Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Projekt Blackbox 4 win bezel dlouho, ale uz je mrtvy. V soucasne dobe je porad mozne ho pouzivat, ale lepsi je pouzit nektereho potomka ktery vychazi z jeho kodu.
Prvni z nich je xoblite, me vice vyhovuje druhy bblean, takze budu mluvit o nem.
Bblean je mala binarka (~200 kb), po spusteni schova taskbar a zobrazi svuj vlastni. Pouziva velmi podobne konfiguraky jako Blackbox, graficke styly jde pouzit napriklad z Fluxboxu. Par dalsich veci:
Dalsi kapitolou jsou pluginy. Mnozstvi se sice neda srovnavat s Litestem, ale jejich kvalita je velmi dobra. Adresar pluginy je zde. Osobne doporucuji: bbWorkspaceWheel a BBSysmonPlus.
Screenshoty jsou tady (ano to jsou windows)
Tiskni
Sdílej:
Trochu mi uniká súvislosť s Linuxom... Pre Microsoft Windows existuje mnoho open source softvéru, ale myslím, že toto nie je to pravé miesto, kde sa o tom chcem dozvedieť (teda... dozvedieť sa o tom nechcem...).
No... Je to rovnako off-topic ako príspevky o ostatných neunixových operačných systémoch, navyše ako predo mnou naznačil Cubeek, tento príspevok má svojou formou "tips&tricks" trochu inú cieľovú skupinu ako sa vyskytuje na tomto portáli. Rovnako sem (snáď) nikto nebude prispievať radami, akú udicu použiť pri chytaní sladkovodných rýb alebo podobne...
<ul> <li>bla</li> <li>bla</li> </ul>(A pokud možno i ukončovací tagy jednotlivých položek (
</li>
).
Když vynecháš tagy UL, kazí to layout stránek. Díky. (P.S. Do tohoto zápisu už jsem to doplnil.)