Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
amixer -c 0 cset 'numid=10' 1 numid=10,iface=MIXER,name='Headphone Mic Boost Volume'Baterka Výdrž na baterky hodnotím velice pozitivně. Pracuji v Jave, bez úsporných nastavení notebook vydrží asi 4 hodiny (pořád kompiluju a honím testy). Pokud stáhnu jas, wifi atd notebook dá 7 hodin. Podle powertop bych mohl dát i 10 hodin, pokud použiju LXDE a normální textový editor. Docela mě překvapila Unity, protože podle podle powertop je to docela úsporné prostředí. V biousu jsem nastavil "battery savings", který údajně baterku nabíjí jen z části aby ji prodloužil životnost. Takže tyhle časy jdou asi ještě vylepšit. WiFI Teď se dostávám k největší slabině tohohle notebooku: Wifi karte od Broadcomu. Většina recenzentů ji hodnotí jako garbage i pod windows, a pokud přidáte špatné Linux drivery máte plný obrázek. Je triviální investovat sedm stovek a nahradit ji za intel WIFI kartu (ta se montuje do XPS s Linuxem). Kromě stability se údajně zlepší i citlivost. Ale tím přijdete o záruku, já jsem se ji ale tedy rozhodl přetrpět. Se současným Ubuntu kernelem (
4.4.0-24-generic #43-Ubuntu
) funguje dobře. Jediný problém je že se občas neprobudí ze spánku. V systému pak chybí wifi konektivita. Tady pomohl skript který milou kartu restartuje. Jako domácí ůkol (hehe) tohle automatizujte po každém probuzení.
echo "1" > /sys/bus/pci/devices/0000\:3a\:00.0/remove sleep 1 echo 1 > /sys/class/pci_bus/0000\:00/rescan #sleep 1 # service network-manager restartZkoušel jsem i novější verze kernelu (4.6, 4.7). Údajně mají lepší podporu pro tenhle laptop, ale moc zlepšení jsem si nevšiml. Naopak byli s touhle kartou hrozně nestabilní. Systém zamrzal po startu a po probuzení. Jeden čas jsem dokonce wifi kartu zakázal v biousu a používal USB WIFI kartu. Display Další kapitolu si zaslouží display, retina s 13" a 3200x1800 se postupně rozšiřuje, ale není zas tak obvyklá. Já si na to zvykl velmi rychle. Vysoké rozlišení je vysoce použitelní ve smyslu, že mohu číst i milimetrové blechy (5pt) a mám k dispozici daleko větší plochu. Naopak mi teď dělá problémy dělat na velkém monitoru (30" 2560x1600), protože se mi písmena zdají kostrobaté. Display asi prodám a přejdu na 4K 22". Notebook nemá display port, kromě USB type C. Na amazonu se prodává Aukey HDMI redukce asi za 400 stovky která pod Linuxem funguje bez vadně. Funguje s mým 30" displejem, ale je potřeba mít dobrý HDMI kabel. Závěr Dell XPS 13 je vyvážená a lehká mašinka, dobrá náhrada za starý Thinkpad. Podle mě nemá na trhu konkurenci, jiné mašiny nejsou tak vyvážené (display, USB porty, velikost, výkon, cena). Prodává se developer edition sLinuxem, ale za stejnou cenu jako Windows verze. Hlavní rozdíl je ve wifi kartě, která ale v Linuxu skoro funguje. Lze ušetřit 8KKc pokud člověk koupi horší ne-Iris grafiku.
Tiskni
Sdílej:
echo $C > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate
nastavím limit na C4 nebo slabší (tj. zapíšu číslici 0
až 4
), pískání z těchto dvou keramik okamžitě ustane (ale adekvátně stoupne spotřeba v klidu).
echo 4 > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate
$ sudo which echo
/usr/bin/echo
Mam skript na zmenu frekvencie v intep Pstate
#!/bin/bash
sudo -i << EOL
echo 100 > /sys/devices/system/cpu/intel_pstate/max_perf_pct
EOL
a ten funguje. Cize echo zapise hodnotu 100 do max_perf_pctecho "echo 4 > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate" | sudo -i
echo 4 | sudo tee /sys/…
Prodavač v Alze se vyjádřil ve smyslu že instalací Linuxu přijdu o záruku. Přivolaný manažer to samozřejmě vyvrátil, ale stejně je lepší mít Windows na disku pro případnou reklamaci.Kdo by proboha dával k reklamaci notebook včetně disku?
Tak hlavně jestli ta Broadcom síťovka alespoň trošku jede, já mám výrazně horší zkušenosti. Lenovo IdeaPad S10-3, broadcom s binárním blobem, po asi dvou hodinách kernel panic, hard reset a miniPCI-E port zmizel kompletně ze systému Ale je pravda, že to bude částečně i chyba Lenova - aby se port zase objevil, je potřeba přepnout HW přepínač wifi do polohy zapnuto a krátce odpojit baterku držící data v BIOSu. Navíc je potřeba zajistit, že HW přepínač nikdo nepřepne, protože tím může opět dojít ke zmizení portu. Problém je, že se netbook musí rozebrat do mrtě, aby se k baterce dalo vůbec dostat. Zajistil jsem přepínač, vyměnil kartu za Intel a zatím běhá jak z praku.