Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
Konečně, když přemýšlím o termínu "lama", tak si nemůžu nevzpomenout jak jsem si před pěti lety koupil svůj první pc.Bylo mi padesát a neuměl jsem ve windows98 udělat ani složku. Tedy to čemu se v Linuxu říká adresář. Nevěděl jsem jak se počítá velikost souboru a nevěděl jsem ani jak kopírovat na disketu. Cdrom byl pro mě zázrak. Mladí se budou usmívat. A do té doby jsem neměl ani potuchy k čemu všemu by mi mohl byt PC dobrý. Nakonec jsem si vlastně z nějakého rozmaru PC koupil a rok jsem se spokojil tím, že si na tom pohodlně píši texty a sem tam si pustím nějakou muziku. Předtím jsem sice měl jakousi zkušenost s PC, ale velmi minimální. Považoval jsem tem přístroj za lepší psací stroj. I když řekněme si na rovinu, bez znalosti textového editoru, sebelepší programátor nenapíše ani kousek kódu. A co se Linuxu týče, je to pořád jen "soubor". Tak jsem se to aspoň dočetl v moudrých knihách. A ty prej nekecají.Trochu umim s VIM a Emacsem. A TeX mi taky neni uplne cizi
A když už jsem se tedy naučil kopírovat text, koupil jsem si scanner a začal dělat fotky a vypalovat muziku, samozřejmě z netu staženou, a jiné zajimavé věci.Tím jsem začal ve svém okolí platit za "znalce". Což bylo samozřejmě snadné, neb jsem toho uměl z hlediska sve generace hodně.A do toho si priharcoval "ON". Mandrake 9.0. Úžasná linuxová distribuce. a BYL JSEM ZTRACEN. Ani ne tak tím Mandrakem, ale tim co jako linuxová distribuce nabízel. Možnostmi učení a možností spolupráce. Ale to už jsem psal jinde. Holt jsem lama. Jsem lama rad
Tiskni
Sdílej:
(psychoterapeute, mám se léčit?)Krejčí, potřebuji nové šaty?