Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Když jsem se konečně naučil trošku víc zacházet s Linuxem, rozhodl jsem se, že je načase si ho dát i na svůj notebook na poznámky do školy, přes víkend jsem to přeinstaloval a docela i dobře to šlo, jen pár věcí trošku dělalo problém ale jinak pohodička.
V pondělí jsem zabalil notík a vydal se do školy, sedl do lavice a zapl to. Nikdo si pochopitelně ničeho nevšiml jen dva moji kámoši v tom poznali Linux (dál se nedostali), pár lidem ty "Windows" přišli nějaký divný a považovali to za čistokrevný Wokna. Docela mě to překvapilo, nikdy jsme na toto téma nebavili, ale stejně jsem předpokládal, že o tom bude mít víc lidí větší pojetí. Trošku mě to zklamalo, ale co se dá dělat.
Šel jsem do učebny informatiky, že se připojím na síť, nikdy jsem se o informatiku nezajímal, stejně se tam všichni pořád hrabali ve Corelu, Photoshopu, CAD-ech atd... Chtěl jsem po profesorovi, ať mi dá IP serveru... první problém... nevěděl, celkem mě to překvapilo, přece jenom byl oficiální správce sítě po chvilce tipování (ne server mě nepustil, přece bych tam mohl něco "rozbít"...pochopitelně tam byl Linux :)) Načež šel jako velký informatik ke mně, že mi vše nastaví, přičemž se velmi divil že nemám ikonku o připojení v dolním panelu (mimochodem ve win se to dá taky vypnout, že :)).
Přičemž se mě zeptal jak se dostane do ovládacích panelů a byl překvapen že mu nefunguje dir v terminálu, jen ještě dodám že chodím na gymnasium s všeobecným zaměřením.
Tak nevím kdo by ten server "rozbil" spíš.
P.S: Omluvte stylistiku a grmatické chyby, čeština není zrovna moje nejsilnější stránka
Tiskni
Sdílej:
Ty "grmatické chyby" jsou opravdu roztomilé, jen by nemusely být na úkor srozumitelnosti - nepustil tě server, nebo tě učitel nepustil na server?
Omlouvám se za to rejpnutí, ale nemohla jsem se udržet. Zvlášť s tím co jsi napsal v PS.
učitel mě nepustil na server...
Jen si rejpej :)... Já si taky rád rejpnu.
dhclient
, dhcpcd
, /etc/dhclient.conf
asi nikdy neviděl.
Nejnepochopitelnější musela být prázdná plocha, nikde ikonka Start, na panelu skoro nic (terminál, Mozilla, Gimp, klávesnice, hodiny, nastavení a nic moc víc)...
a byl překvapen že mu nefunguje dir v termináluMáš to rozbitý, protože
$ man dir NAME ls, dir, vdir - list directory contents ...Já mám opačný problém, kdykoliv se dostanu k Windows shellu, tak píšu zásadně ls. Pokud mám možnost, instaluji cygwin, případně si udělám ls.bat