Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
Konečně, když přemýšlím o termínu "lama", tak si nemůžu nevzpomenout jak jsem si před pěti lety koupil svůj první pc.Bylo mi padesát a neuměl jsem ve windows98 udělat ani složku. Tedy to čemu se v Linuxu říká adresář. Nevěděl jsem jak se počítá velikost souboru a nevěděl jsem ani jak kopírovat na disketu. Cdrom byl pro mě zázrak. Mladí se budou usmívat. A do té doby jsem neměl ani potuchy k čemu všemu by mi mohl byt PC dobrý. Nakonec jsem si vlastně z nějakého rozmaru PC koupil a rok jsem se spokojil tím, že si na tom pohodlně píši texty a sem tam si pustím nějakou muziku. Předtím jsem sice měl jakousi zkušenost s PC, ale velmi minimální. Považoval jsem tem přístroj za lepší psací stroj. I když řekněme si na rovinu, bez znalosti textového editoru, sebelepší programátor nenapíše ani kousek kódu. A co se Linuxu týče, je to pořád jen "soubor". Tak jsem se to aspoň dočetl v moudrých knihách. A ty prej nekecají.Trochu umim s VIM a Emacsem. A TeX mi taky neni uplne cizi
A když už jsem se tedy naučil kopírovat text, koupil jsem si scanner a začal dělat fotky a vypalovat muziku, samozřejmě z netu staženou, a jiné zajimavé věci.Tím jsem začal ve svém okolí platit za "znalce". Což bylo samozřejmě snadné, neb jsem toho uměl z hlediska sve generace hodně.A do toho si priharcoval "ON". Mandrake 9.0. Úžasná linuxová distribuce. a BYL JSEM ZTRACEN. Ani ne tak tím Mandrakem, ale tim co jako linuxová distribuce nabízel. Možnostmi učení a možností spolupráce. Ale to už jsem psal jinde. Holt jsem lama. Jsem lama rad
Tiskni
Sdílej:
(psychoterapeute, mám se léčit?)Krejčí, potřebuji nové šaty?