Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Poslední dobou intenzivně využívám p2p sítě. Ta z nich, kterou používám nejvíce, téměř výhradně, je optimalizovaná pro přenos větších souborů. Data, která nám chce někdo dát k dispozici ke stažení najednou, protože spolu tematicky souvisí, nicméně z nějakého důvodu jsou původně obsažena v mnoha souborech, tím pádem můžeme často najít v podobě archivů.
Jejich autoři vycházejí z několika chybných předpokladů. Jednak, že archiv musí nutně být komprimovaný, neboť neznají tar a neuvědomují si, že komprese již tak hodně hustých dat je téměř bezúčelná a zbytečně hardwarově náročná. Za druhé, že nejlepší kompresi má archiver RAR, protože je lepší než ZIP, a protože o BZ2 nikdy neslyšeli. A za třetí, že RAR je bezproblémový formát, že nikdo nemůže mít potíže s jeho zpracováním, když ten program na to je zadarmo, protože svobodný software jim opět nic neříká.
Ze zásady jsem na svém počítači nechtěl žádné nesvobodné programy a rozbalovat archivy jinde mi přišlo značně pokrytecké. Na síti jsem našel a nainstaloval jsem si free unrar pod GPL, ke kterémužto počinu se ještě vrátím v příštím blog postu, jeho problémem nicméně je, že zná a umí pracovat jen s archivy vytvořenými programem WinRar 2.x, nikoliv však už 3.x a vyššími. Ty zkrátka rozbalíte jen původním, sharewarovým, proprietárním unrarem. A je to škoda. Myslím, že je v (nejen) v tomhle ohledu nutná zásadní osvěta mezi uživateli. Jednak, existuje tar a komprimovat archiv složený z 200 oggů je nesmysl, a za druhé i kdyby, tak RAR nemá nejlepší kompresi ani není bezproblémový, neomezeně dostupný program. Nepoužívejte RAR!
Tiskni
Sdílej:
bzip2
či gzip
. Je dostupný pro mnoho operační systémy (na rozdíl třeba od ACE) a není příliš náročný na hardware. Sice jej lze nahradit mnohdy lepším 7-Zipem, ke kterému jsou volné i zdrojové texty, ten ale pro nejvyšší stupeň komprese potřebuje velmi mnoho paměti a je mnohem pomalejší.
A jaké jsou další dobré pakovače? Nejlépe otevřené i uzavřené a funkční v Linuxu a dalších unixech...
Rar jsem se naučil používat především pro pakování velkých souborů - pro dělení třeba na 500MB a zbytek. Jinak aktivně používám především zip.
split(1)
už jsi slyšel?
Ale slyšel, dělení je ve více programech. Pokud dám minimální kompresi, tak mi snad rar ošetří i CRC součet, tak proto.
sha1sum(1)
a md5sum(1)
jsi slyšel?
split
.
Ještě jedna prasárna na závěr: není nad to zabalit do více kusů nějakou věc jedním pakovačem a tyto kousky zabalit ještě jednou, nejlépe jiným pakovačem. To jsem si nevymyslel já, viděl jsem to mockrát. Bylo to jen kvůli tomu, že každý kousek u sebe měl u sebe stejnou kopii hackerských průpovídek.
Tyto problémy částečně odstraňuje BitTorrent. U starších sítí se pak může hodit program split
.
Erm... P2P je pro kazdou grupu ten nejhorsi odpad a zumpa a vubec netouzi po tom, aby se tam dany release objevil. Distribuci pres FTP vyse uvedene nijak neresi.
$ unrar --help UNRAR 3.51 freeware Copyright (c) 1993-2005 Alexander RoshalSvobodnej sice není, ale co? Copak kdyby byl, tak by ses v něm tolik šťoural?
Rar (legálně zakoupený) používám proto, že je pro můj účel nejlepší. Obsahuje i na Widows silnou podporu pro příkazový řádek. Je spolehlivý, přiměřeně rychlý, má účinnou kompresi, dělení archivů, podporu pro rozdílovou aktualizaci archivů, self-extracting modul...
Samozřejmě, lze jej nahradit kombinací free programů, ale nestojí mi to za to. Používám software pro jeho funkčnost, popis formátu i zdroják unraru jsou k dispozici. To považuji za dostatečné pro běžné použití.