Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Poslední dobou intenzivně využívám p2p sítě. Ta z nich, kterou používám nejvíce, téměř výhradně, je optimalizovaná pro přenos větších souborů. Data, která nám chce někdo dát k dispozici ke stažení najednou, protože spolu tematicky souvisí, nicméně z nějakého důvodu jsou původně obsažena v mnoha souborech, tím pádem můžeme často najít v podobě archivů.
Jejich autoři vycházejí z několika chybných předpokladů. Jednak, že archiv musí nutně být komprimovaný, neboť neznají tar a neuvědomují si, že komprese již tak hodně hustých dat je téměř bezúčelná a zbytečně hardwarově náročná. Za druhé, že nejlepší kompresi má archiver RAR, protože je lepší než ZIP, a protože o BZ2 nikdy neslyšeli. A za třetí, že RAR je bezproblémový formát, že nikdo nemůže mít potíže s jeho zpracováním, když ten program na to je zadarmo, protože svobodný software jim opět nic neříká.
Ze zásady jsem na svém počítači nechtěl žádné nesvobodné programy a rozbalovat archivy jinde mi přišlo značně pokrytecké. Na síti jsem našel a nainstaloval jsem si free unrar pod GPL, ke kterémužto počinu se ještě vrátím v příštím blog postu, jeho problémem nicméně je, že zná a umí pracovat jen s archivy vytvořenými programem WinRar 2.x, nikoliv však už 3.x a vyššími. Ty zkrátka rozbalíte jen původním, sharewarovým, proprietárním unrarem. A je to škoda. Myslím, že je v (nejen) v tomhle ohledu nutná zásadní osvěta mezi uživateli. Jednak, existuje tar a komprimovat archiv složený z 200 oggů je nesmysl, a za druhé i kdyby, tak RAR nemá nejlepší kompresi ani není bezproblémový, neomezeně dostupný program. Nepoužívejte RAR!
Tiskni
Sdílej:
bzip2
či gzip
. Je dostupný pro mnoho operační systémy (na rozdíl třeba od ACE) a není příliš náročný na hardware. Sice jej lze nahradit mnohdy lepším 7-Zipem, ke kterému jsou volné i zdrojové texty, ten ale pro nejvyšší stupeň komprese potřebuje velmi mnoho paměti a je mnohem pomalejší.
A jaké jsou další dobré pakovače? Nejlépe otevřené i uzavřené a funkční v Linuxu a dalších unixech...
Rar jsem se naučil používat především pro pakování velkých souborů - pro dělení třeba na 500MB a zbytek. Jinak aktivně používám především zip.
split(1)
už jsi slyšel?
Ale slyšel, dělení je ve více programech. Pokud dám minimální kompresi, tak mi snad rar ošetří i CRC součet, tak proto.
sha1sum(1)
a md5sum(1)
jsi slyšel?
split
.
Ještě jedna prasárna na závěr: není nad to zabalit do více kusů nějakou věc jedním pakovačem a tyto kousky zabalit ještě jednou, nejlépe jiným pakovačem. To jsem si nevymyslel já, viděl jsem to mockrát. Bylo to jen kvůli tomu, že každý kousek u sebe měl u sebe stejnou kopii hackerských průpovídek.
Tyto problémy částečně odstraňuje BitTorrent. U starších sítí se pak může hodit program split
.
Erm... P2P je pro kazdou grupu ten nejhorsi odpad a zumpa a vubec netouzi po tom, aby se tam dany release objevil. Distribuci pres FTP vyse uvedene nijak neresi.
$ unrar --help UNRAR 3.51 freeware Copyright (c) 1993-2005 Alexander RoshalSvobodnej sice není, ale co? Copak kdyby byl, tak by ses v něm tolik šťoural?
Rar (legálně zakoupený) používám proto, že je pro můj účel nejlepší. Obsahuje i na Widows silnou podporu pro příkazový řádek. Je spolehlivý, přiměřeně rychlý, má účinnou kompresi, dělení archivů, podporu pro rozdílovou aktualizaci archivů, self-extracting modul...
Samozřejmě, lze jej nahradit kombinací free programů, ale nestojí mi to za to. Používám software pro jeho funkčnost, popis formátu i zdroják unraru jsou k dispozici. To považuji za dostatečné pro běžné použití.