Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Varování: tento příspěvek je plný zloby a patosu, nesouvisí s hackováním jádra. Ale souvisí se svobodou.
Osobně jsem proti trestu smrti. Jsem rád, že v EU se nepopravuje. Jsem toho názoru, že se nehodí, aby si stát hrál na kata a tím se de facto dopouštěl toho stejného jako vrazi. Zabíjení je jenom jedno a v tomto případě to prostě není nutné. Další věc je, že poprava je neodvolatelná a riziko justiční vraždy (jakkoliv je nízké) je nepřijatelné. Proto mě mrzí, že v USA některé státy takto nesmyslně popravují. Ale myslím, že trend je jasný a postupně trest smrti z "civilizovaných" zemí vymizí.
Teď jsem v novinách četl o procesu se Saddámem Husajnem. Četl jsem o masakrech a mučení, udělalo se mi z toho zle, rozvádět to nebudu. Ačkoliv jsem proti trestu smrti, v tomto případě dělám výjimku. Jestli má být někdo popraven, tak je to tento muž. Není pro mě přijatelné, aby tento člověk dál žil, prostě to nesnesu.
Jsem rád, že Američani vtrhli do Iráku a svrhli diktátora-tyrana. Kdybych byl lepší křesťan, modlil bych se každý den za americké kluky, co tam nasazují život. A je mi celkem jedno, že záminkou byly zbraně hromadného ničení, co se nenašly. Že svou roli hrály ekonomické zájmy. Ono totiž přesvědčit hloupou americkou veřejnost (stejně hloupou jako každou jinou masu), aby riskovala životy svých synů vyžaduje špinavé triky. Tak to prostě je.
A co KLDR?
Tiskni
Sdílej:
A co KLDR? Chuda zeme bez ropy. Nezajem.No, před volbami by to nevadilo. Naopak by to vyšlo velice levně - Korejci jsou již zvyklí na organizaci a řád, k udržení pořádku by stačilo pár policajtů s obuškama (srovnejmě s Irákem...). Takže celkem pozitivní. Problém je, že KLDR má za krkem Čínu a navíc nejspíš nějakou tu atomovku.
Klidně přidám jeden navíc - trest smrti podporuje v občanech pocit spravedlnosti a pocit, že si společnost váží života řádných občanů.Tím je myšleno, že nejsem občan nebo že bych měl taky viset když to na mně nefunguje?
Samozřejmě jsem nemyslel všechny občany. Ale uvědom si, že většina lidí v ČR stále podporuje trest smrti a to navzdory patnácti letům mediální masáže o tom, že je to nelidský a barbarský trest.
A jak zabití (trest smrti) může vyvolávat pocit, že si společnost (tj vrah) váží života opravdu nechápu - Není to tak těžké, jen je třeba se oprostit od lží a klišé. Poprava usvědčeného zločince není vražda a kat ani společnost v tomto případě nejsou vrazi. To bys také mohl tvrdit, že vojáci ve válce jsou vlastně také vrazi. Násilí může být i pozitivní, příklady tě jistě napadnou. Pokud ne, tak ti jich klidně pár dodám
Asi si vzpomínáte na snižování trestních sazeb na začátku devadesátých let.Nevím o tom, že by se tehdy snižovaly sazby (kromě zrušení trestu smrti a jeho náhrady doživotím - dá-li se to nazvat snížením sazby). Byly zrušeny některé nesmyslné trestné činy (rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, křečkování, spekulace apod.), ale výše trestů zůstala prakticky u všeho stejná.
Poprava je zločin ovšem vrahem není kat, vrahem je celá společnost, která to popravu odsouhlasila. To samé voják. - To už si děláš srandu. Chceš říct, že vojáci a odbojáři, kteří za války bojovali proti nacistickému Německu, jsou vrazi? Opravdu?
Vztah mezi počtem brutálních trestných činů a trestem neexistuje. Vrah někoho nezabije proto, že mu za to hrozí jen např. 7 let. - Tomu sám nemůžeš věřit. Myslíš, že kdyby za přepadení banky nebo znásilnění byla podmínka nebo maximálně rok natvrdo, že by to spousta lidí jen tak nezkusila? Že by se kriminalita nezměnila? Tvrdé tresty mají ještě jeden nezpochybnitelný efekt - když sedí kriminálník ve vězení, tak nemůže páchat další trestnou činnost.
Ten voják je v mém příkladu na samé úrovni jako kat, ne společnost - A co tedy měla "společnost" dělat proti nacistům, než vést válku? A co lidé, kteří nebyli do boje povoláni, ale bojovali dobrovolně (naši vojáci v zahraničí, partyzáni)?
Můžu. Nevěřím tomu, že by někdo někoho zabil aby si to prostě zkusil, když je to zadarmo. Ne v normální společnosti. Pokud se tak stane, společnost je nemocná. Na smrt. - Vzhledem k tomu, že se najdou lidé, kteří si vraždu zkusí, i když to není "zadarmo" (nedávný případ, kdy několik mladíků zabilo dívku jen tak pro zábavu), tak nepochybuji o tom, že při nízkém trestu by se jich našlo mnohem víc.
Teoreticky lze i ve vězení páchat trestnou činnost. Předpokládám, že to vás ale nezajímá. - Ale ano. Nechtěl jsem zabíhat do detailů. Nicméně páchání trestné činnost ve vězení je velmi ztížené a navíc oběťmi jsou maximálně vězni a dozorci, ale ne veřejnost.
Dodejte
Muslimové mají přikázání nezabiješ? Jen se ptám.Islám vychází s Judaismu a Křesťanství.
Jinak jsem slyšel docela děsivé vysvětlení, proč ne každé zabití je porušení tohoto přikázání (od teologa). Vyznělo to něco ve smyslu, záleží kdo koho zabije a za jaké okolnosti (připomínám, že se jedná o úmyslné zabití)."Nezabiješ" je špatný překlad, správně tam má být "nezavraždíš". Takových chyb vzniklo při překladu do řečtiny spousta, například i ono známé "blahoslavení chudí duchem", správně "blahoslavení chudí, duševně pracující".
Četl jsem o masakrech a mučení, udělalo se mi z toho zle, rozvádět to nebudu.Také jsem četl o masakrech a mučení. Ale bohužel na obou stranách. Není pochyb o tom, že Saddám Husain nechávat masakrovat lidi jak na běžícím pásu. Ale současně jsem toho četl dost i o chování amerických vojáků během invaze. Není pochyb, že Saddámův režim běžně používal mučení. Ale používali ho i Američané, a je docela pravděpodobné, že ho používají stále - a to systematicky, s plným vědomím (a souhlasem) špiček tajných služeb i samotného prezidenta Bushe. Nejstrašnější a současně nejtrapnější je reakce Američanů na podobná zjištění. Oni nepoužívali bílý fosfor v boji, jen s ním svítili a clonili. Nepoužívají mučení, nýbrž "inovativní metody výslechu" atd. Takto se chová stát, který sám sebe považuje za nejvyspělejší zemi na světě...
Proč bych to dělal? Já radši budu vymýšlet způsob jak válce zabránit, než abych se nechal zbytečně zabít.
Na vojně jsem nebyl. A co jako? Nechci se naučit nejdřív střílet a pak myslet.
USA napadly suverénní stát který, jak se pak ukázalo, se prakticky neměl čím bránit.Ale to je jaksi jejich problém, že se nemají čím bránit…
Také jsem četl o masakrech a mučení. ...Američania "pomohli" zotročovanému irackému ľudu preto a len preto, že sa im to práve hodilo. Potrebovali zámienku pre otvorenú vojenskú inváziu a kto chce psa biť, podporu OSN si nájde. Spočítali si zisk - náklady a vyšlo im veľké kladné číslo, tak jednoducho šli do toho. Zrovna tak by mohli napríklad "pomôcť" číňanom alebo spomenutej KLDR (tam to s ľudskými právami predsa tiež nieje boh vie čo) ale neurobia to. Prečo? Nie že by nechceli, ale nemôžu si to dovoliť. (zatiaľ)... Ľudské práva sa pri najmenšom v porovnateľnej miere ako tomu bolo v Iraku/Bosne/Afganistane porušujú aj v nejednom ďalšom štáte, ale tam to kto vie prečo nikoho netankuje. ;)
Oni nepoužívali bílý fosfor v boji, jen s ním svítili a clonili.Jé, on na tu šaškárnu se opravdu někdo naletěl? Nemohu se zbavit dojmu, že za starých časů bývala i ta propaganda lepší. Jistě, Američané měli studený oheň, který spálí (až upálí) člověka, ale nezpůsobí požár. Ale nikoho nenapadlo říkat že je to forsfor (navíc bílý). Už se těším na odhalení, že byly v Iráku použity neutronové bomby.
Nevím, jestli Američané používali v Iráku bílý fosfor. A pokud ano, k jakému účelu to bylo. Stejně tak nevím, jestli mučí zajatce.No, ten příspěvek na který jsem reagoval zněl velmi informovaně. Každopádně tam tyto skutečnosti byly považovány za jasné. U toho fosforu jsem reagoval konkrétně, protože na onen článek jsem narazil a četl ho. Docela zajímavé čtení, jak byla nalezena mrtvá těla civilistů evidentně zabitých forsforem: kůže zahnědlá, ale šaty nepoškozené.
Detaily na tom nic nemění.Teď jsem se nějak ztratil: na čem? Mučí je nebo ne? Nebo to je jen detail? A je fosfor zakázaná chemická zbraň? Nebo ne? Nebo jsou jen zakázané forsforové zápalné bomby a granáty? No jo, detaily, hlavně že je jasno.
Mučí je nebo ne? Nebo to je jen detail?Těžko říct - kromě jednoznačně prokázaných případů (za které už padly tresty) nemáme žádné důkazy. Každopádně jsou zadržováni v rozporu s americkým i mezinárodním právem. Už to samo lze považovat za zločin proti lidskosti.
A je fosfor zakázaná chemická zbraň? Nebo ne? Nebo jsou jen zakázané forsforové zápalné bomby a granáty?Pokud vím, tak je fosfor zakázán pro některá použití. Pro taková, kde se využije jeho zápalný a/nebo toxický účinek na člověka. Zda (a pokud ano, tak jak) byl použit v Iráku, bohužel opět nevíme. Že je jasno, jsem nikdy netvrdil. Říkal jsem, že je tu řada věcí, které smrdí. A že se mi oficiální postoj USA k těmto otázkám nelíbí. To je vše.
norsko? tezko. ne proto, ze neni zdrojem nestability, ale predevsim proto, ze to je skutecny protivnik. ono je rozdil jit zmlati dite na piskoviste a postavit se nekomu, kdo je schopny se branitrekl bych ze se pletete: norsko by bylo pro americany mnohem jednodusi souper - uz proto ze jsou tam inteligentni lide, kterym nejaka nabozenska "sekta" nevymiva mozky. uz vidim jak se norske zeny vrhaji do davu americkych vojaku s telem pokrytym vybusninou mozna by meli lepsi zbrane a organizovanejsi armadu, ale to co dela amikum problemy v iraku sou lide kteri si nevazi zivota
Myslíš, že by vtrhli třeba do Norska jenom proto, že tam taky mají ropu?ja mám strach, že by tam vtrhli úplne v pohode ak by číslo o ktorom hovorím vyššie vyšlo kladné a dostatočne veľké (samozrejme v pojme "číslo" započítavam aj medzinárodnú mienku ktorá v tomto konkrétnom prípade tlačí výsledok silne do záporu)
hlavni duvod? ano nestabilita v regionu. ale jen proto, ze ohrozuje americke ekonomicke zajmy. cilize nevinni iracane umirali proto, aby meli americane plnejsi penezenky. norsko? tezko. ne proto, ze neni zdrojem nestability, ale predevsim proto, ze to je skutecny protivnik. ono je rozdil jit zmlati dite na piskoviste a postavit se nekomu, kdo je schopny se branit
Proboha, lidi, Norsko je vyspělá DEMOKRATICKÁ země. Proč by tam měli Američané vojensky zasahovat? Norsko standardně obchoduje (nejen s ropou), jejich kontrakty jsou čitelné a průběh obchodu civilizovaný.Ale o tom přeci nemá cenu diskutovat, v tom máme všichni jasno. Ale vždycky mě překvapí ty absurdní konce, kam už někdo zachází. Tvrdit že důvodem proč se Norsko nemusí USA obávat je jeho silná armáda s nejvyspělejší technologií (na rozdíl od Iráku s pazourky), to je trochu silné kafe.
"Teď jsem v novinách četl o procesu se Saddámem Husajnem. Četl jsem o masakrech a mučení, udělalo se mi z toho zle, rozvádět to nebudu. ... diktátora-tyrana."ačkoliv o nich sám prohlašuje, že se jim věřit nedá:
"A je mi celkem jedno, že záminkou byly zbraně hromadného ničení, co se nenašly. ... Ono totiž přesvědčit hloupou americkou veřejnost (stejně hloupou jako každou jinou masu), aby riskovala životy svých synů vyžaduje špinavé triky."?
Naopak ty maš špatné premisy a špatné závěry.špatné předpoklady? - ó nikoliv:
Kde jsi vzal informaci, že oddaně věřím novinám?přečetl jsem si blogpost, reakce a dočkal jsem se opět jen potvrzení:
Ale v tomto konkrétním případě těm zvěrstvům věřím.... snad netřeba nic dodávat :-/ no, možná ještě to, že v celé diskusi jsem nenašel jediný doklad čerpání informací odjinud než z "novin" (uvozovky proto, že jsou míněny nejen ty tištěné, ale obecně hromadné sdělovací prostředky)
Dokonce si o nikom s jiným názorem nemyslím že je kvůli tomu blb.je-li to narážka na můj příspěvek, pak si dovoluji podotknout, že předmětem kritiky není odlišnost názoru autora od mého, nýbrž inkonsistence v názorech autora samotného