Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Kdo zrovna není ve firmě, ale je na Internetu, může pocítit potřebu něco udělat v intranetu, co zvenčí nejde. Třeba se podívat do interního telefoního seznamu, žeano. K tomu právě slouží VPN. S trochou ledabylosti lze říct, že VPN server je virtuální modemový server. Klienti se k němu připojí odkudkoliv místo telefonní linky takovým šifrovanýn tunelem po Internetu. Do toho tunelu klient všecko routuje protokolem PPP. VPN server mu to routuje do intranetu. Zkusili jsme si open sourcový produkt Poptop . Co myslíte, jak to dopadlo?
Tak mě kamoš požádal o nový Mandrake, že už má starou verzi. Protože se mi nedařilo najít torrent (jak jsem později zjistil, tak klíčová slova Mandriva 2006 torrent
nebyly ty nejlepší), jal jsem se stahovat z ftp.linux.cz.
Co se škádlívá, to se rádo mívá. Znám spoustu párů, které jsou občas jak hrdličky, jindy po sobě házejí talíře. To ale není nic pro geeky - my se pošťuchujeme po síti.
Kdysi dávno, snad 15 let tomu, jsem četl jednu detektivku. Moc se mi líbila. Rád bych si ji opět přečetl, ale mám malá problém - nepamatuji si, jak se jmenuje. Třeba mi pomůžete.
Rovněž jsem kdysi dával návrh na anketu, který pravděpodobně neprošel ze stejného důvodu, tak stejně využiji prostor v blogu
Kdysi dávno jsem zde pokládal návrh na anketu Jaký používáte styl programování?
. Bohužel buďto zapadla, anebo obsahovala odkaz na příslušnou stránku wikipedie (odkazy v anketě tuším ničily layout stránky). Buď jak buď, anketa se nekonala.
Tak jsem si udělala jasno, jaký je vztah postscriptu a PDF. Pokud by v tom někdo taky podobně jako já dosud tápal, tak se mrkněte sem.
Tiež som sa stretol s problémom podpory multimédií v SuSE 10, v Mandrake som tento problém nikdy nemal no môj prechod na SuSE bol určite správny krok. Kvôli licenciám nemá v sebe SuSE zapustenú podporu prehrávania hudby a videa /väčšiny formátov/.
Zcela nedávno jsem zavrhl a naprosto opustil KDE. Objevil jsem dva mazané window-managery jeden se jmenuje Fluxbox a druhý Xfce4. Musím říct, že preferuji ten druhý.
Tak jsem se docetl, ze M$ otevre formaty M$ Office dokumentu. Cin jiste zasluzny. Ale kdyby tu nebyl maly hacek. Jak pisi Financial Times, jedna se pouze o formaty M$ Word, M$ Excell a M$ Powerpoint. Ale co treba Access, Visio, Publisher a jine? No, ale budme radi aspon za toto. Nemusi prset, staci kdyz kape, ze?
Hledal jsem neco na spravu MySQL databaze, co by nebylo phpMyAdmin, nebot zatim nemam na localu nahozeny apache/php (a ani se k tomu nechystam) a na muj serverik druhyho admina davat nebudu. A narazil jsem na tohle. Podle screenu to vypada jako MSSQL query analizer, podle popisu by to mohlo bejt i zajimavy. Znate to nekdo? Je to opravdu tak peknej soft jak si myslim? Jediny o co mi jde abych pres to mohl zadavat SQL dotazy, videt vysledky pripadne si s db trochu pohrat.
Jedna otazka - je niekde nejaka stranka pre najhorsi web?
Mam jedneho adepta www.martico.sk
Jako každý správný milovník eye-candy si nemůžu odpustit jednou za čas publikovat svoje desktopové screenshoty Vše je foceno pod KDE 3.5 RC1 a mám celkem 2 oblíbené kombinace stylů (+ 1 novou navíc), které se mi osvědčily a už je (s menšími obměnami) používám cca půl roku, možná i déle. Koukněte se, třeba se vám bude některá z nich líbit
Právě jsem si projížděl hw konferu a narazil na odkaz na GNOME. Docela sem se divil, protože tam mají GNOME, GNOME12 a dokonce i verzi 485 a vše za docela rozumné peníze...
Posledni dobou se nejak menim ...)) uz me nebavilo poslouchat ty hrozne zvuky v liteicq nebo kopete a tak jsem si nainstaloval centericq a musim rict ze jsem nadmiru spokojen. Rovnez pozoruji ze i vypalovani treba pres takove cdw je pro me pohodlnejsi - svym zpusobem nez pres k3b :)
Pochopitelne nesmim zapomenout na muj emacs a jeho doctora :) a to je docela oddychovy "pokec"...Vsem milovnikum RTS a Linuxu (jako treba mne) se blyska na casy. Wildfire Games, kteri se proslavili modifikaci pro fenomenalni Age of Kings a datadisk The Conquerors s nazvem Rome at War zacali vyvijet hned dve zbrusu nove 3D strategie. Jelikoz je mezi vyvojari nekolik Linuxovych nadsencu padlo rozhodnuti udelat tyto hry v OpenGL a taky nativne bezici v Linuxu (takze odpada wine apod).
Protože se mi zdá, že je to tu prakticky samý programátor či síťař (a občas i nějaký ten matematik), rozhodl jsem se udělat anketu o zastoupení lidí studujících či už přímo pracujících v oboru přírodních věd. Prosím všichni již vystudovaní či ještě studující chemici, fyzici, biologové, atd. hlasujte. Snad nás tu není až zas tak málo
Přišla mi poštou moje kartička registrovaného dárce krve a koukám, že je na ní mimo jiné i napsáno, že mám získávat dárce mezi svými přáteli. Tak jsem se rozhodl popsat svou zkušenost do blogu. No, nejsem si jist, jestli je to ten nejlepší způsob, publikovat "agitaci" na portále o Linuxu, ale myslím si, že do opravdu nebezpečných zpráv tohoto typu to má daleko. Kdyžtak mě proprdněte v diskuzi pod zápisem.
Ve Windows to vypadá jasně. Je definována hierarchie proměnných a listy mají zapsány konstantní hodnoty typu string, číslo atd. Program napsaný v některém podporovaném programovacím jazyce si pomocí knihovního volání může přečíst hodnotu některé registrované proměnné. Taky může v registrech něco měnit. Kdesi jsem čtl, že výhoda linuxu je, že žádné registry nemá a konfigurační soubory si může editovat každý jak chce, ne nějakým přiblblým regeditem. Pro programátora to rozhodně výhoda není - kromě svojí aplikace si musí naprogramovat ještě syntaktickou analýzu a diagnostiku konfiguráku. Není to výhoda ani pro nevinného uživatele, protože diagnostika konfiguráku je samozřejmě vždy odfláknutá, chyby to neohlásí a udělá to něco jiného.
Pamatuji si tu hospodu před několika lety. Příjemné prostředí, rychlá a profesionální obsluha, příjemní hosté. Natolik příjemné prostředí, že Vás samotného kultivovalo. V záplavě zaplivaných paluší v okolí skutečná oáza.
Poměrně dlouho jsme odolávali a odmítali všechny zprávičky, které se týkaly Microsoftu. Mnohdy to přineslo rozzlobené reakce jejich zadavatelů, kteří byli přesvědčeni, že ač o Microsoftu, přesto měly jejich zprávičky dopad i na Linux a/nebo open source (a proto měly být vydány).
Naším argumentem bylo a je, že zprávičky týkající se MS na abclinuxu.cz nepatří prostě proto, že jsme portál se zaměřením na Linux/UNIX a FLOSS - ne všeobecně na obor IT - kromě toho většinou končí zbytečným flamem. Mnohokrát jsme opakovali, že toto odmítání není založeno na nevoli vůči MS - ostatně, většina těchto zpráviček MS spíše kritizovala.
Uvažujeme však o posunutí této hranice. Začali jsme schválením dnešní zprávičky Microsoft otevře formáty Office! - vliv na open source tam nepochybně je. Textové procesory (OOo, KWord, AbiWord, ...) budou moci implementovat kvalitní podporu těchto formátů, což může pomoci linuxovému desktopu.
Pomozte nám najít rozumnou hranici.
Je důležitá lokalizace?
Angličtinu docela zvládám, nabízím pomoct či spolupráci...
Pobídkou je projekt Neoficiální průvodce UBUNTU.. - odkaz
Poslední dobou chodím čím dál, tím později spát. Ať už je to proto, že mám rád svý Gentoo (ať už dávám dokupy php, aby jel apache, nebo hraju Enemy Territory) /přísahám, že když jsem měl Windows, už jsem neměl co dělat, znáte to - někteří .../, nebo proto, že si říkám, že ještě chvíli, pak se ukáže, že jsem zapomněl na tohle a támhleto a najednou je vlastně už ráno. Kolem 2/3 hodiny. Někdy je to taky tím, že nemůžu usnout, protože jsem si přes víkend stihl zvyknout. Zrovna třeba včera a dneska.