Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dost dobře nechápu na abičku důvody hodnocení článků, či blogu. Komu co mají vlastně ukázat. Autorům článků a autorům blogů, kteří píší své příspěvky pravděpodobně bez nároku na honorář
Je-li tomu tak potom je dost divné sdělovat těm, kteří mají potřebu někomu něco sdělovat, nabízet, pomáhat, davat najevo jakou hodnotu má obsah jejich příspěvků. Jako psychoterapeut a jako chlap, který už dávno není mladý neberu příliš mnoho věcí v životě vážně. Kamaradi mi umírají na rakovinu, infarkt. A cítím, že je mnoho věcí, co prostě vážně brát nemůžu a nechci. Jedním z nich je takový ten spor kolem Microsoftu a zbytku světa.
Mě Linux a BSD skutečně baví a jsem rád, že existuje. Navíc má to pro mne tu hodnotu, o které jsem psal ve svém příspěvku "Linuxová komunita a psychoterapie" Beru vážně úsilí lidí, kteří tomu věnují svůj čas, dost často bez nároku na honorář, odpovídají na dotazy a pomáhají tam kde je pomoc nutná. Líbí se mi, že na VIM je žádost o pomoc dětem v Ugandě. Líbí se mi akce kolem softwarových patentů. Líbí se mi zaměření Abíčka a nepochybuji, že je s tím obrovská dřina.
Jak říkám, to vše mi slouží k zábavě.Je mi lhostejné jestli je na desktopu 50% uživatelů Linuxu a jiného open source. Pro mne je důležité že to existuje. Jestli většina uživatelů se dá zblbnout reklamou, nechce se učit a nebo nemá důvěru v Linux FreeBSD a dalšímu open source je to jejich problém. Mají stejnou možnost jako já, a další se kterými se tady a jinde setkávám. Proto jsem se dost divil hlaholu kolem Plešingera. Koho tím uráží, když napíše "Linuks"?. Linuxové komunitě nadává do komunistů kdekdo. Jsou ti co se citi ohrozeni
Nikdy jsem nebyl komunista a nemám komunisty rád. Zprznili na co šáhli. Ale když někdo přirovnává Linux ke komunismu, tak mě pobaví. Protože jestli je něco daleko od komunismu je to především Linux. A už jen tím že je na rozdíl od komunismu úspěšný. Ti lidé nevědí ani co říkají. Protože kdyby se v tom narodili a prožili v tom převážnou část života, vůbec by je nenapadlo spojovat linuxovou komunitu s něčím tak beznadějně neúspěšným jako byl komunismus.
Trochu jsem zabrousil od hodnocení ke komunismu, ale myslím že je to celkem nutné. Ve všech lidských komunitách byli lidé, kteří chápali nutnost spolupráce a nevykládali to jako hloupost. Ve všech lidských komunitách žili a žijí hlupáci, kteří nejsou schopni dohlédnout na důležitost spolupráce a z krátkodobého hlediska preferují sobectví a okamžitý zisk. Ti ale z v dlouhodobém hledisku nikdy neprosperují. Jako psychoterapeut tohle vidím dennodenně. Linux není z mého hlediska důležitý ve své kvalitě, ale ve své existenci.
V té existenci, která má kolik tisíc členů, kteří mají zájem spolupracovat, učit se a pomáhat. To že je tu ještě kvalitní operační system, ze který je konkurence schopný je navíc. Opravdu si myslím, že není důležité hodnocení ani článků ani příspěvků. Důležitá je účast, odvaha se vydat kritice a diskusi, a učit se. Přiznám se že víc než jakou mám známku, mě zajímá jak velkou mám diskusi, jestli vubec a zda se někdo ozve.
Tiskni
Sdílej:
No já jsem hodnocení pochopil tak, že jednou budu mít ve svém profilu zaškrtnuto: "ignorovat úplně blbé". K tomu je dlouhá cesta. Myslím si, že se to nepovede, protože málo kdo bude klikat na hodnocení.
Když už jsi nakousl komunismus. Jestli mě někdo řekne, že jsem `výraz pro mužský pohlavní úd`, je to pro mně menší urážka, než komunista. Částečně v souvislosti s blogem jednoho takového provokatéra se zozvinul spor mezi Leošem a Robertem. Když to zjednoduším, Leoš ho chtěl vyhodit a Robert hledal "demokratičtější" řešení. A to byl jeden z impulzů pro vznik hodnocení.
1)Pokud jde o komunisty a aféru, tak souhlasím. Možná je to stářím a množstvím malérů, co už jsem nějak přežil. Možná, že tím, že jsem tenhle týdnen obcházel funusy příbuzných a známých a mezitím chodil do nemocnice za tátou, který se rychle mění z chodící enciklopedie v trosku, co neví kde je. Možná situací světa. Ale přijde mi, že si nemá cenu kazit život ptákovinama . A že by si ho neměli kazit zejména lidé, co nechtějí být jen pasivní konzumenti, ale jsou tvůrčí a navíc mnozí mají i ten tvůrčí potenciál.
BTW Linux má sice přístup ke společnému vlastnictví, který by mohl připomínat komunistické myšlenky, ale kde je tam "nutnost diktatury proletariátu? Kde poučka o nutnosti "svrhnout okovy bojem". Dyť je to konina. Prostě nadávka do komunistů je populární a šahá k ní leckdo.
2) Hodnocení bych bral jako dobrou orientaci. A ještě si dovolím zopakovat nápad, nějak je (třeba autorem příspěvku) třídit. Je toho moc a tak aby si každý mohl vybrat blog, kde se mluví o Linuxu, kde se mluví o událostech společenských a kde si někdo vede osobní zápisky.
Ale jo já rozumím tomu, že to může být varování. Bohužel mám životní zkušenost, že věci kvalitní u širší veřejnosti dost často nedojdou ocenění a ohlasu.
A to jen proto, že dost čtenářu či uživatelů není schopno ocenit v dané chvíli kvalitu příspěvku. Linux a BSD jsou toho konečně důkazem, My co je používáme víme jaký mocný nástroj máme. Široká veřejnost si toho přes naše upozorňování a oceňování zas až tolik nevšime. -)))
Při některých diskusích jsem fakt na pochybách kdeže to vlastně jsem