abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Víza do USA budou dál

    11.12.2005 16:01 U hufhendra | hufhendr | Linux | Přečteno: 4619× | Komentářů: 89, poslední 6. 4. 2006 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Právě jsem zaslechl na ČT24 zprávu, která mimo jiné oznamovala, že víza do USA pro občany ČR nebudou ani v příštím roce zrušena. Nevratný poplatek za podání žádosti o vízum je 100$.


    Dummy blog

    11.12.2005 11:54 Joseho_blog | jose17 | Komentářů: 8, poslední 13. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (6 hlasů)

    Text blogu bol zrušený užívateľom.

    Neovo F-419

    11.12.2005 11:06 Blog... | David Watzke | Hardware | Anketa | Přečteno: 3369× | Komentářů: 25, poslední 8. 9. 2008 | Hodnocení: 56 % (6 hlasů)

    Ve čtvrtek mi táta koupil dárek k Vánocům. Jeden z nejdražších. Z nadpisu (IMO) není moc zřejmé, že jde o LCD.


    Výber LCD monitoru

    11.12.2005 04:31 Paralelný blog | Marek 'marx' Grác | Virtuálne | Přečteno: 1888× | Komentářů: 5, poslední 31. 5. 2012

    Máme za sebou úspešne tohtoročný čierny piatok, ktorý posunul hranice toho, čo dokážu spraviť ľudia, aby ušetrili pár dolárov (no dobre, tak desiatok, či stoviek :)) a blížia sa Vianoce. A keďže ľudia kupujú iným veci, ktoré nie sú vždy užitočné, tak práve po nich je ten správny čas na obdarovanie seba samého.


    Poďme zlepšiť/opraviť mc bindings!

    10.12.2005 19:23 Joseho_blog | jose17 | Přečteno: 2689× | Komentářů: 39, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Zdravím Vás,

    všimli ste si niekto, aký sú defaultné bindings pre prezeranie súborov v Midnight Commanderovi neúplné, zastaralé či nezvládajúce české/slovenské prostredie? Nebolo by dobré, keby hneď po inštalácií ponúkal čo najviac možností?


    Mezery, nebo tabelátory

    10.12.2005 19:14 miblog | Michal Vyskočil | Linux | Anketa | Přečteno: 2478× | Komentářů: 69, poslední 14. 8. 2008 | Hodnocení: 77 % (10 hlasů)

    Otázka, zda je lepší odsazovat tabelátorem, nebo mezerou (mezerami), patří (vedle stylu odsazování) mezi základní (a věčné) programátorské otázky. Protože se tu na ábíčku vyskytuje hromada programátorů, tak mi to nedá, abych se nezeptal.


    Změny CSS v sekci Hardware (a další)

    10.12.2005 17:16 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Anketa | Přečteno: 1937× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Leoš nasadil novou verzi Abíčka, přičemž hlavní změnou byla wikizace sekce Hardware. Protože se dost změnil způsob výpisu hardwarových záznamů v jednotlivých sekcích, bylo potřeba upravit CSS. Oba oficiální styly (černý a bílý) byly aktualizovány. Pokud používáte vlastní styly, doporučuji opravit podle následujícího snadného klíče.


    CZ-NUTS - jednotná klasifikace sídel

    10.12.2005 17:16 benyho | Karel Benák | Počítače | Přečteno: 2272× | Komentářů: 6, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    V mém současném projektíku vyvstala potřeba přehledu o tom, ve kterém kraji a okrese se daná obec nachází. Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než-li zavítat na stránky Českého statistického úřadu. Na jejich stránkách se nechá nalézt poměrně mnoho užitečných údajů, např. seznam všech států, standardní klasifikace produkce apod.


    Nastavení GPRS T-mobile (Siemens mc-60)

    10.12.2005 16:35 LINUXDRAK | --- | Linux | Anketa | Přečteno: 3558× | Komentářů: 11, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Nastavení GPRS T-mobile (Siemens mc-60)

    Rozchození internetu přes mobilní přístroj Siemens mc-60 je velice jednoduché , uvedu postup pro Mandrivu 2006, funguje to u to i na jiné distibuce, protože zminovaný telefon má v sobě zabudovaný hw modem a tak to zde uvedu v několika bodech :


    hledání souborů v yumu

    10.12.2005 15:13 { display: blog; } | Michal Marek (twofish) | Přečteno: 1244× | Komentářů: 5, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Hodí se, pokud potřebujete soubor XY, ale nevíte, který balík nainstalovat. Příklad:

    $ yum-file bin/gnome-help
    yelp-2.10.0-1
    $ yum-file freetype2.pc
    freetype-devel-2.1.9-2
    $ yum-file /usr/bin/perlcc
    perl-5.8.6-15
    

    Update: To samé umí i yum whatprovides, takže ani dál nečtěte.


    není

    10.12.2005 13:33 SF | Isah | CoMěŠtve | Komentářů: 7, poslední 12. 12. 2005 | Hodnocení: 39 % (6 hlasů)

    smazáno


    Nebylo ... ?

    10.12.2005 12:43 SF | Isah | CoMěŠtve | Komentářů: 140, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 91 % (29 hlasů)

    4.

    Tržiště Abíčko

    10.12.2005 10:12 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1046× | Komentářů: 13, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 94 % (12 hlasů)

    Běží tady na Abíčku diskuse o tom zda a jestli rozdělit blogy podle témat, jestli vůbec nechávat blogy jen (když zjednoduším) o Linuxu a linuxových tématech. Osobně se domnívám, že až na jeden, který se skutečně netýkal ani trochu Linuxu se všechny moje blogy tím či oním způsobem dotýkaly Linuxu a komunity kolem shromážděné.


    Super novinky na Abíčku

    10.12.2005 09:15 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 2388× | Komentářů: 28, poslední 14. 12. 2005 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Nasadil jsem novou verzi Abíčka, která kompletně předělává sekci Hardware a umožňuje přidat uživatele na černou listinu (autorem je Yin).


    Hardwerově-softwerové přípravy na Vánoce...

    9.12.2005 22:25 Vsehochut | CecilKa | Počítadlo | Přečteno: 1043× | Komentářů: 1, poslední 10. 12. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Když jsem si dnes přečetl blog JIK a jeho příspěvek Vánoce na krku a co Vy?, tak jsem si říkal, že to co jsem včera rozepsal, už asi nedopíšu, ale tak nějak se mi chce (asi exhibicionismus, či co), takže tady to je....


    smazano

    9.12.2005 22:17 smazano | doubleZ | smazano | Komentářů: 3, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 22 % (3 hlasů)

    smazano

    .

    9.12.2005 21:24 Na Kafíčko | xxx | linux, počítače a tak vůbec | Komentářů: 16, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 92 % (8 hlasů)

    .

    smazano

    9.12.2005 20:57 smazano | doubleZ | smazano | Komentářů: 20, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (5 hlasů)

    smazano

    Návrat ke kořenům

    9.12.2005 20:40 miblog | Michal Vyskočil | Linux | Přečteno: 995× | Komentářů: 1, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 83 % (8 hlasů)

    Jelikož jsem opět uviděl velmi vtipný MS banner, rozhodl jsem se vrátit ke kořenům. Nedalo mi to, a musel jsem na něj upozornit :-).


    Škatulkování blogů

    9.12.2005 16:56 Bláboly | Michal Čihař | Různé | Komentářů: 14, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 87 % (10 hlasů)

    Opět se tu objevil návrh na škatulkování blogů. Původně jsem chtěl odepsat do diskuze, ale nakonec to bude touto formou.

    Něco podobného tu bylo již několikrát a nikdy se to moc neujalo. Proč? Blog je takové médium, ve kterém si každý píše co chce a podle toho to taky vypadá. Patří "Tvorba rmp balíčků, prodloužení Kylixu 3" do navrhované kategorie IT nebo ne? Jestli to bude rozhodovat autor, tak určitě ano, jestli nějaký správce, tak to spíš zařadí do odpadu.

    Prostě mám pocit, že to bude stejně relevatní jako hodnocení, které využije naprosté minimum čtenářů (třeba "Přiznejte se - kdo volil Paroubka nebo Ratha?" četlo přes tisíc lidí a hlasovalo jenom šest...).

    Prostě buďto nechte blogy žít vlastním životem nebo je ignorujte nebo čtěte jen od těch lidí, co se vám líbí. Obecné řešení vyhovující všem nemůže existovat, protože každý bude mít jiný názor.


    1

    9.12.2005 16:48 plathel | 3018736794024648 | 1 | Komentářů: 20, poslední 16. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (5 hlasů)

    1

    Mažu všechno staré

    9.12.2005 16:37 Bláboly | Michal Čihař | Skripty | Přečteno: 1088× | Komentářů: 6, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    A máme tu další z řady jednoduchých skriptíků pro práci s IMAPem. Tentokráte smažeme všechny staré maily, aby složky s mailing listy příliš nebobtnaly.


    Já a Děti lesa

    9.12.2005 16:30 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1057× | Komentářů: 8, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 39 % (11 hlasů)

    Já a Děti lesa

    Tvorba rpm balíčků, prodloužení Kylixu 3

    9.12.2005 16:02 LINUXDRAK | --- | Linux | Komentářů: 8, poslední 11. 12. 2005 | Hodnocení: 8 % (4 hlasů)

    Potřeboval bych vědět, jakým způsobem vytvořit vlastní rpm balíček s nastavením komprese, cest, informací o rpm, závisloti atd. potřebuji to pro propagování vlastního testovací programu nezávislého na linuxové distribuci.

    Jak prodloužím Kylix Trial edition 3? Zbývá mi už 1 den. :-(

    Omlouvám se za chybičku ( RMP, mělo tam být RPM).


    Kam půjdeš dál, Ábíčko?

    9.12.2005 15:11 Tady je Vencourovo | vencour | Linux - IT | Komentářů: 44, poslední 10. 12. 2005 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Blogy se rozrůstají, témata jsou zde všelijaká, co si o tom myslíte? Každý má zřejmě jinou představu, co je "ještě dost" a "už moc", jak byste se k tomu postavili a jak omezovali či neomezovali dění z oboru jiného než IT/Linux?

    S blížícími se volbami, katastrofami nejen přírodními, lidskými radostmi i strastmi se nám to tu pěkně zaplevelí, souhlasíte s tímto vývojem?

    Mně osobně by se už spíše líbilo výraznější oddělení blogů od dalšího obsahu Ábíčka. I když sem teď pro nic jiného de facto nechodím, s MDV 2006 mám zatím vše vyřešené, čili zajímají mne tu téměř jen blogy.

    Pokud se vyjádří "naši lídři", Robert, Leoš a další, budu jen rád. Zatím snad čekají, zda to "půjde samo", po dobrém?


    I speak english a taky já troška mluvit češtinem

    9.12.2005 14:44 Silný kafe | Lukáš Rýdlo | Myšlenky | Přečteno: 1690× | Komentářů: 55, poslední 22. 12. 2005 | Hodnocení: 89 % (12 hlasů)

    Už to fakt nevydržím. Něco jiného je hovorová nebo obecná čeština a čeština przněná hrubými gramatickými a syntaktickými chybami. Diskusní fóra jsou plná vět typu "windowsy se sekli", za které se autoři nestydí. To je daň z dostupnosti internetu každému (analfabetovi). Ale proč jsou takové ohyzdnosti i v tištěných knihách? Cituji z knihy Martin Kysela: Linux, kapesní průvodce administrátora, strana 78: "Tento program za vás dokáže vybrat ty soubory, které by měli být zálohovány." Najít chybu ve shodě podmětu s přísudkem v publikaci o 191 stánce (včetně rejstříku) formátu A6 mi připadá jako horor. To se už opravují jen ty chyby, které nalezne spellchecker?


    Vymluvte mi ED

    9.12.2005 10:57 Fill | Fill | Svoboda | Přečteno: 1640× | Komentářů: 52, poslední 12. 12. 2005 | Hodnocení: 58 % (4 hlasů)

    Já vím, že už je toho tu o politice dost, ale blížící se volby ignorovat nemůžeme.

    A pokud váhající většina (ke které zatím patřím) zvolí menší zlo z výběru parlamentních stran, nebo nepůjde k volbám, dopadne to stejně jako minule:

    Dosud nezakázaná strana, veřejně propagující zlo (KSČM) zablokuje jakoukoli smysluplnou koalici. Zašpinění levičáci (ČSSD) se buď veřejně spojí s tímto zlem, nebo utvoří prapodivnou velkou koalici s neméně umazanými "pravičáky" (ODS), co mají size zajímavý program, ale leckteré jejich tváře už bychom radši také neviděli. K tomu přispějí pár křesly amébní "střeďáci" (KDU-ČSL), kteří už z principu svázanosti s církvemi nemohou reprezentovat tolerantní a svobodomyslnou společnost (viz. názory na sexuální orientaci apod...).


    Zodpovednosť providera

    9.12.2005 08:52 rastos | rastos | to su Veci | Přečteno: 1791× | Komentářů: 72, poslední 24. 4. 2006 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Včera som v správach TV Markíza postrehol reportáž o tom, ako policajný vyšetrovateľ vyzval ISP na stiahnutie webovej stránky kontroverznej Slovenskej postpolitosti. Nie som prívržencom tohoto zoskupenia, ale niečo tu smrdí.


    Nejsem pro, nejsem proti

    9.12.2005 01:06 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1742× | Komentářů: 12, poslední 9. 12. 2005 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Nejsem proti registrovaném partnerství a nejsem ani pro něj. Jako pro heterosexuála tato otázka pro mne nemá význam a přiznám se že diskuse o jeho potřebnosti nebo nepotřebnosti mě nijak neberou. Je mi celkem lhostejné kdo a s kým provozuje jakýmkoliv způsobem sex, pokud to nedělá s malými dětmi a nebo nepoužívá při tom násilí.


    Vanoce na krku a co Vy?

    8.12.2005 23:04 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 1186× | Komentářů: 31, poslední 10. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Vsiml jsem si, ze se nam to tu drobet zpolitizovalo a kajicne se priznavam, ze na tom nesu svuj dil viny (ale neodvolam!) a tak chci nakousnout trochu civilnejsi tema


    Přiznejte se - kdo volil Paroubka nebo Ratha?

    8.12.2005 21:53 uz_mam_taky_blog | Zdeněk Štěpánek | Linuxové báchorky | Anketa | Komentářů: 69, poslední 30. 3. 2006 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Zdravim

    Mám jen jednu jednoduchou otázku. Každý tady mele: "Koho jsme si zvolili, toho máme". Ale já se ptám, kdo z vás volil Paroubka nebo Ratha?

    Zdeněk


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.