Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Pred par dnami som zacal pracovat na dvoch zaujimavych prezentaciach. Jedna o Unixe a unixovych systemoch a druha o kaskadovych styloch. Chcem ich vyuzivat pri osvete "na divoko zijuceho" obyvatelstva. Povedal som si, ze to ukazem svetu... mozno to vyuzije a mozno sa mi dostane aj prospesnej negativnej kritiky.
Prezentacie:
Len dodam, ze este nemam ani uplnu predstavu o tom, co v tych slidoch chcem mat - asi vsetko. Nechcem ich tu propagovat, aby som niekomu otravil zivot 'nedodelkami', alebo ukazoval ako malo vlastne viem... chcem sa nieco naucit a o cosi uzitocne sa pokusit.
Ulohu vytvorit tieto prezentacie som dostal zo skoly. Nechcem si ulahcovat pracu, prezentacie odovzdavam tento tyzden a nemam privelky problem ich dokoncit sam. Ak mi ale prispejete svojou troskou, rad vas spomeniem pri prednaske a zaradim medzi spoluautorov.
Este raz a naposledy - som si vedomy, ze je tam zatial plno blbosti, namatkovo vyberam citat: "Unix je prilis dobry na to, aby ho vystriedal lepsi OS" - Eric S. Raymond to nikdy nepovedal a je to nepodarena interpretacia myslienky z knihy Art Of Unix Programing. Alebo: "Unix bol prvy OS so suborovym systemom" - to som si len domyslel, lebo Rudd Canaday v tom case na vyvoji FS pracoval (zdroj). A vobec cely ten slide o unixovej filozofii je len sekvencia nahodnych myslienok...
Na akukolvek chybu ma upozornite, urychlene ju napravym (ak poslete svoju verziu) a opravu uploadujem (prezentacie verzionujem - staci poprosit o repozitar).
Pozor: diakritiku doplnim, az si ju na stroji rozbeham (tu v blogu aj v prezentaciach).
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Dakujem :) Vzhlad musi vyt putavy, pretoze ja to budem prezentovat svojim spoluziakom, ktory sice maju odbor 'Pocitacove systemy', ale pocitace ich vobec nezaujimaju. Este som si to poriadne necital, takze to musi byt sodoma gomora...
Vidim, ze o podobne prezentacie by mohol byt zaujem... takze mam nove hobby na odlahcenie dlhych pracovnych noci :)