Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Chcete zcela legálně poslouchat přesně takovou muziku, jaká se vám líbí, a nechcete za ní přitom zaplatit ani halíř? Rádio Last.fm vám to umožní! A to všechno bez reklam ani žádných jiných háčků.
O rádiu Last.fm jsem se dozvěděl prakticky náhodou. Do té doby jsem internetovým rádiím téměř něvěnoval pozornost. Pár jsem jich v minulosti vyzkoušel, ale nikdy to nebylo ono (občas nízká zvuková kvalita, nikdy nehráli přesně to co jsem chtěl, v některých byly dokonce i reklamy, atp.).
Používám hudební přehrávač amaroK a v něm úžasný komunitní systém sdílení hudebních preferencí zvaný Audioscrobbler. Nedávno jsem se chtěl podívat na svůj účet na stránkách Audioscrobbleru a najednou zjistím, že jsem přesměrován na jakési stránky Last.fm. Nicméně všechno nadále fungovalo jak jsem byl zvyklý, pouze v novém designu a s tím, že přibylo mnoho nových funkcí.
Jak jsem se později dočetl, Audioscrobber se sloučil s Last.fm, což je internetové rádio umožňující poslouchat pouze to, co se vám opravdu líbí. Můžete si zvolit umělce které máte rádi a Last.fm vám bude hrát muziku jen od nich a jim podobných umělců. Můžete si zvolit žánr který máte rádi a Last.fm vám bude hrát jen písničky tohoto žánru. Stejně tak si můžete zvolit písničky nějakého období, písničky odpovídající vaší momentální náladě, zkrátka jakýkoliv z tagů, kterých je nepřeberné množství. Pokud se vám nelíbí nějaká písnička, která na vaší Last.fm stanici zrovna hraje, můžete jí prostě přeskočit nebo dokonce zabanovat (čímž se upraví profil vaší stanice a danou písničku už neuslyšíte). Pokud se vám naopak nějaká hodně líbí, může si jí oblíbit (čímž se taktéž upraví váš profil a budou v něm hrát spíše věci podobné těm, které si oblíbíte). Můžete si také pustit písničky které mají oblíbeni ostatní fanoušci zrovna hrající kapely či písničky kapel podobného stylu. A jedna z nejlepších možností je rádio hrající podle vašeho Audioscrobbler-profilu, tedy naprosto přesně to co posloucháte a máte rádi.
A jak to celé funguje? Stream je ve formě 128kbps MP3 (dle mých zkušeností ve velmi dobré kvalitě). K jeho přehrávání ovšem potřebujete originální přehrávač z Last.fm, jelikož Last.fm používá k navázání streamu svůj vlastní protokol (důvodem je, že klasický .m3u stream nebyl dostatečně flexibilní pro vše co Last.fm nyní nabízí a co se nabízet chystá). Přehrávač je však poskytován jako opensource pod BSD licencí a protokol který využívá je velmi jednoduchý. Linuxová verze ovšem vyžaduje nové Qt4 (i když ke stažení je i staticky zkompilovaná verze), s čímž se mi nechtělo experimentovat.
Chvilku jsem hledal a brzy našel jednoduchý pythonový Last.fm "přehrávač" LastFMProxy, který umí Last.fm stream přijímat a přeposílat ho jako klasický .m3u stream, s kterým už si rozumí i ten nejobyčejnější přehrávač. Funguje tedy jako jednoduchá proxy a ovládat se dá přímo z vašeho browseru. Stačí zadat do vašeho browseru adresu např. http://localhost:1881 a můžete vaše Last.fm rádio plně ovládat (vidíte název a obal alba, název umělce a písničky, můžete měnit stanice, přeskakovat a banovat písničky, které se vám nelíbí, oblíbit si ty které se vám líbí, atp.). Navíc si LastFMProxy přímo rozumí i s lastfm:// odkazy, což je velmi důležitá vlastnost pro využívání Last.fm rádia.
Last.fm rádio mě opravdu mile překvapilo. Nemám prakticky nic co bych mu dokázal vytknout. Jen se těším, až bude v další verzi amaroKu zabudována nativní podpora pro Last.fm streamy (to už bylo v mailing-listu ohlášeno). Pak už nebudu muset používat ani LastFMProxy a budu plně spokojen Je mi skoro až zvláštní, že proti takovéto úžasné službě nenamítá nic např. taková odporná nenáviděná RIAA. Z jejich úst už totiž vyšly i velmi razantní návrhy na omezení obyčejného vzdušného digitálního rádia, což je ovšem naprosto nic proti tomu co za možnosti nabízí Last.fm.
Tiskni
Sdílej: