E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Hvězdné datum 2.6.14
S přechodem na Fedoru core 4 se objevily menší komplikace ohledně ACPI. Již jsem našel několik diskuzí, které se zabývaly obdobným, ne-li stejným problémem, ale neúspěšně.
Začnu trochu od lesa. Ve Fedoře (ostatně jak určitě i v jiných distrech) se automaticky spouští daemon crond. To je v pořádku. V notebooku (ACER 1520), na kterém mi Fedora běží, je procesor AMD, u kterého je možné dynamicky měnit frekvenci. To je v pořádku.
Problém se objevil tehdy, když jsem v pohodlí svého domova pročítal wikipedii :) a crond začal spouštět naplánované úlohy (např. vytvoření whatis databáze atp.). Procesor se vytížil na 100% a frekvence se přetaktovala na nějakých 1.8 GHz. To je v pořádku.
Co v pořádku nebylo, že se procesor nezačal chladit, přehřál se a systém zareagoval při teplotě 90 stupňů vypnutím. To vypnutí je samozřejmě v pořádku :)
Ta pohádka o crond a wikipedii je sice pravda, nicméně procesor lze vytížit i jinak (komprimací, kompilací, atd.), a to je trochu problém.
Fakta
/proc/acpi/fan
- prazdný
/proc/acpi/thermal_zone
- 2 zóny: THRC, THRS
THRS se chladí, teplota kolem 50 stupňů
THRC se nechladí
# cat /proc/acpi/thermal_zone/THRC/trip_points critical (S5): 97 C passive: 90 C: tc1=2 tc2=5 tsp=300 devices=0xffff8100018b66c0
Je zřejmé, že když passive je nastaveno na 90 stupňů, tak se chladič nezapne.
Je možné toto nějak změnit?
Ve WinXP je vše v pohodě :(
Zoufalá situace vyžaduje zoufalé činy
Byl jsem donucen si napsat skript, který zjišťuje aktuální frekvenci procesoru, je-li tato vyšší než 800 MHz, tak jej skript podtaktuje zpět na 800 MHz, tuto frekvenci lze totiž uchladit pasivně. Prozatím mohu provádět alespoň zálohu dat, aniž by se mi počítač vypnul ...
Tiskni
Sdílej:
$ cat /proc/acpi/thermal_zone/THRM/trip_points critical (S5): 100 C passive: 92 C: tc1=2 tc2=5 tsp=300 devices=0xcffeefc0 active[0]: 100 C: devices=0xc1273860(jediná
thermal_zone
, celeron 850 MHz) Větráček spíná při maximálním zatížení pomocí běžných programů na 77 ˚C a ustálí to po chvilce na 71 - 72 ˚C, pokud na to pustím burnP6
, tak vyletí až na 82 ˚C a ustálí se někde kousek pod 80 ˚C.
Navíc má příjemně "inteligentní" řízení - spíná se až když opravdu musí, potom když zátěž povolí, tak zvolní, potom zase přidá a srazí teplotu někam k 55 ˚C a pak se teprve úplně vypne.
cat /proc/acpi/thermal_zone/THRM/trip_points critical (S5): 100 Cje to Pentium M 1.6GHz, v klidu ma ~77C, pri zatezi max 102C. Rad bych veril ze to akorat ACPI spatne cte (resp. treba spatne zkalibrovany cidlo), protoze aby CPU stabilne bezel na 102C i delsi dobu (kompilace X a podobne - je to Gentoo, takze si uzije :) je docela podezrele...
<pre>
. Kdo se v tom má vyznat.