Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi dávno jsem zde pokládal návrh na anketu Jaký používáte styl programování?
. Bohužel buďto zapadla, anebo obsahovala odkaz na příslušnou stránku wikipedie (odkazy v anketě tuším ničily layout stránky). Buď jak buď, anketa se nekonala.
Z již zmíněného dokumentu plyne, že se rozlišuje 5 hlavních stylů, přičemž poslední tři mi přijdou hodně obskurní . Jak jsem tak měl možnost vidět zdrojové kódy, tak převládá K&R a BSD styl odsazování, případně třetí varianta - náhodné odsazování.
Já osobně nejraději používám právě prvně jmenovaný, protože mi BSD styl přijde moc rozvláčný. Zde je příklad za všechny (musel jsem trochu přeformátovat, ztratil se mi prázdný řádek).
/* create a new empty operand */ rpcData* newData(void) { rpcData* aux = (rpcData*) malloc(sizeof(rpcData)); memset(aux, 0, sizeof(rpcData)); aux->references = 1; return aux; }
Tiskni
Sdílej:
case
. Tj. asi takto:
int foo(char* p) { int n = 0; while (*p) { switch(*p) { case '(': n++; break; case ')': n--; break; } p++; } return n; }
if ( ) { ... } else { ... }Pri velkych povazujem za vhodne patricne zdoraznit skoro prazdnym riadkom, kde ten if konci:
if ( ) { ... ... ... ... } else { ... ... ... ... }
Sice jsem sotva pára z programátorského ....., ale když už něco náhodou uplácám, pak jedině K&R. Jinak odsazuji, odsazuji, a znovu odsazuji všechno co se jenom odsadit dá a to vždy o dvě mezery. Kdo používá tabulátory je Barbar. S komentářema je to ale u mne bída. :~)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
int main(int argc, char** argv) { if(argc != 2) { // neco } else { while(1) { } .... switch(c) { case 1: .... break; default: .... } do { } while(1); for(int i = 1; i < 16; i++) { } } }
int ukazka() { if podminka then { udelej_tohle(); udelej_tamto(); } else { udelej_tudleto(); udelej_tamdleto(); } return(0); }
(0)
' je stejně korektní návratová hodnota funkce jako '0
'. Nebo tam klidně můžete napsat '(((0)))
' a bude to pořád totéž…
return (3, 2, 1, 0);
void fce( int cislo, char ** tt ) { if ( cislo >= 6 ) { do_neco( cislo, get_neco( tt ) ); } else { switch( cislo ) { case 'x': zajimave_cislo(); break; case 'a': zajimave_cislo( c ); break; } } }