Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Diskuze byla zmrazena!
Leoš před chvílí nasadil novou verzi Abíčka, která umožňuje (mimo jiné) i hodnotit zápisky v blogu - stejně jako bylo doposud možné hodnotit články. Doufáme, že to přispěje k tomu, aby se čtenáři mohli snadněji zorientovat v materiálu, který se v sekci blogy objeví.
A já teď řeším otázku vzhledu toho hodnocení. V současné době máme "teploměr", který ukazuje na stupnici od 0 do 3, jak si článek/zápis stojí. Hodnocení se provádí kliknutím přímo na hodnotu u té stupnice. To celé se pro blogy moc nehodí, protože uživatelům s menším rozlišením obrazovky se ten teploměr nemusí vejít mezi levý a pravý sloupec (u článků to nevadí, protože tam pravý sloupec není).
Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...
Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).
Už jste někdy psali blog na požádání? Já ne, tak zkouším, jaký je to pocit.
Volám sa, ako sa volám, ale dlho už nebudem. Jednu z najväčších priorít na mojom zozname má návšteva matriky. Moje meno bude: Matej 'Yin' Sadovský (iniciály MS). Prisiel som na to akurát dnes, tesne potom, ako Leoš ohlásil nové featury blogu... povedal som si: "prečo ich neodskúšať?"
Občas sleduji televizní stanici Óčko. Mám rád hudbu, jsem rád za český hudební kanál. Jsem smířen s tím, že kromě klipů, které mám rád uvidím i spoustu věcí, které rád nemám. Jsem smířen i s reklamami, pokud mají aspoň náznak nápadu (což se občas stává), tak mi nevadí.
NetBSD také umí českou klávesnici, a že chyba jako obvykle byla mezi židlí a klávesnicí. Jo jo, ta klávesnice. Dělá si co chce.
Rezonance je jedním z nejúžasnějších přírodních jevů. Kdo studoval elektrotechniku tak si jistě vzpomene na trápení se SRO a PRO - sériový a paralelní rezonanční obvod: http://en.wikipedia.org/wiki/RLC_circuit.
Jako každý jev v přírodě ji lze využívat, ale také nám občas způsobí problémy. Jedním z nejslavnějších případů je katastrofa visutého mostu u Tacoma Narrows ve státě Washington, ke které došlo roku 1940. Vzpomínám si jak nám video záznam destrukce mostu promítali ve fyzice na FELu. Občas jsem si na tento případ vzpomněl, že by bylo super to promítnout studentíkům při výuce. Konečně jsem něco našel. Tady je pár odkazů.
A nakonec to nejlepší: na už uvedené stránce Wikipedie je video ve formátu OGG
Minule jsem psal, že přecházím na debian. Myslel jsem si dosud, že jsem taky napsal, jak se mnou deb vyběhl, ale asi se mi to zdálo, protože zápis nevidím.
Konference IT SECURITY GigaCon Srdečně Vás zvu k účasti na konferenci IT SECURITY GigaCon: Bezpečnost a spolehlivost informačních systémů (bývalý BIST) organizovanou týmem Software-Konferencje. Konference se zabývá nejnovějšími řešeními a technologiemi, které zajišťují spolehlivost informačních systémů a uskuteční se 23. listopadu 2005 v pražském hotelu Step.
Protoze sem otrla natura a dam na "starsi" a zkusenejsi, zkusil sem VIM. Urcite je to klasika a je to opravdu skvely editor. Priznam se ze jsem tedy dal na pany Satrapu a Kysilku.
Tak zkousim nejnovejsi Xorg stazena z cvs 17.11. 2005 v 18:22 (to znamena i ten "kod" v titulku)
Asi už každý z vás slyšel o programu "Windows Genuine Advantage", jehož cílem je poskytnout legálním vlastníkům Windows výhody v podobě přídavného software. Ano, bohužel jsem legálním vlastníkem jedné kopie Windows, která teď sídlí ve VMware.
Typicky rejpavý a vtipný článek o tom vyšel na The Register. Musím říct, že mě to pobavilo. Ať už je to sebevětší mezinárodní gigant, vždycky se nakonec ukáže, že jde o obyčejnou práci obyčejných lidí. Tentokrát firmy Firts4Internet, jejíž programátoři byli buď moc líní nebo moc hloupí na to, aby funkce začleněné v té slavné ochraně proti kopírování zvládli napsat sami...
Taak a máme tu pátek. Pochopitelně mám hodně času na blbinky, takže proč si netestnout GCC 4?
Existuje nějaký dobrý MVC framework pro PHP, který by se pokud možno co nejvíce podobal Ruby on Rails? Koncepce Ruby on Rails se mi totiž velmi zamlouvá, nicméně nechci se učit Ruby (a hlavně na žádném z běžných levnějších hostingů bych stejně neměl možnost Ruby používat).
Brouzdal jsem na disku a narazil na jeden svůj starý projekt. Něco přes 10k řádek v C++ a něco málo v Object Pascalu.
Po dlouhé době jsem měl relativně volný den. Využil jsem ho že jsem naistaloval na notebook Acer 2313NLM, Freebsd. Všechno proběhlo normálně, žádný problém. Až na jeden, který zřejmě je hardwarový, nebo možná softwarový.
Cestou do supermarketu u našich severních sousedů jsem úplnou náhodou našel Apple Store. Tedy neoficiální, ne nepodobný nedávno otevřenému Apple Center v Praze na Andělu. Jako zvědavec největší prozkoumal jsem celou jejich nabídku a hele, 512MB iPod Shuffle měli za 400 PLN brutto (~= 3000 CZK, podle kurzu). Protože v práci musím mít Windows, u nás stojí stejný nejméně 3500 korun a Apple má celosvětovou záruku (a kdyby ne, jsme přece v EU), neváhal jsem a teď už mi hraje v kapse.
Co na to (GNU/)Linux?
Ti, co věří na hvězdičky, to svádějí na Mars a Saturn. My ostatní hledáme vysvětlení, jak se dá. Jak už tady padlo, tento týden je opravdu příšerný. A co sakryš s ním?
Před nedávnem jsem byl upozorněn na poměrně zajímavý CMS systém Mambo. Řekl jsem si, že by nebylo od věci jej pořádně vyzkoušet. Instalace je poměrně triviální i pro naprostého laika a produkt je použitelný pro jednodušší webové projektíky a stránky, které vyžadují CMS.
Po přečtení článku o přehrávači Amarok jsem se rozhodl ho vyzkoušet v náročném provozu Jak to dopadlo?