Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V poslední době mám pocit, že si se mnou moje oblíbená distribuce začíná pěkně pohrávat.
Občas přijdu (no přijdu, spíš jsem na to upozorněn) na skvělou věc, jakou je deltup. Pokud byste to náhodou neznali, tak se jedná o systém, kdy se místo nových balíčků tahají pouze binární patche. Něco ve stylu inkrementálních updatů nového Firefoxe, ale, jak je v unixech zvykem, tohle je přímo v systému, takže se o to nemusí každá aplikace extra starat. No a nastavit to podle step-by-step HOWTO nebyl problém a všechno fungovalo bez problémů.
Dalo by se říct, že deltup dělá práci za distributory. Například v Portage je podpora pro patche od samého počátku (tuším), ale nikdo je nevytvářel a tak jsme všichni stahovali balíčky celé znova.
Potom ale přišla rána,
amarokapp: error while loading shared libraries: libFLAC.so.6si stěžoval můj přehrávač. Pan google našel odkaz na fórum, podle něhož jsem měl zamaskovat
media-libs/flac-1.1.2
a použít starší verzi. Což jsem udělal.
amarokapp: error while loading shared libraries: libFLAC.so.7Tak to si snad někdo dělá srandu! Pro jistotu jsem překompiloval amarok, ale chyba byla stejná. Proto jsem zrušil masku
flac-1.1.2
a nainstaloval je zpátky. Číslo knihovny se opět snížilo na 6. Proto jsem zkusil revdep-rebuild
(nemohou tam mít blacklist balíků, co nemají kontrolovat - openoffice-bin, opera a podobně?). Ani ten nepomohl, takže jsem jednoduše udělal symlink z libFLAC.so.7
na libFLAC.so.6
a je to.
Další a velmi nepříjemný šok mi přichystal Gentoo Handbook. Protože jsem kamošovi pomáhal s instalací Gentoo, řekl jsem, že budeme postupovat přesně podle hb. Takže jsme krok za krokem instalovali a při kompilaci jádra jsem měl divný, ale velice silný pocit, že jsme nějaký důležitý krok vynechali. Zuřivě jsem proto prohledával český a pro jistotu anglický i handbook, ale nic jsme nevynechali a nezapomněli. Posléze jsem přišel na to (repsektive mi to bylo sděleno), že v handbooku chybí důležitá kapitola o bootstrapingu a kompilaci základního systému. Naštěstí jsme začali ze stage2 a emerge -e world
stačilo.
Tak chyba byla u mě, nečtu pozorně Handbook a ani nesleduju newslettery
Tiskni
Sdílej:
Další a velmi nepříjemný šok mi přichystal Gentoo Handbook. Protože jsem kamošovi pomáhal s instalací Gentoo, řekl jsem, že budeme postupovat přesně podle hb. Takže jsme krok za krokem instalovali a při kompilaci jádra jsem měl divný, ale velice silný pocit, že jsme nějaký důležitý krok vynechali. Zuřivě jsem proto prohledával český a pro jistotu anglický i handbook, ale nic jsme nevynechali a nezapomněli. Posléze jsem přišel na to (repsektive mi to bylo sděleno), že v handbooku chybí důležitá kapitola o bootstrapingu a kompilaci základního systému. Naštěstí jsme začali ze stage2 a emerge -e world stačilo.Nejak se mi nechce verit, ze jsi fakt cetl handbook, kdyz jsi instaloval ze stage2
Ušetří to až děsivý objem stažených dat.Jo, to jo.