Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
bzip2
či gzip
. Je dostupný pro mnoho operační systémy (na rozdíl třeba od ACE) a není příliš náročný na hardware. Sice jej lze nahradit mnohdy lepším 7-Zipem, ke kterému jsou volné i zdrojové texty, ten ale pro nejvyšší stupeň komprese potřebuje velmi mnoho paměti a je mnohem pomalejší.
A jaké jsou další dobré pakovače? Nejlépe otevřené i uzavřené a funkční v Linuxu a dalších unixech...
Rar jsem se naučil používat především pro pakování velkých souborů - pro dělení třeba na 500MB a zbytek. Jinak aktivně používám především zip.
split(1)
už jsi slyšel?
Ale slyšel, dělení je ve více programech. Pokud dám minimální kompresi, tak mi snad rar ošetří i CRC součet, tak proto.
sha1sum(1)
a md5sum(1)
jsi slyšel?
split
.
Ještě jedna prasárna na závěr: není nad to zabalit do více kusů nějakou věc jedním pakovačem a tyto kousky zabalit ještě jednou, nejlépe jiným pakovačem. To jsem si nevymyslel já, viděl jsem to mockrát. Bylo to jen kvůli tomu, že každý kousek u sebe měl u sebe stejnou kopii hackerských průpovídek.
Tyto problémy částečně odstraňuje BitTorrent. U starších sítí se pak může hodit program split
.
Erm... P2P je pro kazdou grupu ten nejhorsi odpad a zumpa a vubec netouzi po tom, aby se tam dany release objevil. Distribuci pres FTP vyse uvedene nijak neresi.
$ unrar --help UNRAR 3.51 freeware Copyright (c) 1993-2005 Alexander RoshalSvobodnej sice není, ale co? Copak kdyby byl, tak by ses v něm tolik šťoural?
Rar (legálně zakoupený) používám proto, že je pro můj účel nejlepší. Obsahuje i na Widows silnou podporu pro příkazový řádek. Je spolehlivý, přiměřeně rychlý, má účinnou kompresi, dělení archivů, podporu pro rozdílovou aktualizaci archivů, self-extracting modul...
Samozřejmě, lze jej nahradit kombinací free programů, ale nestojí mi to za to. Používám software pro jeho funkčnost, popis formátu i zdroják unraru jsou k dispozici. To považuji za dostatečné pro běžné použití.
Tiskni
Sdílej: