Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

na druhou stranu, alespon muzu pracovat a nebudu tu celej den flamovat
fasismus je stejny jako kazda jina ideologie-samotna myslenka neni spatna...
musim rikat jeste neco, nebo jsi pochopil, ze nektere ideologie JSOU zrudne, abych tak rekl by default?
P.S. Fasisti a nacisti zabili zhruba o jeden rad min lidi nez komousi.
Nejen Ransdorf, který má sice v hlavě ohromný množství faktů, ale nějak moc kreativní není.
Ale třeba takový E. Bondy (PHDr Z. Fischer CSc; autor Dějin filosofie, Utěchy z ontologie, Buddhy a mnoha dalšího) Ten toho ví hodně moc a umí s tím pracovat (když chce). A je obdivovatel Marxe. S tím že tvrdí, že Marxe jako filosofa nikdo nezná, ale každý se k němu vyjadřuje (já taky neznám a tak mlčim). "Bondy: Nikdo o mně neví, že jsem marxista levý" .
michas jabka s hruskama. Fasismus od zakladu sel ruku v ruce s rasismem atd. Pravdou je, ze je to taky ideologie, ale cela postavena z zvracenych zakladech.
Ja mel na mysli komunismus vs kapitalismus atd., kdy se nejaka (sama o sobe dobra) myslenka, zneuzije k realizaci osobnich zajmu.
Je zvlastni, ze o techto levicovych hlupkach psal i Solzenicin, oni pry dokonce i v gulagu verili, ze rudy system je spravny, a jen jejich soudruzi, kteri je poslali ma smrt udelali chybu...
Problem je v tom, ze ultralevicacky nacismus, ktery, jak sam rikas, je postaveny na zvracenych zakladech a je rasisticky, zabil desetkrat min lidi nez ten tvuj mirumilovny komunismus, ktery hlasa tridni nenavist a boj mezi lidmi, kteri neco maji a tema kteri chtej jen krast...to posledni, co by bolsevik od slusneho cloveka chtel je prace, on chce penize, dum, statek, auto, praci, kterou mu podnikatel nabidne rika vykoristovani proletaru.
bolsevismus stavi cloveka proti cloveku, posiluje nenavist a vychazi ze zavisti a tridniho boje
A, levicovy idealista. Dalsi hlupak co si mysli, ze muze byt komunismus s lidskou tvari, bez vykachlickovanych muciren a soudruhu grebenicku....nemuzeale pokud to prevedeme do sveta software, pak to bez muciren a soudruhu grebenicku jde...
... a vubec nejsem zastance levice, jen se snazim chapat ideal prevedeny do sveta SW...
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;nerozkradl jsi majetky zivnostniku a sedlaku, kteri cely zivot (nebo cele generace) poctive pracovaliJa mam takoveho sedlaka mezi predkama, ano je to muj pradeda, a pokud bych ho dostal do ruky, rozmlatil bych mu hlavu kamenem. Byl to poctivej sedlak, kterej celej zivot (cele generace) poctive pracoval, pak nekde na mezi ojel nejakou devecku, te se narodil muj deda, sedlaka to nezajimalo, prababicka brzo na to umrela. Dedu si prehazovali asi od 3 let jako horkej brambor pribuzni. Nikde se dlouho nezdrzel, nikdo ho nechtel. Dekuji ti sedlaku.
Proste nemam rad, komunisti svine, sedlamkum sebrali majetek, ty byli hodny, emigranti hodny, levicaci zly.Sebrání majetku sedlákům bylo obecně špatné. Bez ohledu na to, jaký ten který sedlák byl. Pokud páchal něco špatného, měl za to být potrestán - a ne, že se sebral majetek všem bez rozdílu. Jinak na reálném socialismu (nejen) u nás byly i jiné zrůdnosti: třeba trestání dětí za skutky rodičů, trestání za názory, mohutné politické procesy atd.
spravne... ovsem v podledni dobe slychavam dost casto, ze open source je komunismus... pojdme tedy spolecne najit zpusob, jak tento vyrok argumentovat...
:-O
Musím ale uznat, že OpenSource se dost blíží spíše k anarchizmu. Každej si dělá co chce a jak chce. Vývoj je sice zaručen, ale protože není řízen, je strašně pomalý a neefektivní.To je to zásadní: základní pilířem bolševismu (komunismu) je právě centralizované řízení.
Vývoj je sice zaručen, ale protože není řízen, je strašně pomalý a neefektivní.Tohle když jsem přečetl, musel jsem si počítat do dvaceti, abych sprostě nenadával. Linux se vyvíjí pomalu? A co Windows s prohlížečem, kterej umí ho*no a startuje dýl jak Konqueror, kterej už dnes podporuje CSS3 (z toho, co už vyšlo). Po kolika letech ještě neumí XHTML - rád by to stáhnul. Dále tu máme nápovědu. Srovnej si man s vaším Centrem pro nápovědu a odbornou pomoc. A takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Zkrátka si děláš z huby záchod.
Nějakou formu splolečného vlastnictví najdeme u skautů, mnišských řádů, čundráků, sportovních klubů, v zahrádkářských koloniích...
Komunismus. Tedy Soft ML (Mrax-Leninský) hlásá nutnost svržení buržoazie. A to bojem se zbraní v ruce a následné převzetí výrobních prostředků a veškerého bohatství dělnickou třídou. Zdrojový kód číst neumím, ono se v něm něco takového píše? Asi ne, co. (smajlík)
Komunisticko-socialistické centrální plánování. Pokud něco, tak by ho Linux trošku potřeboval.
Vláda jedné strany? To snad také ne.
Trochu míň mimo mísu mi přijde ono předhazované sektářství. Každé hnutí, pojem má v sobě nebezpečí inverze do něčeho nepěkného. Herbert Marshall McLuhan na vysvětlení vymyslel "čtveřice" a Václav Bělohradský to v eseji o hnutích, postmoderně a podobném docela pěkně použil. I samotné nadšení se může zvrhnout ve fanatismus. Ale nemusí!
Čítali ste niekedy Filozofiu Slobodného softvéru? Ja o tom pochybujem, vedel by ste, že nikdo nemusí nič zdielať. Tomu, čo Vy nazývate Xyz, sa správne hovorí sloboda.
Ak napíšete program P a nikomu o ňom nepoviete, je to Slobodný softvér. Nikdo Vám nebráni ho spúšťať, rozširovať a prispôsobovať si ho a nikdo Vám nebráni ho ďalej rozširovať... aj napriek tomu, že to nerobíte a s nikým ho _nezdielate_!
Láskavo prestante síriť FUDy! A autor, nech nabudúce _jasne_ vysvetlí, že ide o karikatúru! Zbytočne vznikol flame.
Tiskni
Sdílej: