Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Kdysi dávno jsem zde pokládal návrh na anketu Jaký používáte styl programování?
. Bohužel buďto zapadla, anebo obsahovala odkaz na příslušnou stránku wikipedie (odkazy v anketě tuším ničily layout stránky). Buď jak buď, anketa se nekonala.
Z již zmíněného dokumentu plyne, že se rozlišuje 5 hlavních stylů, přičemž poslední tři mi přijdou hodně obskurní . Jak jsem tak měl možnost vidět zdrojové kódy, tak převládá K&R a BSD styl odsazování, případně třetí varianta - náhodné odsazování.
Já osobně nejraději používám právě prvně jmenovaný, protože mi BSD styl přijde moc rozvláčný. Zde je příklad za všechny (musel jsem trochu přeformátovat, ztratil se mi prázdný řádek).
/* create a new empty operand */ rpcData* newData(void) { rpcData* aux = (rpcData*) malloc(sizeof(rpcData)); memset(aux, 0, sizeof(rpcData)); aux->references = 1; return aux; }
Tiskni
Sdílej:
case
. Tj. asi takto:
int foo(char* p) { int n = 0; while (*p) { switch(*p) { case '(': n++; break; case ')': n--; break; } p++; } return n; }
if ( ) { ... } else { ... }Pri velkych povazujem za vhodne patricne zdoraznit skoro prazdnym riadkom, kde ten if konci:
if ( ) { ... ... ... ... } else { ... ... ... ... }
Sice jsem sotva pára z programátorského ....., ale když už něco náhodou uplácám, pak jedině K&R. Jinak odsazuji, odsazuji, a znovu odsazuji všechno co se jenom odsadit dá a to vždy o dvě mezery. Kdo používá tabulátory je Barbar. S komentářema je to ale u mne bída. :~)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
int main(int argc, char** argv) { if(argc != 2) { // neco } else { while(1) { } .... switch(c) { case 1: .... break; default: .... } do { } while(1); for(int i = 1; i < 16; i++) { } } }
int ukazka() { if podminka then { udelej_tohle(); udelej_tamto(); } else { udelej_tudleto(); udelej_tamdleto(); } return(0); }
(0)
' je stejně korektní návratová hodnota funkce jako '0
'. Nebo tam klidně můžete napsat '(((0)))
' a bude to pořád totéž…
return (3, 2, 1, 0);
void fce( int cislo, char ** tt ) { if ( cislo >= 6 ) { do_neco( cislo, get_neco( tt ) ); } else { switch( cislo ) { case 'x': zajimave_cislo(); break; case 'a': zajimave_cislo( c ); break; } } }