Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem se konecne rozhodl zkompilovat si na svym slacku Xorg 6.8.2
misto distribucniho
smazáno z osobních důvodů
Tento zápis neobsahuje nic, co se týká Linuxu. Obsahuje sprostá slova, jedná se o směs pocitů, vzteku, nasrání a touhu VYŘVAT SE.
Na svůj free vserver u Pípni jsem si dal Apache 2. To, že někdo občas pálí do SSH mě nijak nepřekvapuje, ale pohled do logu Apache byl pro mě šok.
find / -name '*' -exec grep -l 'hledany retezec' {} \;pokud mate take program xargs, pak rychlejsi verze je
find / -name '*' -print0 | xargs -0 grep -l 'hledany retezec'to tu už nikdo nepoužívá grep -r ... *? * jasně, vím že vněkterých UNIXech grep parametr -r neumí Jo a když už chcete hledat v celém systému, tak zkuste vynecaht /proc. Napadá někoho jak do dvou zmíněných příkladů šoupnout:
"ale ne v /dev a /proc"? Výše popsané příkazy jsou z diskuze. http://www.abclinuxu.cz/forum/show/109287
Tak si tu čtu ten hlahol kolem pana Plešingera. Musím říci, že jsem docela překvapený jací jste většinou citlivky. Někdo má trochu jiný názor a už jste ochotni v něm vidět nepřítele lidstva a linuxové komunity.
(Poznámka: Původně jsem tento příspěvek psal jako komentář do diskuze pod Leošův zápis Morální kodex abclinuxu. Pak to však trochu moc narostlo, takže jej vkládám jako nový zápis. S některými názory vyslovenými v té diskuzi souhlasím, s některými ne. Chci však formulovat svůj návrh řešení.)
(Poznámka č. 2: Tento zápis není namířen proti Leošovi, není to žádný útok. Je to polemika a snaha o diskuzi. Oba se snažíme řešit stejný problém. Nemám v úmyslu popírat existenci problému, nýbrž pokusit se nalézt řešení, které by bylo co nejlepší pro Abíčko.)
Abclinuxu podle mého názoru nepotřebuje morální kodex. Protože už pravidla má. Potřebná pravidla diskuze už byla stanovena a admini podle nich diskuze moderují.
Týká se to ovšem pouze diskuzních fór, která je nutné udržovat "on-topic", aby byla funkční, přehledná a snadno využitelná. Do blogů však jakákoliv omezení nepatří.
Pořídil jsem si na netu OpenBSD. Všude to vychvalovali. Tak jsem neodolal a stáhnul a nainstaloval. Napsalo mi to že , "successfull". Radoval jsem se, jaký že jsem to pašák. Ne dlouho. Chtěl jsem to spustit a při rebootu to vypsalo, že to hledá televizní kartu a nic. Už jsem se tam nedostal. Jo jo těžkej život
Je až neuvěřitelné, kolik polopravd a mýtů člověk chytne z televize. Ale ani knihy jich nejsou ušetřeny a dokonce i takové, od nichž by to nikdo nečekal a kterým máme tendenci naprosto věřit. A tím nemyslím knihy o IT, nebo náboženské svitky. Mluvím o úplně obyčejných pohádkových knížkách.
Mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih patří i Saturnin - a na jednu větu, kterou Zdeněk Jirotka vložil do úst doktoru Vlachovi, vzpomínám teď často: "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat, a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně ven na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo koneckonců v naší moci, aby jenom hřála."
Myslím si, že to docela trefně vystihuje, čím zrovna procházím.
Než můžeme začít vymýšlet způsob, jak se zbavit provokatérů, měli bychom určit a odsouhlasit kodex shrnující, co není povoleno na Abíčku. Pak bude jasné, zda někdo pravidla porušuje či nikoliv. V tomto příspěvku načrtnu obsah a rozpoutávám diskusi na toto téma.
Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat . Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.
Čím déle pracuji s Linuxem (dohromady asi 6 měsíců) tím snáze a častěji se obracím k manuálovým stránkám, howto atpd. Ale v počátcích jsem to nedělal o to víc jsem otravoval lidi okolo s dotazy které se dají snadno vyčíst v manuálech.
Obvykle nepoužívam najnovšie verzie softvéru, ale bol som zvedavý a tak som si nainštaloval NetBeans 5.0beta a Firefox 1.5RC1 (pretože RC2 nie je zatiaľ lokalizovaná). Videl nový dizajn na SourceForge
Také jste si všimli, že spousta lidí používá podivnou kombinaci příkazů například pro grepnutí něčeho z obsahu souboru?
cat soubor | grep výraz
Místo jednoduššího, kratšího a IMO i snadněji naučitelného nebo zapamatovatelného (protože logičtějšího):
grep výraz soubor
Tak si říkám, jak na to přišli? Totéž se často provádí i s jinými příkazy než grep. Samozřejmě nejde o nic nového... Spousta z vás určitě zná stránku Useless use of cat. Ale mě by zajímalo, odkud se to bere.
Na rootu vyšel včera článek o tom, jak bude potřeba mít antivirový program v budoucnosti i na Linuxu. Protože se u mě v poslední době projevují grafomanské sklony, rozhodl jsem se napsat svůj sobní názor na tuto problematiku. Protože se však tato problematika dotýká více nejmenovaného operačního systému od Microsoftu, budu se zaměřovat na něj. Předem napíšu, že tento článek není objektivní, a že čekám za něj ostrou kritiku.
Ignorujte prosim vsechny dementni prispevky a dotazy do diskuzi. Ignorujte vsechny provokace, nejapnosti, naschvaly apod. Tim, ze na ne reagujete poskozujete pomernou kvalitu tohoto portalu! Dekuji!
smazáno z osobních důvodů
Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena
Když jsem před časem napsal příspěvek O vině a trestu, leckdo mi tehdy zazlíval, že "chci být na zločince moc hodný". Tak to samozřejmě není, jen nechci pomstu místo trestu. S tím souvisí i to, jaký mám názor na nutnou obranu.