Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
No já jsem hodnocení pochopil tak, že jednou budu mít ve svém profilu zaškrtnuto: "ignorovat úplně blbé". K tomu je dlouhá cesta. Myslím si, že se to nepovede, protože málo kdo bude klikat na hodnocení.
Když už jsi nakousl komunismus. Jestli mě někdo řekne, že jsem `výraz pro mužský pohlavní úd`, je to pro mně menší urážka, než komunista. Částečně v souvislosti s blogem jednoho takového provokatéra se zozvinul spor mezi Leošem a Robertem. Když to zjednoduším, Leoš ho chtěl vyhodit a Robert hledal "demokratičtější" řešení. A to byl jeden z impulzů pro vznik hodnocení.
1)Pokud jde o komunisty a aféru, tak souhlasím. Možná je to stářím a množstvím malérů, co už jsem nějak přežil. Možná, že tím, že jsem tenhle týdnen obcházel funusy příbuzných a známých a mezitím chodil do nemocnice za tátou, který se rychle mění z chodící enciklopedie v trosku, co neví kde je. Možná situací světa. Ale přijde mi, že si nemá cenu kazit život ptákovinama . A že by si ho neměli kazit zejména lidé, co nechtějí být jen pasivní konzumenti, ale jsou tvůrčí a navíc mnozí mají i ten tvůrčí potenciál.
BTW Linux má sice přístup ke společnému vlastnictví, který by mohl připomínat komunistické myšlenky, ale kde je tam "nutnost diktatury proletariátu? Kde poučka o nutnosti "svrhnout okovy bojem". Dyť je to konina. Prostě nadávka do komunistů je populární a šahá k ní leckdo.
2) Hodnocení bych bral jako dobrou orientaci. A ještě si dovolím zopakovat nápad, nějak je (třeba autorem příspěvku) třídit. Je toho moc a tak aby si každý mohl vybrat blog, kde se mluví o Linuxu, kde se mluví o událostech společenských a kde si někdo vede osobní zápisky.
Ale jo já rozumím tomu, že to může být varování. Bohužel mám životní zkušenost, že věci kvalitní u širší veřejnosti dost často nedojdou ocenění a ohlasu.
A to jen proto, že dost čtenářu či uživatelů není schopno ocenit v dané chvíli kvalitu příspěvku. Linux a BSD jsou toho konečně důkazem, My co je používáme víme jaký mocný nástroj máme. Široká veřejnost si toho přes naše upozorňování a oceňování zas až tolik nevšime. -)))
Při některých diskusích jsem fakt na pochybách kdeže to vlastně jsem
Tiskni
Sdílej: