Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Už opět nastala situace, že mi napsání vlastního skriptu připadalo jednodušší než hledání hotového nástroje . Pokud se tedy někdo potřebuje podívat na stav složek na IMAPu, může použít následující skriptík.
Za tu dobu, co se denně pohybuji na tomto serveru, nemůžou mi uniknout flame war kvuli distribucím. Někdo něco zmíní že na distribuci xxx mu jde to a ono tak a jiní hned reagují že jím na distru yyy a zzz to jde lépe, či jinak atd. Tak jsem se dnes zamyslel a, buď vyvolám další zbytečnou flame nebo se někdo něco dozví.
Když se potřebuji odreagovat, všechno mě štve, pracovat se mi nechce... tak většinou vypnu počítač. Ale když mi v hlavě hlodá, co všechno bych měl ještě dodělat, co všechno už dlouho odkládám, a že bych vlastně ten počítač vůbec vypínat neměl, tak se snažím najít nějakou činnost, která sice nijak nepohne s prací, jíž se snažím vyhnout, ale zato mám aspoň dobrý pocit z toho, že se tak úplně neflákám.
Jedním z takových pracovně zástupných koníčků je překládání malých prográmků a utilitek pro KDE. Malých proto, že na větší si netroufám, pro KDE proto, že jej používám nejčastěji. Vybírám si samozřejmě podle toho, které utilitky se mi samotnému hodí. Ale protože tomu až tak moc času nevěnuji, každou chvíli objevuji nějaké drobnůstky, které už mají zkušení lokalizátoři dávno v malíku. Například dnes jsem konečně využil Dr. Kolizňáka, aka Dr. Klash.
Tak na centru po testovacim provozu zavedli IMAP. Nevim kdy, ale vsiml sem si toho az ted. Prestoze je to placena sluzba, tak bych si ji i koupil (za 20,- na 6 mesicu).
UPDATE: na muj podnet odpovedeli...
> dobry den, > > sice pri aktivaci IMAPU pisete ze je to mozne pomoci kreditu, bohuzel > na bonusove strance neni (nebo je velmi sikovne schovany) odkaz na > tuto akci... ................................................ Dobrý den, omlouváme se Vám, aktivace pomocí kreditů, bohužel ještě není funkční. Na jejím zprovoznění se intenzivně pracuje a měla by začít normálně fungovat v nejbližší době. Ještě jednou se Vám omlouváme a děkujeme za pochopení. S pozdravem Radek Agdanský HelpLine Centrum.cz
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
emerge sync. Potom jsem omrkl emerge-sync.log co se dělo. A hele, úprava KDE 3.5 ebuildů. Zkusím emerge kdelibs. A co nevidím!
>>> Downloading ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 --07:21:06-- ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 => `/usr/portage/distfiles/kdelibs-3.5.0.tar.bz2' Resolving ftp.kde.org... 131.220.60.97 Connecting to ftp.kde.org|131.220.60.97|:21... connected. Probíhá přihlašování jako anonymous ... Přihlášeno! ==> SYST ... hotovo. ==> PWD ... hotovo. ==> TYPE I ... hotovo.==> CWD /pub/kde/stable/3.5/src ... hotovo. ==> PASV ... hotovo. ==> RETR kdelibs-3.5.0.tar.bz2 ... hotovo. Délka: 15 379 557 (15M) (není směrodatné)Tak honem vesele sosejte hoši! :o) Já se nemůžu dočkat až se vrátím ze školy. :D
Kdo o mne niečo viem, vie, že sa veľmi rád hrám s programmy Mozilly (hlavne Firefox). Napísal som o ňom aj osem dielny seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami. S Vami, milí čitatelia, sa chcem podeliť o svoje skúsenosti so zachraňovaním Firefoxu po havárii.
Nalezeno na ftipky.cz, prostě jsem se musel podělit. Je to dokonale napsaný.
Spasitel Bill
Zase jsem udělal chybu. Bolí mě to u mého malého srdéčka. Pokorně se Klaním před Systémem, který pouze suše oznamuje: Program provedl neplatnou Operaci a bude ukončen. Ach, ta bolest nad rozdělanou prací. Ach, ten smutek.Vo všeobecnosti je známe, že dnešné procesory veľmi dobre hrejú. Z fyzikálneho hľadiska môžeme povedať, že sa elektrická energia mení na tepelnú. A tepelná energia sa dá tiež rovnako dobre využiť ako elektrická, i keď na troška iné účely :) Dnes si ukážeme, ako si urobiť volské oko priamo na našom PC .. čo vy na to? Podľa mňa skutočne zaujímavá forma trávenia času popri kompilovaní najnovšieho kernelu :o)
Nedávno se tu objevil zápis ohledně životního pojištění. Rozhodl jsem se ve zkratce popsat svojí záležitost.
Keďže som dostal štipendium, rozhodol som sa kúpiť si nejaký počítač. Za 2000 Sk mám Celeron 333MHz so 128MB RAM a 4GB diskom. Pôvodne sme mali doma iba jeden počítač Sempron 2400, na ktorom beží Gentoo a používa ho celá rodina. Keďže sa oň skoro bijeme, povedal som si, že spravím z Celerona tenkého klienta. ssh -X mi pripadalo ako nepohodlné riešenie a tak som hľadal niečo iné. A našiel som XDMCP.
Tedy miluji Linux, ale nekdy je to fakt drina. Tedy nez si jeden vsimne tech stupidnich chyb, ktere dela. Cela zalezitos s cdma spocivala v tom, ze jsem si nevsiml, -))),
Vrámci ošiaľu okolo povinného poistenia áut, som sa začal trocha zaujímať aj o iné poisťovacie produkty. Konkrétne životné poistenie. Aký je Váš názor naň? Máte/nemáte/nechcete ani vidieť/chválite do nebies?
Další dílko, které vznikno během víkendu je nastavovací skript pro phpMyAdmina. Začalo to jednoduchým generováním konfigurace serverů a skončilo to prozatím u 60 kB skriptu, který umí nastavit vše, co jsem považoval za důležité .
Tak jsme se rozhodli , ze prubnem vmware esx na ostro .
No uprimne ,kdybych vedel ze s prechodem vsech databazi , SUNu , domain controleru
a jinych "zbytecnosti " vcetne dochazkoveho systemu zabijeme celou nedeli a prozatim kus pondelniho rana , tak vypnu mobily , na maily neodpovidam a icq dam do statusu invisible pro vsechny.
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Tento víkend sa mi dostavila sťažovacia nálada. A tak sa mám chuť sťažovať na úplne všetko, ale poďme na to pekne chronologicky.
Už delší dobu mám k počítači připojený DVB-T přijímač a zhruba stejnou dobu mě štve nedostupnost rozumně fungující aplikace. Program dodaný výrobcem a fungující pod Windows padá naprosto neuvěřitelně, Linuxové alternativy jsou zatím dost ve vývoji. Existuje Klear, což se aplikace přímo pro DVB a Kaffeine, který je multimediálním přehrávačem s přidanými funkcemi pro DVB.
Manželka mívá občas zdravotní trable, chtěl jsem jí na dobrou noc povědět pohádku a zadařilo se, že na detaily jsem si moc nepamatoval.
Dostal jsem spoustu dobrých rad a návodů jak připojit CDMA. Všechny jsem akceptoval a modem nic. Dělám někde chybu a nevím kde . Proste spustím příkaz a a modem ani nepípne. Možná na Debianu. Uvidím, zkusil jsem to ve Slacku, poctivě zapnul všechny podpory. Vypsal všechno co jsem měl. A nic. Dělám chybu a nevím, kde a nemám potřebné znalosti abych na ni přišel.
Ne, nebudu zde psat nic o tom, jak profesor prozrel z temnot a zacal ucit Linux. Spise naopak. V anglictine jsme dostali za ukol napsat jako seminarku do ledna povidku. Mel jsem trochu volnejsi nedeli tak jsem si rekl, ze to napisu dneska. Ne, nebojte se. Je to cesky. Teprve to budu prekladat. Ale musim se pochlubit. Pro ruzne tvory: Nasili, Erotiku ci jine poklesle zanry a jevy nehledejte - nejsou tam. Vyjmecne.
Stahujte zde. Predem se omlouvam za pravopisne chyby
Jelikož mi pár aplikací ve FreeBSD chybí a také ze zvědavosti jsem chtěl opět Debian zkusit (dal jsem mu pátek a víkend na rozchození do "plné" fukčnosti), a tak se také stalo...
Plánuji provést sdílené vlastnictví sekce Hardware. Bude to fungovat podobně jako FAQ - každý uživatel bude moci upravit libovolný text, k dispozici budeme mít starší revize. Problém ale je, jak sloučit více záznamů do jednoho. Třeba mi poradíte.