Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera jsem "musel" (po skoro 5 minutách čekání) projet jeden kruhový objezd nepříliš čistým a bezpečným způsobem. Tyto stavby se u nás staly téměř synonymem dopravní bezpečnosti, ale skutečnost je bohužel mnohem horší. V mnoha případech (a troufám si tvrdit, že jich bude většina) byla výstavba objezdu chybou.
Kruhové objezdy u nás rostou jak houby po dešti. Skoro každá obec chce mít na svém území alespoň jeden, aby ukázala, jak se u nich dbá na bezpečnost silničního provozu. Staví se nejen zbrusu nové objezdy, ale většina vzniká tak, že se na ně předělá normální křižovatka. Zejména tento druh objezdů mi pije krev, a rozhodně je nepovažuji za pozitivní věc.
Aby to nevyznělo, že objezdy nemám rád naprosto paušálně, musím říci, že to tak není. Kruhový objezd je dobrá stavba - ale jen na vhodném místě, a ve vhodném provedení. Co tedy kruhový objezd (z hlediska bezpečnosti) přináší:
Tak to by byly výhody. Nevýhod ale také není málo:
Je jasné, že kruhový objezd může být dobrý sluha, ale špatný pán. A většina objezdů bohužel patří spíš do té druhé kategorie. Kam se tedy vyplatí objezdy dávat?
A kam se naopak objezd nehodí?
Když se to shrne - kruhový objezd je sice přínosnou věcí, ale jen v některých případech. Současné bujení ale rozhodně prospěšné není, a většina objezdů v Česku tak místo prospěchu spíš škodí.
Tiskni
Sdílej:
Zdravím,
to by bylo hodně špatné, kdyby autor nemohl napsat, co si myslí, ne? Pokud bych tu třeba napsal nesmyslné pojednání o vlivu výskytu čápů na porodnost v Nizozemí, utloukli by mě místní čtenáři v diskusi argumenty. Ale to je asi tak všechno, co by se mi mělo stát.
Když odhlédnu od extrémních přípádů, nerad bych se dočkal toho, aby tu bylo zakázáno prezentovat vlastní názor. Byť třeba úplně scestný.
Viděl jsi někdy simulaci zatížení křižovatky při různém uspořádání?Takové simulace jsem viděl, kdysi jsem dokonce něco podobného řešil (tedy jen ve škole, v rámci předmětu Operační výzkum). Ovšem velice pochybuji o tom, že se takové simulace dělaly u naprosté většiny kruhových objezdů u nás.
Jen jezdíš autem a párkrát jsi přejel kruhák?Ano, právě tak. Jen bych to upřesnil - přes ten konkrétní kruhák (o kterém je řeč úplně na začátku) jsem jel cca 500x, a jezdil jsem tamtudy i dlouho před tím, než stál. Podobně i u mnoha jiných kruháků. Proto mohu srovnávat tamní situaci, a mj. i počty nehod, které jsem tam viděl, a jejich následky. Jinak co se týká k.o. Vítězné náměstí, tak se stačí podívat do policejních statistik - patří mezi nejnebezpečnější místa v Praze.
Což je ale není dáno ani tak tím, že je to kruhový objezd, ale hlavně tím, že tam navíc ze tří směrů jezdí tramvaje.
Typický výplod odborníka na všechno.To vaše je zase typický výplod debila.
Je zajímavé že ač linuxáci tak tu plácají všichni o všem....??? myslím, že s kruhovými objezdy se setkávají všichni i "linuxáci". Co se týká jejich problématiky, tak o ní může ledacos vědět i člověk užívající linux neb jej běžně používají i "odborníci" oborů dopravních a stavebních. Takže nechápu co se Ti na tom nezdá ...
On totiž semafor stojí údajně skoro stejně a navíc chce údržbu. Jestli se pletu, tak mě opravte, ale jak jsem koupil, tak prodávám.
* Snížení průchodnosti.Prokazatelna blbost.
* Problém dominantního směru.Opet prokazatelna blbost.
* Malé objezdy jsou špatně průjezdné pro delší vozidla.Takovy objezd tam nema co delat, minimalni rozmery kruhoveho objezdu jsou normovany tak, aby k tomuto nedochazelo.
* Nehoda uvnitř objezdu zablokuje dopravu.No, tohle snad ani nestoji za komentar.
Obojí jsem na několika kruháčích zažil. Měly pár vlastností společných:* Snížení průchodnosti.Prokazatelna blbost.* Problém dominantního směru.Opet prokazatelna blbost.
* Malé objezdy jsou špatně průjezdné pro delší vozidla.Takovy objezd tam nema co delat, minimalni rozmery kruhoveho objezdu jsou normovany tak, aby k tomuto nedochazelo.
Záleží na tvaru a velikosti. Pokud jsou tam 2 a více pruhů nebo je naopak kruháč malý, tak je IMO úplné zablokování dopravy nepravděpodobné.* Nehoda uvnitř objezdu zablokuje dopravu.No, tohle snad ani nestoji za komentar.
Normy (nejen) ve stavebnictví nejsou závaznéTo není tak úplně pravda. Nemalá část stavebních norem závazná je. Kromě toho, na každou stavbu úřad vyžaduje množství posudků od kdekoho, takže i když třeba něco není přímo nařízeno, musí příslušný posudek vyznít kladně.
Dopravní stavby jsou oblast největších kompromisů ve stavebnictví.To je bohužel pravda. A mám také pocit, že se v této oblasti nejvíc projektuje od zeleného stolu, bez dostatečné přítomnosti projektanta na místě samém. Jinak by těžko vznikala zvěrstva typu nebezpečného místa na obchvatu Plzně na D5, nebo teď nově na obchvatu Levína u nájezdu na D11.
Prokazatelna blbost. ... Opet prokazatelna blbost.Jestli je to prokazatelné, tak bych chtěl vidět důkazy. Např. pro tento kruhový objezd (na odbočce k Baumaxu a Intersparu).
Takovy objezd tam nema co delat, minimalni rozmery kruhoveho objezdu jsou normovany tak, aby k tomuto nedochazelo.Jedna věc je teorie, druhá praxe. Pokud bylo vydáno jak stavební povolení, tak kolaudační rozhodnutí, potom: