Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Právě zveřejněné statistiky z oblasti boje proti drogám se v zásadě nijak neliší od těch z minulých let. Stručně řečeno, užívání drog bují, dealerům je hej, policie zachytí naprosto mizivé množství. Podle policejních odhadů má až 40 % veškeré kriminality něco společného s drogami. Přesto se dál vezeme do pekla.
Google je můj přítel a věrný pomocník. Ale někdy se chová jak bestie převlečená za kamaráda .o)
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Momentálně si hraju s vylepšováním svojí klávesnice, akorát mi to moc nejde. Už jsem strávil tejdny různým zkoušením (no, nemám na hraní celý dny, proto tolik), až jsem uznal, že je nutný vědět, co se mezi klávesnicí a PC vlastně děje, protože podle teorie to prostě nefungovalo.
Tak jsem se rozhodl podruhe zkusit rozchodit FreeBSD. V GNU/Linuxu se orientuji pomerne solidne, tak jsem si rikal proc nepricichnout take k necemu jinemu. Clovek se porad uci. A proc podruhe? No, protoze posledne, kdyz jsem to zkousel, mi zamrzal notak (Acer TM-4601LCi) a nasledkem rebootu se rozsypal filesystem tak, ze jsem na nejaky cas prisel o chut.
V Košiciach sme dodnes nemali žiadne stretnutia užívateľov Slobodného softvéru. Prvé stretnutie bolo pre mňa jednoducho sklamaním, ale nie porážkou. V tomto zápise zhrniem, čo sa stalo a čo s tým mienim urobiť.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Jsem jeden z bláznů, kteří jsou do školy v tričku i když mrzne a podobně, ale tohle je hrůza...
Nevím co to se mnou je, ale je mi prostě zima. Nikomu jinýmu - ani mojí mámě, která vždycky mrzne - není taková zima jako mě. Mám pořád studený ruce ať dělám co dělám. Nemůžu mít náhodou zimnici? Nesnáším zimu, je to hnusný roční období. Dříve to šlo, to mě ještě bavilo bobování a neměl jsem Linux, ;) ale teď je to hrůza. Desetikilová bunda, čepice... prostě hrůza.
Máte někdo rádi zimu? Proč proboha?
UPDATE: Mrznou mi i nohy. :(
Update z 29. 8. 2006: Já byl tenkrát vůl ;-)
Update z 10. 1. 2007: No, možná ani ne...
Používám notebook a zvykl jsem si, že se nemusím nikam otáčet, abych měl ruce na klávesnici a přitom se díval na monitor. K tomu mám ještě po ruce myš, protože mi vpravo nepřekáží blok šipek a numerická klávesnice.
Návodů na připojení se přes GPRS pod Linuxem se na webu válí myslím dost. Ale co v případě, že máme terminál/telefon pouze se sériovým (RS 232) rozhraním a počítač/notebook pouze s USB porty? Není to o nic složitější.
Musím se připojovat z woken. Protože Telecom ma své předpisy, Contactel má své předpisy, a já se stěhuji, zbyl mi jen Eurotel, který mi půjčil kamarád, neb pro něj momentálně nemá využití.Tkže minimálně měsíc se s tím budu votravovat. . Pokoušel jsem se sice připojit Linux, ale ač jsem pečlivě opsal návod na netu, který jsem vygooglil, tak nic. Ono to jde dost mizerně se připojit i ve woknech a velmi často si připadám jako za starých časů dial-up. kdy mi to věčně vypisuje milou hlášku "vzdálený počítač nepřipojen" Jo jo samá radost. Musel jsem na svůj milovaný notebook naistalovat wokna. Ach jo.Zkusím ještě připojit Slackware, ale nevím nevím.Možná to chce mít štěstí abych chytil čas, kdy to bude v chodu. Pak se třeba i povede. Litujte mě všichni -))). Nikdy, tedy do doby než se celé slavné CDMA trochu zlepší si to za ty peníze nepořídím.
Doteraz som si myslel, že školy sú tu na to, aby nám dali vedomosti potrebné na úspešné presadenie sa v pracovnom živote. Ale teraz vážne pochybujem... Veď posúďte sami...
Můj zaměstnavatel hledá člověka na pozici Release engineer. Je to pozice vhodná pro lidi, které baví něco nastavovat a konfigurovat. Dostane se k nejrůznějším operačním systémům, od Linux přes Windows až po Solaris. Počet podporovaných platforem roste, tudíž do sbírky přibývají další zajímavé kousky.
Součástí práce je ladění a spouštění skriptů, konfigurace XML souborů (hlavně apache ant), hrátky s CVS, případně i programování instalátorů. Nebudu vás unavovat výpisem různých benefitů, není krátky :-). Chcete-li vědět více, napište mi.
Přečetli jste si rozhovor s výkonným ředitelem Eurotelu pro strategii a rozvoj produktů?
Nějak mi pořád uniká pointa mobilních sítí 3G. Povídá se o nějakém stahování hudby a videa. Ale už vůbec netuším, jak se to bude provádět? To jako že tam nacvakám "The Wall, Pink Floyd" a ono si to bůhvíodkud stáhne album a přehraje? Nebo nacvakám Pelíšky a poběží mi film?
Slibují rychlost 2 MBit/s a časem až 7.2 MBit/s. Ovšem silně pochybuju, že si to připojím k notebooku a stáhnu si kompletní instalačku Debianu.
Já vím, jsou to naivní představy. Na takové featury si budeme muset ještě hodně dlouho počkat.
Koupil jsem si nový mobil (SonyEricsson K300i) s vestavěným "foťáčkem". Abych si mohl to, co z něj leze, prohlídnout v plném rozlišení, tak to chce dostat fotky z mobilu do počítače.
Jen drobnosti: ve vyhledavacim modulu do Mozilly neni definovano kodovani, hodnoceni blogu meni timestamp, Lepší přesměrování při vložení ankety a tydenni prehled by nemel pouzivat relativni datumy.
Vedení České pošty má plná ústa frází o tom, jak se pošta stává moderní firmou, poskytující kvalitní služby. Bohužel, realita nutného kontaktu se službami České pošty mi říká něco jiného. A není to vůbec lichotivé.