Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poslední dobou intenzivně využívám p2p sítě. Ta z nich, kterou používám nejvíce, téměř výhradně, je optimalizovaná pro přenos větších souborů. Data, která nám chce někdo dát k dispozici ke stažení najednou, protože spolu tematicky souvisí, nicméně z nějakého důvodu jsou původně obsažena v mnoha souborech, tím pádem můžeme často najít v podobě archivů.
Jejich autoři vycházejí z několika chybných předpokladů. Jednak, že archiv musí nutně být komprimovaný, neboť neznají tar a neuvědomují si, že komprese již tak hodně hustých dat je téměř bezúčelná a zbytečně hardwarově náročná. Za druhé, že nejlepší kompresi má archiver RAR, protože je lepší než ZIP, a protože o BZ2 nikdy neslyšeli. A za třetí, že RAR je bezproblémový formát, že nikdo nemůže mít potíže s jeho zpracováním, když ten program na to je zadarmo, protože svobodný software jim opět nic neříká.
Ze zásady jsem na svém počítači nechtěl žádné nesvobodné programy a rozbalovat archivy jinde mi přišlo značně pokrytecké. Na síti jsem našel a nainstaloval jsem si free unrar pod GPL, ke kterémužto počinu se ještě vrátím v příštím blog postu, jeho problémem nicméně je, že zná a umí pracovat jen s archivy vytvořenými programem WinRar 2.x, nikoliv však už 3.x a vyššími. Ty zkrátka rozbalíte jen původním, sharewarovým, proprietárním unrarem. A je to škoda. Myslím, že je v (nejen) v tomhle ohledu nutná zásadní osvěta mezi uživateli. Jednak, existuje tar a komprimovat archiv složený z 200 oggů je nesmysl, a za druhé i kdyby, tak RAR nemá nejlepší kompresi ani není bezproblémový, neomezeně dostupný program. Nepoužívejte RAR!
Tiskni
Sdílej:
bzip2
či gzip
. Je dostupný pro mnoho operační systémy (na rozdíl třeba od ACE) a není příliš náročný na hardware. Sice jej lze nahradit mnohdy lepším 7-Zipem, ke kterému jsou volné i zdrojové texty, ten ale pro nejvyšší stupeň komprese potřebuje velmi mnoho paměti a je mnohem pomalejší.
A jaké jsou další dobré pakovače? Nejlépe otevřené i uzavřené a funkční v Linuxu a dalších unixech...
Rar jsem se naučil používat především pro pakování velkých souborů - pro dělení třeba na 500MB a zbytek. Jinak aktivně používám především zip.
split(1)
už jsi slyšel?
Ale slyšel, dělení je ve více programech. Pokud dám minimální kompresi, tak mi snad rar ošetří i CRC součet, tak proto.
sha1sum(1)
a md5sum(1)
jsi slyšel?
split
.
Ještě jedna prasárna na závěr: není nad to zabalit do více kusů nějakou věc jedním pakovačem a tyto kousky zabalit ještě jednou, nejlépe jiným pakovačem. To jsem si nevymyslel já, viděl jsem to mockrát. Bylo to jen kvůli tomu, že každý kousek u sebe měl u sebe stejnou kopii hackerských průpovídek.
Tyto problémy částečně odstraňuje BitTorrent. U starších sítí se pak může hodit program split
.
Erm... P2P je pro kazdou grupu ten nejhorsi odpad a zumpa a vubec netouzi po tom, aby se tam dany release objevil. Distribuci pres FTP vyse uvedene nijak neresi.
$ unrar --help UNRAR 3.51 freeware Copyright (c) 1993-2005 Alexander RoshalSvobodnej sice není, ale co? Copak kdyby byl, tak by ses v něm tolik šťoural?
Rar (legálně zakoupený) používám proto, že je pro můj účel nejlepší. Obsahuje i na Widows silnou podporu pro příkazový řádek. Je spolehlivý, přiměřeně rychlý, má účinnou kompresi, dělení archivů, podporu pro rozdílovou aktualizaci archivů, self-extracting modul...
Samozřejmě, lze jej nahradit kombinací free programů, ale nestojí mi to za to. Používám software pro jeho funkčnost, popis formátu i zdroják unraru jsou k dispozici. To považuji za dostatečné pro běžné použití.