Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Když jsem se konečně naučil trošku víc zacházet s Linuxem, rozhodl jsem se, že je načase si ho dát i na svůj notebook na poznámky do školy, přes víkend jsem to přeinstaloval a docela i dobře to šlo, jen pár věcí trošku dělalo problém ale jinak pohodička.
V pondělí jsem zabalil notík a vydal se do školy, sedl do lavice a zapl to. Nikdo si pochopitelně ničeho nevšiml jen dva moji kámoši v tom poznali Linux (dál se nedostali), pár lidem ty "Windows" přišli nějaký divný a považovali to za čistokrevný Wokna. Docela mě to překvapilo, nikdy jsme na toto téma nebavili, ale stejně jsem předpokládal, že o tom bude mít víc lidí větší pojetí. Trošku mě to zklamalo, ale co se dá dělat.
Šel jsem do učebny informatiky, že se připojím na síť, nikdy jsem se o informatiku nezajímal, stejně se tam všichni pořád hrabali ve Corelu, Photoshopu, CAD-ech atd... Chtěl jsem po profesorovi, ať mi dá IP serveru... první problém... nevěděl, celkem mě to překvapilo, přece jenom byl oficiální správce sítě po chvilce tipování (ne server mě nepustil, přece bych tam mohl něco "rozbít"...pochopitelně tam byl Linux :)) Načež šel jako velký informatik ke mně, že mi vše nastaví, přičemž se velmi divil že nemám ikonku o připojení v dolním panelu (mimochodem ve win se to dá taky vypnout, že :)).
Přičemž se mě zeptal jak se dostane do ovládacích panelů a byl překvapen že mu nefunguje dir v terminálu, jen ještě dodám že chodím na gymnasium s všeobecným zaměřením.
Tak nevím kdo by ten server "rozbil" spíš.
P.S: Omluvte stylistiku a grmatické chyby, čeština není zrovna moje nejsilnější stránka
Tiskni
Sdílej:
Ty "grmatické chyby" jsou opravdu roztomilé, jen by nemusely být na úkor srozumitelnosti - nepustil tě server, nebo tě učitel nepustil na server?
Omlouvám se za to rejpnutí, ale nemohla jsem se udržet. Zvlášť s tím co jsi napsal v PS.
učitel mě nepustil na server...
Jen si rejpej :)... Já si taky rád rejpnu.
dhclient
, dhcpcd
, /etc/dhclient.conf
asi nikdy neviděl.
Nejnepochopitelnější musela být prázdná plocha, nikde ikonka Start, na panelu skoro nic (terminál, Mozilla, Gimp, klávesnice, hodiny, nastavení a nic moc víc)...
a byl překvapen že mu nefunguje dir v termináluMáš to rozbitý, protože
$ man dir NAME ls, dir, vdir - list directory contents ...Já mám opačný problém, kdykoliv se dostanu k Windows shellu, tak píšu zásadně ls. Pokud mám možnost, instaluji cygwin, případně si udělám ls.bat