Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Pokud tu sleduji diskuse na téma v čem všem je Linux lepší než jeden nejmenovaný OS, obecně v komunitě přezdívaný "Wokna, Widle" většinou se skvěle bavím.
Na sekci Hardware se podepsal čas a chybějící správce. Já hardwaru nerozumím :-), takže jsem naivně navrhnul strukturu a ta teď několik let různě přežívá. Naštěstí se nacházejí lidé, kteří ji chtějí vylepšit. Například tropikhajma navrhnul, jak rozčlenit CD a DVD mechaniky, Marek Stopka rozřadil Bezdrátové karty.
Práce na sekci Hardware je ale mnohem více. Spousta sekcí by mohla mít jiné členění, namátkou základní desky. Málokterá sekce má popis. Některé by mohly být přejmenovány. Až to bude v nějakém solidním stavu, budu moci vygenerovat tetxová URL, která dále zpřehlední tuto službu. A pak bude na čase sdílené vlastnictví, jako je to například u FAQ.
Nebojíte-li se práce a máte chuť se zapojit, zasílejte své vylepšení do bugzilly, produkt abclinuxu.cz, komponenta Obsah a struktura.
Musím se podělit o to, co zplodil můj kamarád Michael "xChaos" Polák:
Věřím, že kdybychom nechali mnoho miliard opic po mnoho miliard let náhodně bušit do psacích strojů, tak nakonec musí nastat okamžik, kdy zcela náhodně sepíší celé Shakespearovo dílo bez jediného překlepu.--------------
Update:
Tak strejda goodle sklamal a nakonec se ukazalo, ze tato veta neni puvodni a ze uz se kdesi vyskytla.
http://www.pismak.cz/dilo.php?num=107521Tak jsem byl prave mamcou "obvinen", ze se mi podarilo pomoci psani smsky aktivovat pipatka v Datartu. Polozme si otazku - jde to? Podle me ne, protoze by tim najednou ty pipatka ztratili smysl, kdyz by sli obelstit smskou. A nebo by kolem nich mobil vubec nefungoval, protoze by se rusili a mobil by se pokusil pripojit v pipatku (na displayi logo operatora - DATART- to by bylo celkem vtipny). Co si o tom myslite? Je to mozny nebo je to dalsi blud?
Tímto článkem chci podrobně a srozumitelně nápomoci při instalaci Apache serveru. Zdejší článek budu postupně modifikovat souběžně, jak Apache poroste (modules growing...)
Popřeji si hodně štěstí...:)
Tak teď vám názorně předvedu jak Microsoft zasahuje do školství, i když asi nepřímon ale zasahuje. Chodim do prváku na SPŠE v Úžlabině do Technického lycea. Když jsme ve výpočetní technice probírali DOS, tak to bylo OK. Ale když jsme se učili o soubourových systémech a jediné co nám učitel řekl za druhy bylo samozdřejmě FAT a NTFS.
Neskutečně mě vytáčí hlášky typu "Příkazová řádka zemřela s DOSem" apod. Za prvé příkazová řádka DOSu bylo nedochůdče, které mělo naprosto dětinské nedostatky a za druhé na produktech jisté firmy M$ je vidět, že ač tvrdí jak je jejich systém klik-cvak super, příkazovou řádku stejně implementují a dokonce v novějších "systémech" přidali další (na unixu dávno zcela běžné) vlastnosti, jako třeba historii.
Dle mého názoru je velká škoda, že Linux není příliš rozšířen, protože je podle mě daleko stabilnější a práce s ním je příjemnější a jednodušší. Škoda, že ho nevymyslel Microsoft, alespoň by ho teď měl skoro každý, kdo by vlastnil počítač.
Včera jsem se poukoušel programovat takovou jednodouchou aplikaci s vlákny ve Visual Studiu v c++.
Přikládám zde link na forum,z kt. přesouvám diskuzi do lama_log blogu - Python, JAVA? Pro radost ci profesionalne?
Dost dobře nechápu na abičku důvody hodnocení článků, či blogu. Komu co mají vlastně ukázat. Autorům článků a autorům blogů, kteří píší své příspěvky pravděpodobně bez nároku na honorář
V posledných dňoch skončila niekoľko zaujímavých konferencií a vyšlo zopár dobrých článkov na toto téma. Takže toto bude asi len jeden z mnohých pohľadov na vec, možno jeden z tých, ktorí to nevidia až tak optimisticky.
Zrovna procházím a zařazuju různé zápisky a narazil jsem na poznámky k PAMu, třeba se to někomu bude hodit...
Tak jsem si nainstaloval nový Aurox. Vypadá skutečně nádherně, ale ejhle je tam i jedna "Chybka"
Před pár týdny jsem narazil na zprávu o novém operačním systému od Microsoft Research jménem Singularity. Mělo to být něco nového, bezpečného, navrženého od nuly, žádné tweaklé Windows ani Unix. Neodolal jsem a vrhl jsem se na studium příslušného reportu. Předpokládám, že ne každý má dost času a chuti číst takové reporty, tak přináším pár postřehů.
Možná je to jen u mně, možná se mi to jen zdá, ale řekl bych, že ImageMagick je celkem pomalý. Zkoušel jsem convert -monochrome na naskenované PNG a řekl bych, že IrfanView to kdysi dělal podstatně rychleji... To samé -rotate 180, taky to trvalo celkem dlouho.
Dnes jsem započal s instalací českého prostředí do KUBUNTU - bohužel k mé smůle vlastním verzi 5.04, a chyba v instalaci mi nedovolila nastavit češtinu.
Pokud se chcete zapojit do neustálé snahy zlepšovat Abíčko a udělat z něj nejlepší linuxový server na světě, máte možnost. Právě jsem uvolnil zdrojáky pod licencí GPL. Je to výsledek čtyřleté práce, mnoha tisíc hodin usilovné práce.
Poslední dobou intenzivně využívám p2p sítě. Ta z nich, kterou používám nejvíce, téměř výhradně, je optimalizovaná pro přenos větších souborů. Data, která nám chce někdo dát k dispozici ke stažení najednou, protože spolu tematicky souvisí, nicméně z nějakého důvodu jsou původně obsažena v mnoha souborech, tím pádem můžeme často najít v podobě archivů.
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
V říjnu si polští voliči vybrali nového prezidenta, ultrakonzervativce Lecha Kaczyńského. Je to představitel myšlenkového proudu, vymezujícího se proti homosexualitě, proti potratům, proti drogám, proti všem anarchistickým a levicovým organizacím, proti kontrolní roli evropských institucí, proti současnému obecnému chápání občanských svobod. Myšlenkového proudu, otevřeně se hlásícího k ideologii katolické církve, orientujícího se na spolupráci s Bushovými USA a prosazujícího obnovení trestu smrti. Viz tady a tady.
Nedávno, při diskusích na téma LGPL, tu zazněla důležitá myšlenka - totiž, že najít hranice dosahu GPL (ve smyslu "co všechno je odvozené dílo") není vůbec jednoduché. Co člověk, to názor. A někdy ty rozdílné názory pěkně komplikují práci.
Včera jsem psal, že jsem si naistaloval NetBSD a že mi jde i česká klavesnice. Jo jde, ale jen v X. Na BSD a Linuxu mě baví především nevypočitatelnost, kterými se vyznačují jednotlivé OP či distra.
Tak jsem opravil pár chyb z minulého zápisu. Ankety už mohou přidávat ke svému blogu i obyčejní uživatelé, v RSS je vygenerován soubor pro ankety a hlavně předělal jsem stránku s přehledem změn v dokumentech. Je tam teď celkem intuitivní třídění. Pokud se tedy chcete zapojit do tvorby online učebnice Linuxu, najděte si prázdný dokument a pište.
Delší dobu přemýšlím nad ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"
(pro neznalé Gentoo: prostě testing/unstable větev). Nebylo by to špatný, musel bych dávat pozor na důležitý balíky (zřejmě bych zapl FEATURES="buildpkg"
, kdyby se náhodou podělalo něco kolem kompilátoru, abych se měl k čemu vrátit).
Už i mne postihla závislost po Harry Potterovi. Po letech, kdy jsem ho přehlížel a nevnímal, jsem skoukl tři díly na DVD a přečet další tři díly v knížce.
Nebudu k tomu psat zadny komentar, to snad ani nejde. Jenom snad, ze je to ve slovencine, je to z roku 1980, je to moc moc moc pekny a snad i vtipny (z pohledu dnesniho cloveka). http://security-portal.cz/clanky/windows-11.html
Dlouho jsem přemýšlel jestli otevřu tento blog nebo si raději seženu potřebnou literaturu. Zajímalo by mě jakým způsobem řešíte zabezpečení svého počítače a teď nemyslím serveru, ale domácího desktopu. Zda Vám k tomu stačí jenom nastavený firewall (v mém případě používám Firehol s client all accept
) a nebo máte další vychytávky např. antivirus clamav atd.