Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem (a nemučte mě, jestli plácnu kravinu, moc o tom nevim), zajímalo by mě, jak by to bylo v linuxu s instalací fontu do nějakýho font serveru (mám ten dojem, že to už se dneska nepoužívá). Myslim, že by to minimálně skončilo restartem jednoho démona, ne-li celejch Xek. Proč o tom mluvim? Z toho, co se musí provést, aby novej font ve Windows fungoval, se mi zdá, že Windows asi používaj něco více či méně vzdáleně podobnýho fontserveru.Já sem včera přidával nějaké fonty z Windows do FC4 a bylo to celkem jednoduché. V adresáři /usr/share/fonts sem vytvořil adresář windows, do něj nakopíroval patřičné ttf soubory, nastavil práva a poté spustil fc-cache a to je vše. A musím říct, že Fedora používá xfs (X font server) a nemusel jsem ho nikterak restartovat. A i kdyby ano tak napíšu service xfs restart a je to. Jinak Fedora má v Nautilusu implementované nějaké rozšíření (tuším že když se do jeho adresního řádku napíše fonts:// ), pomocí kterého si své fonty může instalovat i obyčejný uživatel.
Rozhodně pak stačí jen znovu spustit programy, v kterých je nové písmo potřeba.Tak to mi tedy nešlo... Asi jsem zapomněl hacknout registr.
kill -1 1(sighup init :)
Restart PC by samozrejme byl pomerne trapny, ze :)Ehm, te blbec chce abych to restartoval, když po startu najde, že mám myš v USB. V Linuxu jí stačilo jen zastrčit a už jela.
/etc/X11/XF86Config
, /etc/X11/xorg.conf
).
/etc/init.d/xfs restart
I kdyz nevim, jestli to bylo nutne.
Hank
mkfontscale
a mkfontdir
se hodí. Ještě se hodí fc-cache
pro ty, které jedou přes FontConfig. Nicméně bych se nedivil, kdyby se třeba fc-cache
spouštělo v některých distribucích automaticky.