Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pokud se chcete zapojit do neustálé snahy zlepšovat Abíčko a udělat z něj nejlepší linuxový server na světě, máte možnost. Právě jsem uvolnil zdrojáky pod licencí GPL. Je to výsledek čtyřleté práce, mnoha tisíc hodin usilovné práce.
Základní adresou je http://www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky, zde najdete vše potřebné. Návod na instalaci není moc vymakaný, takže očekávejte dětské nemoci. Časem jej napíšu tak, aby instalaci zvládl každý. Zatím očekávám zpětnou vazbu od odvážlivců, kteří to chtějí zkusit už teď.
Hodně štěstí při instalaci, těším se na vaše vylepšení.
Tiskni
Sdílej:
20:25:35.730 WARN!! [main] org.mortbay.jetty.Server.main(Server.java:465) >08> EXCEPTION java.io.FileNotFoundException: http://java.sun.com/dtd/web-app_2.3.dtd at sun.net.www.protocol.http.HttpURLConnection.getInputStream(HttpURLConnection.java:798) at java.net.URL.openStream(URL.java:913) at org.apache.xerces.impl.XMLEntityManager.setupCurrentEntity(Unknown Source) at org.apache.xerces.impl.XMLEntityManager.startEntity(Unknown Source) at org.apache.xerces.impl.XMLEntityManager.startDTDEntity(Unknown Source) at org.apache.xerces.impl.XMLDTDScannerImpl.setInputSource(Unknown Source) at org.apache.xerces.impl.XMLDocumentScannerImpl$DTDDispatcher.dispatch(Unknown Source) at org.apache.xerces.impl.XMLDocumentFragmentScannerImpl.scanDocument(Unknown Source) at org.apache.xerces.parsers.XML11Configuration.parse(Unknown Source) at org.apache.xerces.parsers.DTDConfiguration.parse(Unknown Source) at org.apache.xerces.parsers.XMLParser.parse(Unknown Source) at org.apache.xerces.parsers.AbstractSAXParser.parse(Unknown Source) at javax.xml.parsers.SAXParser.parse(SAXParser.java:345) at org.mortbay.xml.XmlParser.parse(XmlParser.java:176) at org.mortbay.xml.XmlParser.parse(XmlParser.java:192) at org.mortbay.xml.XmlConfiguration.<init>(XmlConfiguration.java:112) at org.mortbay.jetty.Server.<init>(Server.java:109) at org.mortbay.jetty.Server.<init>(Server.java:83) at org.mortbay.jetty.Server.main(Server.java:458) at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method) at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:39) at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:25) at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:324) at org.mortbay.start.Main.invokeMain(Main.java:151) at org.mortbay.start.Main.start(Main.java:476) at org.mortbay.start.Main.main(Main.java:94)Mozna to je tim, ze provider dnes predvadi jak muze "fungovat" internet - resolvovani jmena na IP trva kolem 30-40s, no a pak spojeni navazuje tak 15-20s, stahuje rychlosti 1-4kBps a to vse na 4M lince...
Pekné zdrojáky, naozaj! Zajtra inštalujem.
Abcfox (stránka) je pred vydaním poslednej alfa verzie (oficiálne druhej).
Na publikovanie mám pripravených 7 ďalších článkov.
Nebyť tej toho textu v mojej pätičke, povedal by som, že AbcLinuxu je dnes najlepšie miesto na svete :(