide o unixovej filozofii je len sekvencia nahodnych myslienok...
Na akukolvek chybu ma upozornite, urychlene ju napravym (ak poslete svoju verziu) a opravu uploadujem (prezentacie verzionujem - staci poprosit o repozitar).
Pozor: diakritiku doplnim, az si ju na stroji rozbeham (tu v blogu aj v prezentaciach).
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Dakujem :) Vzhlad musi vyt putavy, pretoze ja to budem prezentovat svojim spoluziakom, ktory sice maju odbor 'Pocitacove systemy', ale pocitace ich vobec nezaujimaju. Este som si to poriadne necital, takze to musi byt sodoma gomora...
Vidim, ze o podobne prezentacie by mohol byt zaujem... takze mam nove hobby na odlahcenie dlhych pracovnych noci :)