Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Chcete zcela legálně poslouchat přesně takovou muziku, jaká se vám líbí, a nechcete za ní přitom zaplatit ani halíř? Rádio Last.fm vám to umožní! A to všechno bez reklam ani žádných jiných háčků.
O rádiu Last.fm jsem se dozvěděl prakticky náhodou. Do té doby jsem internetovým rádiím téměř něvěnoval pozornost. Pár jsem jich v minulosti vyzkoušel, ale nikdy to nebylo ono (občas nízká zvuková kvalita, nikdy nehráli přesně to co jsem chtěl, v některých byly dokonce i reklamy, atp.).
Používám hudební přehrávač amaroK a v něm úžasný komunitní systém sdílení hudebních preferencí zvaný Audioscrobbler. Nedávno jsem se chtěl podívat na svůj účet na stránkách Audioscrobbleru a najednou zjistím, že jsem přesměrován na jakési stránky Last.fm. Nicméně všechno nadále fungovalo jak jsem byl zvyklý, pouze v novém designu a s tím, že přibylo mnoho nových funkcí.
Jak jsem se později dočetl, Audioscrobber se sloučil s Last.fm, což je internetové rádio umožňující poslouchat pouze to, co se vám opravdu líbí. Můžete si zvolit umělce které máte rádi a Last.fm vám bude hrát muziku jen od nich a jim podobných umělců. Můžete si zvolit žánr který máte rádi a Last.fm vám bude hrát jen písničky tohoto žánru. Stejně tak si můžete zvolit písničky nějakého období, písničky odpovídající vaší momentální náladě, zkrátka jakýkoliv z tagů, kterých je nepřeberné množství. Pokud se vám nelíbí nějaká písnička, která na vaší Last.fm stanici zrovna hraje, můžete jí prostě přeskočit nebo dokonce zabanovat (čímž se upraví profil vaší stanice a danou písničku už neuslyšíte). Pokud se vám naopak nějaká hodně líbí, může si jí oblíbit (čímž se taktéž upraví váš profil a budou v něm hrát spíše věci podobné těm, které si oblíbíte). Můžete si také pustit písničky které mají oblíbeni ostatní fanoušci zrovna hrající kapely či písničky kapel podobného stylu. A jedna z nejlepších možností je rádio hrající podle vašeho Audioscrobbler-profilu, tedy naprosto přesně to co posloucháte a máte rádi.
A jak to celé funguje? Stream je ve formě 128kbps MP3 (dle mých zkušeností ve velmi dobré kvalitě). K jeho přehrávání ovšem potřebujete originální přehrávač z Last.fm, jelikož Last.fm používá k navázání streamu svůj vlastní protokol (důvodem je, že klasický .m3u stream nebyl dostatečně flexibilní pro vše co Last.fm nyní nabízí a co se nabízet chystá). Přehrávač je však poskytován jako opensource pod BSD licencí a protokol který využívá je velmi jednoduchý. Linuxová verze ovšem vyžaduje nové Qt4 (i když ke stažení je i staticky zkompilovaná verze), s čímž se mi nechtělo experimentovat.
Chvilku jsem hledal a brzy našel jednoduchý pythonový Last.fm "přehrávač" LastFMProxy, který umí Last.fm stream přijímat a přeposílat ho jako klasický .m3u stream, s kterým už si rozumí i ten nejobyčejnější přehrávač. Funguje tedy jako jednoduchá proxy a ovládat se dá přímo z vašeho browseru. Stačí zadat do vašeho browseru adresu např. http://localhost:1881 a můžete vaše Last.fm rádio plně ovládat (vidíte název a obal alba, název umělce a písničky, můžete měnit stanice, přeskakovat a banovat písničky, které se vám nelíbí, oblíbit si ty které se vám líbí, atp.). Navíc si LastFMProxy přímo rozumí i s lastfm:// odkazy, což je velmi důležitá vlastnost pro využívání Last.fm rádia.
Last.fm rádio mě opravdu mile překvapilo. Nemám prakticky nic co bych mu dokázal vytknout. Jen se těším, až bude v další verzi amaroKu zabudována nativní podpora pro Last.fm streamy (to už bylo v mailing-listu ohlášeno). Pak už nebudu muset používat ani LastFMProxy a budu plně spokojen Je mi skoro až zvláštní, že proti takovéto úžasné službě nenamítá nic např. taková odporná nenáviděná RIAA. Z jejich úst už totiž vyšly i velmi razantní návrhy na omezení obyčejného vzdušného digitálního rádia, což je ovšem naprosto nic proti tomu co za možnosti nabízí Last.fm.
Tiskni
Sdílej: