Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Tiskni
Sdílej:
Myslíte to tak, že na wan (wifi?) port bude připojený router, na router na jeden port PC a na druhý hub? Pak to propojíte (do toho hubu) už podle libosti, podle volných portů.
Skutečně chcete hub, ne switch?
P.S. předpokládám, že jste připojen přes wifi?
Jedno to rozhodně není a při dnešních cených low-end stovkových switchů bych o hubu vůbec neuvažoval.
spis mi jdeo to jeslti lze ten router "rozsirit" tim hubem nebo switchem
Záleží na tom, co ten router přesně dělá. Pokud by to byl skutečně jen router, pak by to tak snadno bez dalších opatření nešlo. Tyhle krabičky ale obvykle dělají i nějakou maškarádu, takže tam by to neměl být problém.
Wifi routery mají možnost poskytovat NAT, já mám v routeru i možnost ho vypnout.
Pro případné dva kompy mi přijde vhodnější switch - i kvůli QOSu - wifina ho většinou umí, slušný router s qosem už něco stojí - a tak stačí ten switch.
Tj. jako rozšíření toho Ovise stačí nějaký switch.
On totiž switch nemá vlastní ajpinu => proto je vzhledem k routeru i pc transparentní. Má ten Edimax nastavitelný výkon wifi?
Ok, když tak hledej na www.czfree.net o případném železe víc info a zkušeností. Já mám zkušenost s Alfou AIP W630 (snad to označení píšu dobře), režim klienta mít má. 4 porty má taky, regulaci jakbysmet. Jen mi u ní chybí příkazový řádek, navíc mam pocit, že v určitých situacích zatuhává (třeba když mažu statistiku rozhraní). Když tohle přijmu, tak jsem s ní dost spokojený. Čili můžu když tak doporučit, máme u ní 6db yaginu a net kmitá slušně.
(navrhuji dát tuto (či podobnou) otázku do faqu do "síťařské abecedy", jak se dá rozšírit levně konektivita.)